Zdalna edukacja

Drodzy Rodzice

Znajdziecie tutaj codzienne tematy dnia, propozycje zabaw i ćwiczeń dla dzieci. Zachęcamy do obejrzenia filmików na naszej stronie internetowej w zakładce galeria lub na youtube niepubliczne przedszkolekatolickie. Życzymy radości ze wspólnie spędzonego czasu.

Piątek 16.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa orientacyjno-porządkowa „Przynieś przedmiot”-dziecko siedzi na dywanie albo na krześle przy stoliku. Na hasło przyniesienia pewnego przedmiotu, dziecko wstaje i przynosi określony przedmiot na dywan lub stolik. Robi to jak najszybciej potrafi, zachowując zasady bezpieczeństwa np. przynieś samochód, łyżkę ,kartkę, coś do jedzenia itd

b)Zabaw kreatywna- Dzieci w lesie-dziecko dzieci z kształtów zastępczych(głowa koło, ciało prostokąt ,ręce i nogi,trójkąt-sukienka.)-karta pracy nr:4,5,7

c)Zabawa dowolna -zabawy dowolne dziecka: rysowanie, układanie budowli z klocków, układanie puzzli.

TEMAT DNIA : Podsumowanie tematu tygodnia

Na koniec tygodnia proszę jeszcze raz z dziećmi porozmawiać o zdrowym odżywianiu. Wspólnie przyrządźcie jakiś zdrowy posiłek, może sałatkę owocową.

ZABAWY RUCHOWE

a) a)Zabawa ruchowa „Ptaki do gniazd”-układamy na dywanie, podłodze gniazdka np.: z gazety, sznurka(ok 5).Dziecko imitując lot ptaszka biega po dywanie. Na hasło rodzica ptaki do gniazd dziecko wlatuje do obojętnie jakiego gniazda. Rodzic co chwilę zabiera kolejne gniazdo ,a dziecko wlatuje tak szybko aby zawsze znaleźć chociaż jedno gniazdo. W zabawę można zaangażować innych członków rodziny.

b)Zabawa z el. równowagi „Po wąskiej ścieżce”-układamy na dywanie, podłodze sznurek, linkę, miarkę. Dziecko stara się przejść po linie z wyciągniętymi rękoma na bok.

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy wspólnie z dzieckiem, dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TLJITrEwLzE2YPTiq8pMV6hKTFcoSczLTE0GAIyeCX8&q=zig+zag+taniec&oq=zig+zag+&aqs=chrome.2.69i57j0j4

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

b)Czynności higieniczno -porządkowe- pamiętamy o częstym myciu rąk i sprzątaniu po sobie zabawek.

c)Modlitwa  po posiłku ,dzieci dziękują za pożywienie: Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Panie, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

d)Praca indywidualna- Wytnij, ułóż puzzle i wklej w całość. Karta pracy nr.8

ZABAWA

a) zabawa badawcza „Ogrzewanie i chłodzenie”-do tego doświadczenia potrzebujemy kawałek lodu, który zawijamy w kocyk ,a także drugi kawałek.

b)Gimnastyka buzi i języka-Liczymy zęby, wypychamy policzki

c) dowolna – zabawy dowolne wybranymi zabawkami: np. .w sklep, w dom. Układanie budowli z klocków. Wysłuchanie bajki czytanej przez rodziców.

TEMAT DNIA: Podsumowanie tematu tygodnia

Wykonajcie pracę plastyczną dwa talerze-jeden ze zdrową żywnością, a drugi – z niezdrową. Praca może być wykonana z dowolnych materiałów.(plastelina, farba, kredki)

ZABAWY RUCHOWE

a) Zabawa z elementem skoku „Piłka skacze po schodach”-rodzic rzuca piłką o podłogę ,a dziecko naśladuje ruchy piłki, wykonując podskoki obunóż wysoko w zależności od ruchów piłki.

b) Zabawa z elementem czworakowania „Kotek pod płotek”-dziecko chodząc po dywanie na czworaka naśladuje ruchy kota, który biega-przeskakuje przez różne przeszkody np. rozłożone książki ,miski itp

INNE

 a) Utrwalenia pór roku, miesięcy i dni tygodnia proponujemy by każdego dnia dziecko wspólnie z nami zajrzało do kalendarza. Zapytajmy dziecko o to, czy jest w stanie wymienić pory roku, miesiące oraz dni tygodnia. W zależności od tego jakim kalendarzem dysponujemy możemy poprosić, żeby dziecko przesunęło oznaczenie dnia, oderwało karteczkę lub zaznaczyło kółeczkiem dzisiejszy dzień. Na koniec spójrzmy razem przez okno i poprośmy dziecko aby opisało nam pogodę.

b) Czynności higieniczno -porządkowe - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

c) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

e) Praca indywidualna – karta pracy nr.2-połącz kolejno jabłka od największego do najmniejszego.

Czwartek 15.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa integracyjna- „Odwróć koc, nie dotykaj podłogi”. Trzymamy wraz z dzieckiem koc, staramy się go przewrócić na drygą stronę nie dotykając podłogi.

b)Zabawa rozwijająca-dopasujcie obrazki do ich cieni:

https://images.app.goo.gl/Pup8NPoLBAfsvLX68

https://images.app.goo.gl/x8KMkQeigPFJaC3x6

c)Zabawa dowolna- dziecko wraz z rodzicem budują różnego rodzaju namioty(koce i krzesła).Zabawa w namiotach jest kreowana przez dziecko, ale można podrzucić pomysł np.: domek dla lalek, sypialnia ,tajna skrytka, jaskinia itp.

TEMAT : Zdrowie na talerzu

Dziecko, wie, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia-pogadanka z rodzicem. Proponuje skomponować zdrową kanapkę. Proszę także o prawidłowy pokaz dziecku jak się powinno prawidłowo nakrywać naczynia do stołu(talerz, widelec, łyżka, łyżeczka, nóż).

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa ruchowa „Ptaki do gniazd”-układamy na dywanie, podłodze gniazdka np.: z gazety, sznurka(ok 5).Dziecko imitując lot ptaszka biega po dywanie. Na hasło rodzica ptaki do gniazd dziecko wlatuje do obojętnie jakiego gniazda. Rodzic co chwilę zabiera kolejne gniazdo ,a dziecko wlatuje tak szybko aby zawsze znaleźć chociaż jedno gniazdo. W zabawę można zaangażować innych członków rodziny.

b)Zabawa z el. równowagi „Po wąskiej ścieżce”-układamy na dywanie, podłodze sznurek, linkę, miarkę. Dziecko stara się przejść po linie z wyciągniętymi rękoma na bok.

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.youtube.com/watch?v=sXqaZUp2N-w

https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

b)Czynności higieniczno -porządkowe – dziecko sprząta po sobie zabawki, odkłada na swoje miejsce, dba o pomieszczenie w którym się bawi.

c)Modlitwa przed i po posiłku propozycja modlitwy: Za ten posiłek i wszystkie dary w Twej dobroci chwalimy Ciebie Boże przez Chrystusa Pana Naszego Amen

c)Zabawa z kalendarzem: jaki dzisiaj dzień tygodnia, jaki miesiąc jaka mamy porę roku-powtórzenie wspólnie  z dziećmi.

d)Posłuchajcie jeszcze raz bajki, a następnie ułóżcie historyjkę według kolejności. Pokolorujcie obrazki i przyklejcie na kartkę. Karta pracy nr. 3.

„Lis, zając i kogucik”

Dawno temu żył sobie Przebiegły lis ,który mieszkał w lodowym domku, i Uprzejmy zając, miał on ciepłą chatkę zrobiona z kory. Przez całą zimę przebiegły lis dokuczał Uprzejmemu zającowi na temat jego chatki. Wiosną lodowy domek roztopił się i przebiegły lis nie miał gdzie mieszkać. Zapukał więc do drzwi chatki Uprzejmego zająca „Proszę wpuść  mnie tak tu zimno na dworze-błagał przebiegły lis. Przebiegły Lis udawał tak dobrze, że Uprzejmy Zając wpuścił go do środka, a lis wyrzucił zająca na zewnątrz. Zając płakał „Wpuść mnie!, Wpuść mnie!” .A lis odpowiadał: „Jam przebiegły stary lis, jak wyjdę to będę gryzł!”

Uprzejmy zając odszedł i spotkał Groźnego psa. Gdy usłyszał co się stało, spróbował wygonić lisa: „Hej, ty! Słyszysz mój krzyk?

Wynocha lisie, wynoś się w mig!”.

Ale gdy Przebiegły lis mu odpowiedział, „Jam przebiegły stary lis, jak wyjdę to będę gryzł!” groźny pies się wystraszył i uciekł. Gdy smutny zając szedł spotkał Brązowego Niedźwiedzia, który także chciał wypędzić lisa. Lecz gdy go usłyszał także się przestraszył. Smutny zając odszedł i spotkał Umięśnionego byka, ale i jemu nie udało się wypędzić przebiegłego lisa.

Gdy zając szedł smutno podskakując hop, hop spotkał Mądrego kogucika, któremu wszystko opowiedział. Mądry kogucik podszedł do chatki i zawołał:

„Hej, ty! Słyszysz mój krzyk?

Wynocha lisie, wynoś się w mig!”.

Ale przebiegły lis odpowiedział:

„Jam przebiegły stary lis, jak wyjdę to będę gryzł!”

Mądry kogucik zapiał:

„Kukuryku! Nie pogryziesz mnie rozbójniku! Mam przy sobie lśniący nóż, zmykaj lisie ale już! Piał tak głośno „Odejdź lisie! -wołał.  Przebiegły lis był tak przerażony, że zapomniał ubrać butów. Wybiegł z chatki i już nigdy nie wrócił.

Uprzejmy Zając i Mądry kogucik zamieszkali razem.

ZABAWY

a) konstrukcyjna- „Czy możesz to zbudować?”-rodzic rysuje widok budowli z przodu-a dziecko buduje.

b) naśladowcza- „Na dywanie siedzi jeż”-dziecko siedzi a rodzic wypowiada rymowankę: Na dywanie siedzi jeż co on robi to my też-co jeżyku robisz?. Dziecko pokazuje jakiś ruch a rodzic naśladuje, potem następuje zamiana.

c) dowolna -dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT DNIA :Zdrowie na talerzu

Dziecko ogląda obrazek nazywa wszystkie produkty i wymienia te zdrowe i niezdrowe.

https://images.app.goo.gl/bbLXbeaY6Nkjxc5r5

ZABAWY RUCHOWE

a) „ Piłka skacze po schodach”-podczas  skocznej  muzyki  dziecko  przeskakuje  z nogi  na  nogę  pomiędzy  rozłożonymi  na podłodze obręczami lub skakankami ( nasze schody) Gdy rodzic  na chwilę zatrzyma nagranie, podbiegają do naszych obręczy i wskakują do środka raz na jednej, raz na drugiej nodze. Zabawę powtarzamy trzy  razy .

b) „ Samochody”- dziecko  stoi w kółku ( można zrobić z dostępnych rzeczy w domu- szalik wełna, pasek ,skakanka ) – który będzie garażem dla samochodu.

Na znak rodzica , przy piosence, dziecko biega w rozsypce po pokoju  Kiedy rodzic pokaże czerwone światło, dziecko  zatrzymuje się. Kiedy ukaże się zielone światło, dziecko biega w rozsypce. Kiedy piosenka milknie „samochód ”wjeżdżają do garażu”. – nasze kółko

INNE

a) Proponowana modlitwa ”Ojcze Nasz” w podziękowaniu za to, że możemy rozpocząć nowy dzień. Modlitwa przed i po posiłku.

b) Czynności higieniczno - porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech pomoże powycierać naczynia po zmywaniu lub niech pochowa do szafek te naczynia, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach

c) Metoda krakowska-powtarzajmy z dziećmi poznane sylaby BA,BO,MA ,MI, LA, LI. Możemy rozsypać poznane sylaby i głośno je wymawiać a dziecko wskazuje odpowiednią.

Środa 14.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa umuzykalniająca-„Wiosenny taniec”-rodzic puszcza utwór o tematyce wiosennej.

https://www.youtube.com/watch?v=Z_tk-AhlA1o

b)Zabawa ekspresyjna –„Spacer w głębokim śniegu”-zabawa polega na odgrywaniu przez dziecko wyrazistych zachowań ,jazda na nartach(nogi wysuwamy do przodu) oraz spacer w głębokim śniegu(wysoko podnosimy kolana).Dziecko pokazuje także jak zakłada i zdejmuje odzież wierzchnią(spodnie, kurtkę).Odgrywa także wyraziste ruchy naśladując drzewa bujające się na wietrze.

c)Zabawa dowolna -dziecko ,bawi się wybranymi zabawkami, pamiętając o ich odpowiednim użyciu: klocki do układania, samochody do jeżdżenia itp

TEMAT DNIA : Słodycze w naszym życiu.

Rozmowa z rodzicem-dziecko wymienia różnego rodzaju słodycze. Wspólnie dochodzą do wniosku, że zbyt duża ich ilość jest niekorzystna dla zdrowia i dla naszych zębów.

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem skoku „Piłka skacze po schodach”-rodzic rzuca piłką o podłogę ,a dziecko naśladuje ruchy piłki, wykonując podskoki obunóż wysoko w zależności od ruchów piłki.

b)Zabawa z elementem czworakowania „Kotek pod płotek”-dziecko chodząc po dywanie na czworaka naśladuje ruchy kota, który biega-przeskakuje przez różne przeszkody np. rozłożone książki ,miski itp

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.youtube.com/watch?v=mO03jLcA2XM

https://www.youtube.com/watch?v=sYvaSnRUmpc

b)Czynności higieniczno -porządkowe- myjemy dokładnie ręce według wskazówek, można posiłkować się filmem.

https://www.youtube.com/watch?v=cu_Orw6e8k8

c)Modlitwa  przed posiłkiem ,propozycja modlitwy: Pobłogosław Panie Boże nas, ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz Nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi przez Chrystusa Pana Naszego Amen

d)Zajęcia wprowadzające: Rozmowa z dzieckiem jaki dzisiaj mamy dzień tygodnia, jaki jutro będzie a jaki wczoraj. Powtórzenie wiersza „Tydzień” Jana Brzechwy.

d) Zabawa matematyczna- „Mierzymy sukienki”-przygotowujemy dwa paski papieru(dwie miarki, lub dwa sznurki-krótszy i dłuższy).Liczydło(lub sznurek z koralikami) będzie służyło do ilości miarek np.4 paski dłuższe papieru(4 koraliki przesuwamy),6 pasków krótszych(6 koralików przesuwamy).Dziecko wskazuje który rząd określa mniejsza ilość a który większą.

ZABAWA

a) orientacyjno - porządkowa „Jaki to kolor”- rodzic  trzyma cztery koła w kolorach, zielony , niebieski , biały i żółty   W rytm melodii , dziecko przemieszcza się w określonym kierunku .ustalonym wcześniej . Kiedy rodzic  unosi jedno z kół wykonują odpowiednie ruchy:

•   zielone - podskoki obunóż w miejscu

•   niebieskie - w miejscu przeskoki z nogi na nogę

•   białe - klaszczą nad głową

•   żółte - przechodzą do przysiadu uderzając palcami o podłogę.

b) zabawa logiczna – z czego jest zrobione?-przygotowujemy różne przedmioty z różnych materiałów po 3 z każdego np.: z metalu-łyżka, widelec, klucz: z wełny-szalik, czapka, rękawiczki: ze szkła: szklanka, słoik, wazon. Dziecko nazywa przedmioty, materiał z którego jest wykonany, tworzą zbiory.

TEMAT DNIA :Słodycze w naszym życiu

Przygotujmy kolorowe kółka z karty pracy nr.6. Wytnijmy kółko z kartki(odrysowane od szklanki)-następnie ,dziecko przykleja kółka(mogą się na siebie nachodzić)-tak aby powstał nam kolorowy lizak. Przyklejamy na kartkę, doklejamy patyk z paska bardzo cienkiego(najlepiej kolorowy albo pokolorowany kawałek papieru).

 ZABAWY RUCHOWE

a) „ Ptaszki w gniazdach”-  na podłodze układamy  obręcze z rzeczy , które są dostępne w domu ( paski ,skakanki, szaliki ) Na hasło „ptaszki wyfruwają z gniazda” dziecko wylatuje z kręgu, krążąc między nimi. Jeśli rodzic rzuci hasło „ptaszki jedzą ziarno” dziecko musi przykucnąć i naśladować zbieranie ziarenek. Natomiast na hasło „ptaszki wracają do gniazda”, dziecko jak najszybciej wraca do  kręgu.

b)” Kto wyżej rzuci „ -dziecko  wykonuje  kulkę  –  śnieżkę,  gniotąc  mocno  stronę  gazety.  Podrzuca  ją  do góry, próbuje chwytać, a na koniec trafia nią do celu (kosza albo pudełka) INNE

a) czynności higieniczno - porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również zaścielić swoje łóżko, nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach

b) modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

c) Praca indywidualna- ćwiczenie grafomotoryczne karta pracy nr.12(Dokończ rysowanie kwiatów liści oraz motyli -po śladzie)

d)Metoda krakowska-powtarzamy z dziećmi znane im sylaby, LA,BA,LO,BO,LI-można napisać dzieciom drukowane sylaby  wspólnie czytać. Sylaby można połączyć z obrazkiem np. Mama, Bałwan, Lala itp.

Wtorek 13.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa powitalna „Witamy się”-zabawa polega na powitaniu się po kolei części ciała (dziecka z rodzicem):witamy się-plecami, rękami, bokami, kolanami,  stopami.

b)Zabawa słuchowa „Leży kamień”-zabawa polega na odgadnięciu odgłosu zwierzęcia np. krowy. Dziecko zwija się w kulkę a rodzic powtarza rymowankę; Leży kamień na środku podwórka, w tym kamieniu dziurka a w dziurce co?-i w tym momencie dziecko wydaje odgłos, potem następuje zamiana i to rodzic daje odgłos tak aby dziecko odgadło.

c)Zabawa dowolna- zabawy dowolne: lalkami, samochodami ,klockami. Dajemy dzieciom pełną swobodę.

TEMAT DNIA: Jadłospis w przedszkolu Franciszki

Przeczytajcie państwu jadłospis dzienny w Naszym przedszkolu(na stronie przedszkola).Pogadanka z dzieckiem jakie produkty są używane do żywienia dzieci, czy są one zdrowe?

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem celowania –„Celuj w okienko”-dziecko rzuca pluszakiem w twardy przedmiot(taki który można ruszyć) stojący na podłodze np. karton. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

b)Zabawa z elementem czworakowania „Kotek pod płotek”-dziecko chodząc po dywanie na czworaka naśladuje ruchy kota, który biega-przeskakuje przez różne przeszkody np. rozłożone książki ,miski itp

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TLJITrEwLzE2YPTiq8pMV6hKTFcoSczLTE0GAIyeCX8&q=zig+zag+taniec&oq=zig+zag+&aqs=chrome.2.69i57j0j4

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

b)Czynności higieniczno -porządkowe- zasuwamy krzesełko po zjedzeniu po posiłku, samodzielne ubieranie i rozbieranie się po wyjściu i powrocie ze spaceru.

c)Modlitwa  po posiłku ,dzieci dziękują za pożywienie: Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Panie, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

d) Przeczytanie bajki dziecku(treść poniżej).Po przeczytaniu bajki rodzic zadaje dziecku pytania: Kto występuje w bajce?

Jaką chatkę zbudował lis a jaką zając?

Dlaczego zając wpuścił lisa do chatki?

Kogo zając spotkał najpierw a kogo później?(Groźny pies, Brązowy niedźwiedź, Umięśniony byk, Mądry kogucik)

Któremu ze zwierząt udało się wygnać lisa?

Jak się skończyła bajka?

                                     „Lis, zając i kogucik”

Dawno temu żył sobie Przebiegły lis ,który mieszkał w lodowym domku, i Uprzejmy zając, miał on ciepłą chatkę zrobiona z kory. Przez całą zimę przebiegły lis dokuczał Uprzejmemu zającowi na temat jego chatki. Wiosną lodowy domek roztopił się i przebiegły lis nie miał gdzie mieszkać. Zapukał więc do drzwi chatki Uprzejmego zająca „Proszę wpuść  mnie tak tu zimno na dworze-błagał przebiegły lis. Przebiegły Lis udawał tak dobrze, że Uprzejmy Zając wpuścił go do środka, a lis wyrzucił zająca na zewnątrz. Zając płakał „Wpuść mnie!, Wpuść mnie!” .A lis odpowiadał: „Jam przebiegły stary lis, jak wyjdę to będę gryzł!”

Uprzejmy zając odszedł i spotkał Groźnego psa. Gdy usłyszał co się stało, spróbował wygonić lisa: „Hej, ty! Słyszysz mój krzyk?

Wynocha lisie, wynoś się w mig!”.

Ale gdy Przebiegły lis mu odpowiedział, „Jam przebiegły stary lis, jak wyjdę to będę gryzł!” groźny pies się wystraszył i uciekł. Gdy smutny zając szedł spotkał Brązowego Niedźwiedzia, który także chciał wypędzić lisa. Lecz gdy go usłyszał także się przestraszył. Smutny zając odszedł i spotkał Umięśnionego byka, ale i jemu nie udało się wypędzić przebiegłego lisa.

Gdy zając szedł smutno podskakując hop, hop spotkał Mądrego kogucika, któremu wszystko opowiedział. Mądry kogucik podszedł do chatki i zawołał:

„Hej, ty! Słyszysz mój krzyk?

Wynocha lisie, wynoś się w mig!”.

Ale przebiegły lis odpowiedział:

„Jam przebiegły stary lis, jak wyjdę to będę gryzł!”

Mądry kogucik zapiał:

„Kukuryku! Nie pogryziesz mnie rozbójniku! Mam przy sobie lśniący nóż, zmykaj lisie ale już! Piał tak głośno „Odejdź lisie! -wołał.  Przebiegły lis był tak przerażony, że zapomniał ubrać butów. Wybiegł z chatki i już nigdy nie wrócił.

Uprzejmy Zając i Mądry kogucik zamieszkali razem.

ZABAWA

a) konstrukcyjna –„Fantazyjne płoty”-rodzic rysuje obraz płotu z przodu(rysunek prosty np. prostokąt kwadrat-naprzemiennie a dziecko układa klocki w taki sposób ,żeby powstał płot. Zabawę można powtarzać kilka razy, można wymyślać różne  płoty, jeśli dziecko da rade trudniejsze z większą ilością klocków.

b) ortofoniczna- „ Pszczoły”- dziecko  pszczoła stoi w umówionym miejscu pod ściana  – tu jest ul. W trakcie muzyki pszczoła wylatuje z ula i lata w różne strony zbierając pyłek z kwiatów. Na przerwę w muzyce z głośnym brzęczeniem (zzzzzzz) wraca do ula. W ulu brzęczy bardzo cichutko (mmmm).

c)dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT DNIA: Jadłospis w przedszkolu Franciszki.

Przygotowujemy gazetki z produktami, które są zdrowe i zgodne z jadłospisem w przedszkolu. Dziecko wycina dowolne produkty(które wie, że są zdrowe i nadają się na posiłek) i przykleja na talerz(wycięty z papieru).

ZABAWY RUCHOWE

a) „ Piłka skacze po schodach”-podczas  skocznej  muzyki  dziecko  przeskakuje  z nogi  na  nogę  pomiędzy  rozłożonymi  na podłodze obręczami lub skakankami ( nasze schody) Gdy rodzic  na chwilę zatrzyma nagranie, podbiegają do naszych obręczy i wskakują do środka raz na jednej, raz na drugiej nodze. Zabawę powtarzamy trzy  razy .

b) „ Spłoszone ptaki „ – dziecko ptak siedzi w swoim gnieździe, na sygnał rodzica  - klaśnięcie naśladuje lot ptaka biegając po pokoju – zabawę  powtarzamy 3 razy .

INNE

a) Czynności higieniczno- porządkowe, mycie rąk, mycie zębów w prawidłowej kolejności-dziecko wie ,jak powinno prawidłowo się myć zęby i ręce.

b)Wspólna modlitwa i podziękowanie za zjedzony posiłek -Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Boże Ojcze przez Chrystusa Pana naszego Amen.

c)Powtórzenie wiersza I .Krasickiego „Kruk i lis”, J. Brzechwa „Tydzień”-wiersze dostępne na stronie przedszkola.

d)Utrwalmy z dzieckiem sylaby ze spółgłoskami B,L. Rodzic pisze sylabę a dziecko obok rysuje rysunek. Ba-balon, La,-lalka, Li-ptaszki, Bo-samochody. Pozwólmy dziecku opowiedzieć o danym obrazku. Na przykład-Ptaszki siedziały na gałązkach i śpiewały: pi, pi, pi. Sylabę wymawiamy krótko-nie przeciągamy.

Poniedziałek 12.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa orientacyjno-porządkowa „Przynieś zabawkę”-dziecko siedząc na krześle lub dywanie na hasło rodzica przynosi wyznaczone rzeczy ,np. zielona kredkę, książkę ,samochód, coś do jedzenia itp. Przykładów może być naprawdę dużo. Jeżeli jest więcej osób dziecko może rywalizować -kto pierwszy przyniesie. W zabawie nie zapominamy o bezpieczeństwie, dziecko nie może biec tylko iść.

b)Zabawa paluszkowa „Idzie pająk”. Dziecko ćwiczy razem z muzyką.

https://www.youtube.com/watch?v=9tmrFyr0oSo

c)Zabawa dowolna- dziecko wraz z rodzicem budują różnego rodzaju namioty(koce i krzesła. Zabawa w namiotach jest kreowana przez dziecko, ale można podrzucić pomysł np.: domek dla lalek, sypialnia ,tajna skrytka, jaskinia itp.

TEMAT DNIA : Owoce i warzywa- samo zdrowie

Rodzic pokazuje dziecku na obrazku piramidę żywienia. Dziecko po kolei mówi co jest na każdym piętrze. Pogadanka z rodzicem na temat owoców i warzyw, które są źródłem witamin dla nas.

https://images.app.goo.gl/4d6SVH2LrZthVnpU8

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem celowania –„Celuj w okienko”-dziecko rzuca pluszakiem w twardy przedmiot(taki który można ruszyć) stojący na podłodze np. karton. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

b)Zabawa z el. równowagi „Po wąskiej ścieżce”-układamy na dywanie, podłodze sznurek, linkę, miarkę. Dziecko stara się przejść po linie z wyciągniętymi rękoma na bok.

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.youtube.com/watch?v=sXqaZUp2N-w

https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

b)Czynności higieniczno -porządkowe – dziecko sprząta po sobie zabawki, odkłada na swoje miejsce, dba o pomieszczenie w którym się bawi.

c)Modlitwa przed i po posiłku propozycja modlitwy: Za ten posiłek i wszystkie dary w Twej dobroci chwalimy Ciebie Boże przez Chrystusa Pana Naszego Amen

c)Zabawa z kalendarzem: jaki dzisiaj dzień tygodnia, jaki miesiąc jaka mamy porę roku-powtórzenie wspólnie  z dziećmi.

d)Zabaw matematyczna -Liczydło możesz na mnie liczyć-zabawa na liczydle. Na liczydle dziecko odkłada tyle koralików ile jest np. samochodów, klocków itd.

Jeżeli nie mamy liczydła użyjmy wełnę i  koraliki lub makarony ,które przesuwamy w jedna stronę. Makarony można pomalować. Makaroniki można dodawać i odejmować(przesuwając w dwie strony)

ZABAWY

a) Bazgranie malucha- Kolorowy portret muzyka-spróbujmy narysować portet muzyka grającego na instrumencie.(do rysowania używamy kredek lub farb)

https://images.app.goo.gl/wffpuZnAun5Zt7D98

b) Zabawa słuchowa „Raz i dwa, raz i dwa, zaklaszcz tak jak ja”-rodzic wyklaskuje rytm o pdłogę, ręce ,nogi a dziecko star się precyzyjnie powtórzyć. Potem następuje zamiana.

c) dowolna -dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT DNIA: Owoce i warzywa- samo zdrowie

Wykonanie piramidy żywieniowej z części(karta pracy nr.1), w razie problemu z wydrukowaniem karty pracy, stworzenie własnej piramidy(na podstawie piramidy wcześniej przesłanej) 

ZABAWY RUCHOWE

a) „ Po wąskiej dróżce”- dziecko  buduje z plastikowych klocków dróżki o różnych kształtach. Maszeruje między nimi, na ustalony sygnał rodzica  gwałtownie się zatrzymują lub wykonują w tył zwrot.

b) „ Samochody”- dziecko  stoi w kółku ( można zrobić z dostępnych rzeczy w domu- szalik wełna, pasek ,skakanka ) – który będzie garażem dla samochodu.

Na znak rodzica , przy piosence, dziecko biega w rozsypce po pokoju  Kiedy rodzic pokaże czerwone światło, dziecko  zatrzymuje się. Kiedy ukaże się zielone światło, dziecko biega w rozsypce. Kiedy piosenka milknie „samochód ”wjeżdżają do garażu”. – nasze kółko

INNE

a) Proponowana modlitwa ”Ojcze Nasz” w podziękowaniu za to, że możemy rozpocząć nowy dzień. Modlitwa przed i po posiłku.

b) Czynności higieniczno - porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech pomoże powycierać naczynia po zmywaniu lub niech pochowa do szafek te naczynia, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach

c) Utrwalanie wiersza „Tydzień” Jan Brzechwa

d)Zabawa logiczna- dziecko zastanawia się na podstawie historyjki obrazkowej -co może się dalej stać. Zastanawia się w którym momencie można byłoby podjąć inna decyzję, żeby zmienić bieg wydarzeń.

https://images.app.goo.gl/42qddjt6o5CYorg49

e)Poćwiczmy z dziećmi sylaby: Ba, La, Ma, Mi ,Mo. Rodzic albo dziecko może dorysować rysunki do sylab-przykłady.Ba-balony,Ma-mama,La-lalka,Mi-miotła,Mo-robot.Wymyślamy historyjkę i opowiadamy.

Piątek 09.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa orientacyjno-porządkowa „Przynieś przedmiot”-dziecko siedzi na dywanie albo na krześle przy stoliku. Na hasło przyniesienia pewnego przedmiotu, dziecko wstaje i przynosi określony przedmiot na dywan lub stolik. Robi to jak najszybciej potrafi, zachowując zasady bezpieczeństwa np. przynieś samochód, łyżkę ,kartkę, coś do jedzenia itd

b)Zabaw kreatywna- Dziewczynki w lesie-dziecko układa dziewczynkę z kształtów zastępczych(głowa koło, ciało prostokąt, trójkąt spódnica)-proszę sobie szybciej przygotować, przykleja do kartki dorysowuje drzewa. Może to być misiu.

https://images.app.goo.gl/QJWxpZzj3afK9LV49

c)Zabawa dowolna -zabawy dowolne dziecka: rysowanie, układanie budowli z klocków, układanie puzzli.

TEMAT DNIA : Każdy może być miłosierny

Dziecko poznaje znaczenie słowa miłosierny na podstawie postawy względem ludzi.

https://www.youtube.com/watch?v=IBngcKi4qzY

ZABAWY RUCHOWE

a) a)Zabawa ruchowa „Ptaki do gniazd”-układamy na dywanie, podłodze gniazdka np.: z gazety, sznurka(ok 5).Dziecko imitując lot ptaszka biega po dywanie. Na hasło rodzica ptaki do gniazd dziecko wlatuje do obojętnie jakiego gniazda. Rodzic co chwilę zabiera kolejne gniazdo ,a dziecko wlatuje tak szybko aby zawsze znaleźć chociaż jedno gniazdo. W zabawę można zaangażować innych członków rodziny.

b)Zabawa z el. równowagi „Po wąskiej ścieżce”-układamy na dywanie, podłodze sznurek, linkę, miarkę. Dziecko stara się przejść po linie z wyciągniętymi rękoma na bok.

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy wspólnie z dzieckiem, dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TLJITrEwLzE2YPTiq8pMV6hKTFcoSczLTE0GAIyeCX8&q=zig+zag+taniec&oq=zig+zag+&aqs=chrome.2.69i57j0j4

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

b)Czynności higieniczno -porządkowe- pamiętamy o częstym myciu rąk i sprzątaniu po sobie zabawek.

c)Modlitwa  po posiłku ,dzieci dziękują za pożywienie: Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Panie, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

d)Praca indywidualna- Wycinamy liczmany z karty pracy nr.3 .Układamy dowolne rytmy na kartce. Tworząc długi ciąg.(np. serce, serce, serce, księżyc, chmura, chmura itd.)

ZABAWA

a) zabawa badawcza „Ciecz i ciało stałe”-w miarę możliwości użyjmy tzw. kominka z woskiem. W kominku podpalamy świeczkę.Dziecko obserwuje jak ciekły wosk zamienia się w stały- i odwrotnie.

b)Gimnastyka buzi i języka –„Kotek”-dziecko zamienia się w kotka i naśladuje: oblizywanie warg, mlaskanie, naśladowanie ruchu picia mleka z miseczki.-zabawę powtarzamy kilka krotnie.

c) dowolna – zabawy dowolne wybranymi zabawkami: np. .w sklep, w dom. Układanie budowli z klocków. Wysłuchanie bajki czytanej przez rodziców.

TEMAT DNIA: Każdy może być miłosierny

Dziecko poznaje postać św. Faustyny-na podstawie bajki

https://www.youtube.com/watch?v=WJ9c0lJPCRQ

ZABAWY RUCHOWE

a) Zabawa z elementem skoku „Piłka skacze po schodach”-rodzic rzuca piłką o podłogę ,a dziecko naśladuje ruchy piłki, wykonując podskoki obunóż wysoko w zależności od ruchów piłki.

b) Zabawa z elementem czworakowania „Kotek pod płotek”-dziecko chodząc po dywanie na czworaka naśladuje ruchy kota, który biega-przeskakuje przez różne przeszkody np. rozłożone książki ,miski itp

INNE

 a) Utrwalenia pór roku, miesięcy i dni tygodnia proponujemy by każdego dnia dziecko wspólnie z nami zajrzało do kalendarza. Zapytajmy dziecko o to, czy jest w stanie wymienić pory roku, miesiące oraz dni tygodnia. W zależności od tego jakim kalendarzem dysponujemy możemy poprosić, żeby dziecko przesunęło oznaczenie dnia, oderwało karteczkę lub zaznaczyło kółeczkiem dzisiejszy dzień. Na koniec spójrzmy razem przez okno i poprośmy dziecko aby opisało nam pogodę.

b) Czynności higieniczno -porządkowe - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

c) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

e) Praca indywidualna - Zachęcam do wykorzystania do zabawy tacy z kaszą manną. Przypomnę, że na tacę lub talerz wysypujemy kaszę manną. Zadaniem dziecka jest wygładzenie powierzchni a następnie przystępujemy do rysowania. Mogą to być szlaczki, mogą to być konkretne elementy czy przedmioty jak np. słońce, domek, ale również mogą to być sylaby, których uczymy się w ramach Metody Krakowskiej np.: BA,LA,MI,MO

Czwartek 08.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa integracyjna- „Ciuciubabka”-zabawa polega na zawiązaniu oczu dziecka tak aby nic nie widziało(np. szalikiem).Dziecko idąc szuka członków rodziny. Bardzo ważne w tej zabawie jest zachowanie bezpieczeństwa-dziecko musi mieć dużo wolnej przestrzeni.

b)Zabawa rozwijająca-Znaki pokoju-dziecko łączy wyobrażenie schematyczne z prawdziwym przedmiotem. Linki do kart pracy:

https://images.app.goo.gl/pxtDdpsE43PsqrUr6

https://images.app.goo.gl/CsBFnpuC1Qc9Ge1j7

c)Zabawa dowolna- dziecko wraz z rodzicem budują różnego rodzaju namioty(koce i krzesła).Zabawa w namiotach jest kreowana przez dziecko, ale można podrzucić pomysł np.: domek dla lalek, sypialnia ,tajna skrytka, jaskinia itp.

TEMAT : Jezus pośród nas

Rozmowa z dzieckiem o tym ,że pan Jezus zmartwychwstał i jest pośród nas. Określenie znaczenia zmartwychwstały-powrócenie do życia po śmierci ,nowe istnienie po pewnym okresie zapomnienia.

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa ruchowa „Ptaki do gniazd”-układamy na dywanie, podłodze gniazdka np.: z gazety, sznurka(ok 5).Dziecko imitując lot ptaszka biega po dywanie. Na hasło rodzica ptaki do gniazd dziecko wlatuje do obojętnie jakiego gniazda. Rodzic co chwilę zabiera kolejne gniazdo ,a dziecko wlatuje tak szybko aby zawsze znaleźć chociaż jedno gniazdo. W zabawę można zaangażować innych członków rodziny.

b)Zabawa z z elementem celowania –„Celuj w okienko”-dziecko rzuca pluszakiem w twardy przedmiot(taki który można ruszyć) stojący na podłodze np. karton. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.youtube.com/watch?v=sXqaZUp2N-w

https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

b)Czynności higieniczno -porządkowe – dziecko sprząta po sobie zabawki, odkłada na swoje miejsce, dba o pomieszczenie w którym się bawi.

c)Modlitwa przed i po posiłku propozycja modlitwy: Za ten posiłek i wszystkie dary w Twej dobroci chwalimy Ciebie Boże przez Chrystusa Pana Naszego Amen

c)Prac indywidualna: Narysuj sukienkę Pani Wiosny udekoruj ja odpowiednio dowolnymi środkami plastycznymi: kredki, farby, kolorowy papier, plastelina. Karta pracy nr. 9

ZABAWY

a) konstrukcyjna- Czy potrafisz to narysować?-układamy budowle z klocków ,tak aby dziecko mogło narysować budowle. Jeżeli jest to wieża z 4 długich klocków i dwóch małych-rysujemy 4 prostokąty i 2 kwadraty.

b) naśladowcza- „ Jakie to ptaki” – dziecko  rozwiązują zagadki o ptakach, a następnie na sygnał rodzica  naśladują ich lot.

Zagadki:

1. Pod dachem ma gniazdo z gliny, na niebie kręci kółka. Jej przysmak to są muchy, cóż to za

ptak ... (jaskółka)

2. Ma długi czerwony dziób na jednej nodze stoi. Swe gniazdo na dachu splótł. I każda żaba

się go boi... (bocian)

3. Rano nas budzi swym głosem jak dzwonek, ten mały szary ptak to.. (skowronek)

4. Po gałęziach kozły fika, chętnie zjada tłuszcz z patyka... (sikorka)

5. Słychać ją w koło wśród sosen i buków, jak woła wesoło ku-ku-ku... (kukułka)

6. Ptaszek ten od zawsze leczy chore drzewa. I dlatego właśnie stuka zamiast śpiewać...

(dzięcioł)

7.Dziób zakrzywiony, okrągłe oczy, na myszy poluje w nocy... (sowa)

c) dowolna -dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT DNIA :Jezus pośród nas.

Dziecko wykonuje prace plastyczną przedstawiającą radość ze zmartwychwstania Pana Jezusa. Dziecko wykorzystuje do pracy radosne kolory. Można skorzystać z kolorowanek.

https://images.app.goo.gl/4JHPfBUzK4NrxAzLA

https://images.app.goo.gl/dASdSRC35i4Y5gsW8

https://images.app.goo.gl/4L4WTM4pig5AekZ86

https://images.app.goo.gl/28SnKteeddsNR4Z26

ZABAWY RUCHOWE

a) „ Po wąskiej dróżce”- dziecko  buduje z plastikowych klocków dróżki o różnych kształtach. Maszeruje między nimi, na ustalony sygnał rodzica  gwałtownie się zatrzymują lub wykonują w tył zwrot.

b) „ Samochody”- dziecko  stoi w kółku ( można zrobić z dostępnych rzeczy w domu- szalik wełna, pasek ,skakanka ) – który będzie garażem dla samochodu.

Na znak rodzica , przy piosence, dziecko biega w rozsypce po pokoju  Kiedy rodzic pokaże czerwone światło, dziecko  zatrzymuje się. Kiedy ukaże się zielone światło, dziecko biega w rozsypce. Kiedy piosenka milknie „samochód ”wjeżdżają do garażu”. – nasze kółko

INNE

a) Proponowana modlitwa ”Ojcze Nasz” w podziękowaniu za to, że możemy rozpocząć nowy dzień. Modlitwa przed i po posiłku.

b) Czynności higieniczno - porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech pomoże powycierać naczynia po zmywaniu lub niech pochowa do szafek te naczynia, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach

c) Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia, opisywanie pogody za oknem - stosując wypowiedzi pełnymi zdaniami.

d)Nauka wiersza Jana Brzechwy „Tydzień” oraz Ignacy Krasicki „Kruk i lis”-teksty zawarte w zakładce wiersze i piosenki na stronie przedszkola.

Środa 07.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa umuzykalniająca-„Wiosna-Bociany”-dziecko poznaje melodie i tekst piosenki.

 https://www.youtube.com/watch?v=UcihYTqKZOA

b)Zabawa ekspresyjna –„Wielki niedźwiedź ,malutka myszka”-zabawa polega na odgrywaniu przez dziecko wyrazistych zachowań ,maleńkiej myszki i dużego niedźwiedzia.(naśladowanie ruchów-niedźwiedź duże ,zamaszyste-myszka-malutkie kroczki).Można także dźwięki wydawane przez zwierzaka naśladować: niedźwiedź -gruby głos, mruczenie; myszka-cieniutki-wysoki głos, piszczenie

c)Zabawa dowolna -dziecko ,bawi się wybranymi zabawkami, pamiętając o ich odpowiednim użyciu: klocki do układania, samochody do jeżdżenia itp

TEMAT DNIA : Wielkanocna radość

Rozmowa z dzieckiem na temat różnicy między okresem Wielkiego Postu a okresem Wielkanocnym.-czym się różnią-w którym momencie się smucimy a kiedy się cieszymy.

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem skoku „Piłka skacze po schodach”-rodzic rzuca piłką o podłogę ,a dziecko naśladuje ruchy piłki, wykonując podskoki obunóż wysoko w zależności od ruchów piłki.

b)Zabawa z elementem czworakowania „Kotek pod płotek”-dziecko chodząc po dywanie na czworaka naśladuje ruchy kota, który biega-przeskakuje przez różne przeszkody np. rozłożone książki ,miski itp

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.youtube.com/watch?v=mO03jLcA2XM

https://www.youtube.com/watch?v=sYvaSnRUmpc

b)Czynności higieniczno -porządkowe- myjemy dokładnie ręce według wskazówek, można posiłkować się filmem.

https://www.youtube.com/watch?v=cu_Orw6e8k8

c)Modlitwa  przed posiłkiem ,propozycja modlitwy: Pobłogosław Panie Boże nas, ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz Nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi przez Chrystusa Pana Naszego Amen

d)Zajęcia wprowadzające: Rozmowa z dzieckiem jaki dzisiaj mamy dzień tygodnia, jaki jutro będzie a jaki wczoraj. Nauka wiersza „Tydzień” Jana Brzechwy.

"Tydzień" J. Brzechwa 

Tydzień dzieci miał siedmioro: "Niech się tutaj wszystkie zbiorą!"

Ale przecież nie tak łatwo, radzić sobie z liczną dziatwą:

Poniedziałek już od wtorku poszukuje kota w worku,

Wtorek środę wziął pod brodę: "Chodźmy sitkiem czerpać wodę."

Czwartek w górze igłą grzebie  i zaszywa dziury w niebie.

Chcieli pracę skończyć w piątek, a to ledwie był początek.

Zamyśliła się sobota: "Toż dopiero jest robota!"

Poszli razem do niedzieli, tam porządnie odpoczęli.

Tydzień drapie się w przedziałek: "No a gdzie jest poniedziałek?"

Poniedziałek już od wtorku poszukuje kota w worku -
I tak dalej...

d) Zabawa matematyczna- pomiar za pomiarem-dziecko wycina z kartki pasek papieru, następnie mierzy np. łóżko a na siatce zgodności-rysuje tyle kropek ile pasków papieru potrzeba było do wymierzenia łóżka(np.10)-pamiętamy od końca paska zaczynamy przykładać ten sam pasek. Tak samo mierzymy biurko (np.6),a ilość pasków zamieniamy na kółka i rysujemy na siatce zgodności. Teraz możemy porównać gdzie użyliśmy więcej pasków, czyli który mebel jest dłuższy. W tym przypadku łóżko.

ZABAWA

a) orientacyjno - porządkowa „Jaki to kolor”- rodzic  trzyma cztery koła w kolorach, zielony , niebieski , biały i żółty   W rytm melodii , dziecko przemieszcza się w określonym kierunku .ustalonym wcześniej . Kiedy rodzic  unosi jedno z kół wykonują odpowiednie ruchy:

•   zielone - podskoki obunóż w miejscu

•   niebieskie - w miejscu przeskoki z nogi na nogę

•   białe - klaszczą nad głową

•   żółte - przechodzą do przysiadu uderzając palcami o podłogę.

b) zabawa logiczna „Wilk, koza i kapusta”. Zadanie dla dziecka: Gospodarz chciałby przewieź łódką wilka ,koze i kapustę na druga stronę rzeki. Problem jest z tym że, zwierzęta nie mogą być razem przewożone ani razem zostać na brzegu. Kapusta jest także zagrożona. Jak to zrobiś? Koza może zjeść kapustę, wilk koze. Wilk nie lubi kapusty.

Odpowiedź: Gospodarz przewozi kozę(wilk z kapusta zostaje),jedzie po kapustę i wilka i przewozi.

TEKST DLA RODZICA

Świnka jest najweselsza.(tu dziecko już rysuje kreskę  najdłuższą),jeż jest najmniej wesoły(tutaj rysujemy najkrótszą kreskę),niedźwiedź jest weselszy od jeża ale mniej wesoły od pozostałych(dziecko rysuję trochę dłuższa kreskę niż u jeża).Krówka jest smutniejsza od świnki ale weselsza niż pozostałe zwierzaki(dziecko rysuje minimalnie krótsza linię od linii świnki).

c) dowolna- czytanie dziecku wybranej przez niego ulubionej bajki ,układanie puzzli, układanie budowli z klocków.

TEMAT DNIA :Wielkanocna radość

Po oglądnięciu bajki, dziecko wypowiada się pełnymi zdaniami dlaczego spotkała ludzi wielka radość

https://www.youtube.com/watch?v=3RcKfsmweVw

 ZABAWY RUCHOWE

a) „ Ptaszki w gniazdach”-  na podłodze układamy  obręcze z rzeczy , które są dostępne w domu ( paski ,skakanki, szaliki ) Na hasło „ptaszki wyfruwają z gniazda” dziecko wylatuje z kręgu, krążąc między nimi. Jeśli rodzic rzuci hasło „ptaszki jedzą ziarno” dziecko musi przykucnąć i naśladować zbieranie ziarenek. Natomiast na hasło „ptaszki wracają do gniazda”, dziecko jak najszybciej wraca do  kręgu.

b)” Kto wyżej rzuci „ -dziecko  wykonuje  kulkę  –  śnieżkę,  gniotąc  mocno  stronę  gazety.  Podrzuca  ją  do góry, próbuje chwytać, a na koniec trafia nią do celu (kosza albo pudełka) INNE

a) czynności higieniczno - porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również zaścielić swoje łóżko, nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach

b) modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

c) Praca indywidualna- ćwiczenia spostrzegawczości. Odszukaj i pokoloruj ukryte żabki: karta pracy nr.2

d)Metoda krakowska-powtarzamy z dziećmi znane im sylaby, LA,BA,LO,BO,LI-można napisać dzieciom drukowane sylaby  wspólnie czytać. Sylaby można połączyć z obrazkiem np. Mama, Bałwan, Lala itp

Wtorek 06.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa powitalna „Witamy się”-zabawa polega na powitaniu się po kolei części ciała (dziecka z rodzicem):witamy się-plecami, rękami, bokami, kolanami,  stopami.

b)Zabawa słuchowa „Czyj to głos?”-zabawa polega na odgadnięciu ,kto do nas mówi słowa np. Dzień dobry. Dziecko ma zasłonięte oczy,  tylko słucha, a członkowie rodziny ,kolejno się odzywają.

c)Zabawa dowolna- zabawy dowolne: lalkami, samochodami ,klockami. Dajemy dzieciom pełną swobodę.

TEMAT DNIA :Pusty grób

Dziecko po oglądnięciu filmu o wydarzeniu Zmartwychwstania Pana Jezusa opowiada o tym wydarzeniu.

https://www.youtube.com/watch?v=sC4o9AuysWw

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem celowania –„Celuj w okienko”-dziecko rzuca pluszakiem w twardy przedmiot(taki który można ruszyć) stojący na podłodze np. karton. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

b)Zabawa ruchowa „Ptaki do gniazd”-dziecko biega po dywanie z rozłożonymi skrzydełkami-podłodze na hasło lis idzie-ptaki do gniazd, ptaszki fruną w bezpiecznie miejsce np. pod stół

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TLJITrEwLzE2YPTiq8pMV6hKTFcoSczLTE0GAIyeCX8&q=zig+zag+taniec&oq=zig+zag+&aqs=chrome.2.69i57j0j4

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

b)Czynności higieniczno -porządkowe- zasuwamy krzesełko po zjedzeniu po posiłku, samodzielne ubieranie i rozbieranie się po wyjściu i powrocie ze spaceru.

c)Modlitwa  po posiłku ,dzieci dziękują za pożywienie: Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Panie, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

d) Oglądamy bajkę wspólnie z dzieckiem „ Lis i bocian”,

 https://www.youtube.com/watch?v=X1HIOQBmNwo

Dziecko odpowiada na pytania rodzica: Kto występuje w bajce? Który bohater bardziej Tobie się podoba? Spróbuj naśladować lisa i bociana.

e)Praca indywidualna: Karta pracy nr.5.Pokoloruj według wzoru.

ZABAWA

a) konstrukcyjna – „Czy możesz to odczytać?”-rysujemy obrazek przedstawiający np. wieże z 6 klocków(rysujemy 6 prostokątów-grubość i długość w zależności od grubości i długości klocków jakie posiadacie w domu).Na podstawie obrazka dziecko buduje wieże. Jeśli budowle wykona sprawnie, można pokusić się o trudniejsze zadanie np. dom lub zamek(rysunek wykonany jest tylko z przodu-nie trzeba przestrzennie rysować.

b) ortofoniczna- „ Pszczoły”- dziecko  pszczoła stoi w umówionym miejscu pod ściana  – tu jest ul. W trakcie muzyki pszczoła wylatuje z ula i lata w różne strony zbierając pyłek z kwiatów. Na przerwę w muzyce z głośnym brzęczeniem (zzzzzzz) wraca do ula. W ulu brzęczy bardzo cichutko (mmmm).

c)dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT DNIA: Pusty grób

Porozmawiajmy z dzieckiem co oznacza dla ludzi pusty grób, który zastano po zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

ZABAWY RUCHOWE

a) „ Piłka skacze po schodach”-podczas  skocznej  muzyki  dziecko  przeskakuje  z nogi  na  nogę  pomiędzy  rozłożonymi  na podłodze obręczami lub skakankami ( nasze schody) Gdy rodzic  na chwilę zatrzyma nagranie, podbiegają do naszych obręczy i wskakują do środka raz na jednej, raz na drugiej nodze. Zabawę powtarzamy trzy  razy .

b) „ Spłoszone ptaki „ – dziecko ptak siedzi w swoim gnieździe, na sygnał rodzica  - klaśnięcie naśladuje lot ptaka biegając po pokoju – zabawę  powtarzamy 3 razy .

INNE

a) Czynności higieniczno- porządkowe, mycie rąk, mycie zębów w prawidłowej kolejności-dziecko wie ,jak powinno prawidłowo się myć zęby i ręce.

b)Wspólna modlitwa i podziękowanie za zjedzony posiłek -Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Boże Ojcze przez Chrystusa Pana naszego Amen.

c)Nauka wiersza-rodzic recytuje wersami a dziecko powtarza:

" Kruk i lis" I. Krasicki

Bywa często zwiedzionym, Kto lubi być chwalonym.

Kruk miał w pysku ser ogromny; Lis, niby skromny,

Przyszedł do niego i rzekł: «Miły bracie,

Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę na cię!

Cóż to za oczy! Ich blask aż mroczy!

Czyż można dostać Takową postać?

A pióra jakie! Szklniące, jednakie.

A jeśli nie jestem w błędzie, Pewnie i głos śliczny będzie.

Więc kruk w kantaty ; skoro pysk rozdziawił,

Ser wypadł, lis go porwał i kruka zostawił.

d)Utrwalmy z dzieckiem sylaby ze spółgłoskami B,L. Rodzic pisze sylabę a dziecko obok rysuje rysunek. Ba-balon, La,-lalka, Li-ptaszki, Bo-samochody. Pozwólmy dziecku opowiedzieć o danym obrazku. Na przykład-Ptaszki siedziały na gałązkach i śpiewały: pi, pi, pi. Sylabę wymawiamy krótko-nie przeciągamy.

Piątek 02.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa orientacyjno-porządkowa „Przynieś przedmiot”-dziecko siedzi na dywanie albo na krześle przy stoliku. Na hasło przyniesienia pewnego przedmiotu, dziecko wstaje i przynosi określony przedmiot na dywan lub stolik. Robi to jak najszybciej potrafi, zachowując zasady bezpieczeństwa np. przynieś samochód, łyżkę ,kartkę, coś do jedzenia itd

b)Zabaw kreatywna- „Kurczaczki wśród mniszków (kwiatów dmuchawca)”-Na kartce dziecko układa kurczaczki z kółeczek, dorysowywują inne elementy wiosenne: kwiaty,trawę itp.Mozna wyciąć kurczaczki z kolorowanki-pokolorować i nakleić.

https://images.app.goo.gl/ezsRfAWMXYCsoE5Z6

https://images.app.goo.gl/ZfS2ox2G2THEJ8By8

c)Zabawa dowolna -zabawy dowolne dziecka: rysowanie, układanie budowli z klocków, układanie puzzli.

TEMAT DNIA : Bezpiecznie idziemy z Jezusem Drogą Krzyżową

Przypominamy z dzieckiem stacje drogi krzyżowej, i wspólnie ją przezywamy

https://www.youtube.com/watch?v=48De2Uov674

ZABAWY RUCHOWE

a) a)Zabawa ruchowa „Ptaki do gniazd”-układamy na dywanie, podłodze gniazdka np.: z gazety, sznurka(ok 5).Dziecko imitując lot ptaszka biega po dywanie. Na hasło rodzica ptaki do gniazd dziecko wlatuje do obojętnie jakiego gniazda. Rodzic co chwilę zabiera kolejne gniazdo ,a dziecko wlatuje tak szybko aby zawsze znaleźć chociaż jedno gniazdo. W zabawę można zaangażować innych członków rodziny.

b)Zabawa z el. równowagi „Po wąskiej ścieżce”-układamy na dywanie, podłodze sznurek, linkę, miarkę. Dziecko stara się przejść po linie z wyciągniętymi rękoma na bok.

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy wspólnie z dzieckiem, dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TLJITrEwLzE2YPTiq8pMV6hKTFcoSczLTE0GAIyeCX8&q=zig+zag+taniec&oq=zig+zag+&aqs=chrome.2.69i57j0j4

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

b)Czynności higieniczno -porządkowe- pamiętamy o częstym myciu rąk i sprzątaniu po sobie zabawek.

c)Modlitwa  po posiłku ,dzieci dziękują za pożywienie: Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Panie, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

d)Praca indywidualna- karta pracy nr14 .Porozmawiajcie z dzieckiem co jest na obrazku, co się znajduje na stole świątecznym. Następnie dziecko przecina obrazek na 6 części i składa go na różowej kartce. 

ZABAWA

a) zabawa badawcza „Dziadek mróz”-pobawmy się w miarę możliwości z dzieckiem, wyjmując kawałek lodu z zamrażarki i wsadzając do  garnka (to może wykonać dziecko)-dziecko określa stan lodu-ciało stałe, następnie podgrzewamy lód w garnku(rodzic to wykonuje).Dziecko obserwuje jak stan stały zmienia się w  stan ciekły. Na koniec kubek z woda możemy wsadzić do zamrażarki i na drugi dzień wyjąć(dziecko znowu określi ,że stan ciekły zmienił się w stały).

b)Gimnastyka buzi i języka –„Kotek”-dziecko zamienia się w kotka i naśladuje: oblizywanie warg, mlaskanie, naśladowanie ruchu picia mleka z miseczki.-zabawę powtarzamy kilka krotnie.

c) dowolna – zabawy dowolne wybranymi zabawkami: np. .w sklep, w dom. Układanie budowli z klocków. Wysłuchanie bajki czytanej przez rodziców.

TEMAT DNIA: Bezpiecznie idziemy z Jezusem Drogą Krzyżową

Pokolorujcie razem z dzieckiem kolejne stacje drogi krzyżowej.

https://images.app.goo.gl/ph4VJHNjCHULxzkV9

ZABAWY RUCHOWE

a) Zabawa z elementem skoku „Piłka skacze po schodach”-rodzic rzuca piłką o podłogę ,a dziecko naśladuje ruchy piłki, wykonując podskoki obunóż wysoko w zależności od ruchów piłki.

b) Zabawa z elementem czworakowania „Kotek pod płotek”-dziecko chodząc po dywanie na czworaka naśladuje ruchy kota, który biega-przeskakuje przez różne przeszkody np. rozłożone książki ,miski itp

INNE

 a) Utrwalenia pór roku, miesięcy i dni tygodnia proponujemy by każdego dnia dziecko wspólnie z nami zajrzało do kalendarza. Zapytajmy dziecko o to, czy jest w stanie wymienić pory roku, miesiące oraz dni tygodnia. W zależności od tego jakim kalendarzem dysponujemy możemy poprosić, żeby dziecko przesunęło oznaczenie dnia, oderwało karteczkę lub zaznaczyło kółeczkiem dzisiejszy dzień. Na koniec spójrzmy razem przez okno i poprośmy dziecko aby opisało nam pogodę.

b) Czynności higieniczno -porządkowe - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

c) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

e) Praca indywidualna - Zachęcam do wykorzystania do zabawy tacy z kaszą manną. Przypomnę, że na tacę lub talerz wysypujemy kaszę manną. Zadaniem dziecka jest wygładzenie powierzchni a następnie przystępujemy do rysowania. Mogą to być szlaczki, mogą to być konkretne elementy czy przedmioty jak np. słońce, domek, ale również mogą to być sylaby, których uczymy się w ramach Metody Krakowskiej np.: BA,LA,MI,MO

f)Praca indywidualna- udekorowanie dowolnymi środkami plastycznymi kartki świątecznej, wycinanie po liniach. Na kartkę można także przykleić życzenia i podarować bliskim na Święta-karta pracy nr.15

Czwartek 01.04.2021

ZABAWA

a)Zabawa integracyjna „Zgadnij kto to?”-zabawa z wszystkimi członkami rodziny. Dziecko zgaduje po głosie, chodzie, części wyglądu-kto to jest. Na przykład brat pokazuje tylko rękę zza ściany, mama z kuchni spiewa piosenkę, tata chodzi po pokoju itd

b)Bazgranie rozwijająca „Domino świątecznych obrazków-do tej zabawy potrzebna jest karta pracy nr.13.Najpierw wspólnie wyjaśniamy co jest na obrazku i co ten obrazek przedstawia. Następnie Dziecko dopasowuje obrazki świątecznych skojarzeń .

c)Zabawa dowolna -dziecko bawi się zabawkami dowolnymi(np. układanie wieży z klocków, domku dla lalek, garażu dla samochodów).Dzieci poprzez stawianie konstrukcji z klocków pobudzają wyobraźnię .Do zabawy włączają nie tylko lalki, samochody ale także żywe osoby: rodzeństwo, rodziców.

TEMAT DNIA :Wielka sobota

https://www.youtube.com/watch?v=CLmbN6pEbRg

Po oglądnięciu filmu porozmawiajcie co robimy w wielką sobotę .Co to jest święconka? Co z nią robimy? Czy to jest wesoły dzień?

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem równowagi „Po wąskiej dróżce”-dziecko przechodzi po wąskim  przejściu(np. zrobionym z dwóch sznurków leżących blisko siebie, lub trudniejsza wersja-przejście po krzesełkach(z pomocą rodzica).

b)Zabawa bieżna „Samochody”-dziecko trzymając w ręku przedmiot imitujący kierownice(klocek, krążek, wycięte kółko itp.),porusza się po pokoju. Rodzic do zabawy może dołączyć dwa kolory np. kredkę, klocek lub kartkę w kolorach zielonym i czerwonym. Dziecko będzie wiedziało, że gdy widzi kolor zielony może się poruszać a gdy czerwony-musi się zatrzymać.

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy wspólnie z dzieckiem, dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TLJITrEwLzE2YPTiq8pMV6hKTFcoSczLTE0GAIyeCX8&q=zig+zag+taniec&oq=zig+zag+&aqs=chrome.2.69i57j0j4

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

b)Czynności higieniczno -porządkowe- pamiętamy o częstym myciu rąk i sprzątaniu po sobie zabawek.

c)Modlitwa  po posiłku ,dzieci dziękują za pożywienie: Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Panie, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

ZABAWA

a) orientacyjno-porządkowa- podczas tego typu zabaw dziecko ćwiczy umiejętność skupiania uwagi, reaguje na umówione znaki i sygnały. Naszą propozycją tego typu ćwiczenia na dziś są „Zabawy z poduszkami", których różne warianty zawiera krótki filmik zamieszczony w linku poniżej: https://www.youtube.com/watch?v=j4EiXelSTkI

b)paluszkowa-  Gra w łapki -polega na wysuwaniu odwróconych dłoni i szybkim cofaniu ich przed uderzeniem rodzica . Gdy dziecko  dotknie ręki, role się zmieniają. Wysuwa i cofa dłonie teraz ten z grających, który dotknął dłoni przeciwnika.

c) dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT DNIA: Wielka sobota

Porozmawiajmy z dzieckiem co oznacza ,każdy z symboli wielkanocnych:

Chleb-symbolizuje ciało Chrystusa

Jajko-symbol życia

Baranek-przypomina nam ,o tym, że Chrystus odkupił nasze grzechy, a my jesteśmy zaproszeni na ucztę pańską

Zajączek-jest symbolem odradzającej się przyrody, wiosny i płodności

Obejrzyjcie także film o symbolach wielkanocnych:

https://www.youtube.com/watch?v=gBEDgci-5nU

Wykonajcie kartę pracy nr1(historyjka obrazkowa)

Karta pracy nr.11

ZABAWY RUCHOWE

a) Zabawa z piłką „Szkoła piłek”- dziecko wraz z rodzicami i rodzeństwem wykonuje ćwiczenia z piłką, ćwiczy prawidłowy chwyt piłki. Rodzic i dziecko siedzą naprzeciwko siebie i podają do siebie piłkę. Zadaniem jest złapać ją w dwie ręce, tak aby nie wypadła i tak, byśmy się nie przewrócili.

b) Zabawy z elementem czworakowania -„Karawana” - dzieci stają jedno za drugim na czworakach z wyprostowanymi nogami i wysoko uniesionymi biodrami (jeśli dziecko nie ma rodzeństwa to my stajemy za dzieckiem). Dziecko, stojące z tyłu, chwyta partnera za kostki nóg. Dzieci idą po pokoju, przestawiając do przodu prawe ręce i nogi, a następnie lewe ręce i nogi

INNE

 a) Utrwalenia pór roku, miesięcy i dni tygodnia proponujemy by każdego dnia dziecko wspólnie z nami zajrzało do kalendarza. Zapytajmy dziecko o to, czy jest w stanie wymienić pory roku, miesiące oraz dni tygodnia. W zależności od tego jakim kalendarzem dysponujemy możemy poprosić, żeby dziecko przesunęło oznaczenie dnia, oderwało karteczkę lub zaznaczyło kółeczkiem dzisiejszy dzień. Na koniec spójrzmy razem przez okno i poprośmy dziecko aby opisało nam pogodę.

b) Czynności higieniczno -porządkowe - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

c) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

e) Praca indywidualna - Zachęcam do wykorzystania do zabawy tacy z kaszą manną. Przypomnę, że na tacę lub talerz wysypujemy kaszę manną. Zadaniem dziecka jest wygładzenie powierzchni a następnie przystępujemy do rysowania. Mogą to być szlaczki, mogą to być konkretne elementy czy przedmioty jak np. słońce, domek, ale również mogą to być sylaby, których uczymy się w ramach Metody Krakowskiej np.: BA,LA,MI,MO .

Środa 31.03.2021

ZABAWA

a)Zabawa umuzykalniająca-jaka to melodia?-zabawa polega na rozpoznaniu fragmentu melodycznego dowolnej znanej dziecku piosenki(może być nucone przez rodzica, albo puszczona linia melodyczna z nagrania).

b)Zabawa ekspresyjna „Olbrzymia stopa ,malutka stopa”-dziecko naśladuje niedźwiedzia i jego wyraziste duże kroki, a także myszkę i jej malutkie kroczki

c)Zabawa dowolna -dziecko ,bawi się wybranymi zabawkami, pamiętając o ich odpowiednim użyciu: klocki do układania, samochody do jeżdżenia itp

TEMAT DNIA : Wielki Piątek

"Postanowienia Wielkopostne- Co mogę zrobić by być lepszym"-pogadanka z rodzicem  - dziecko: wskazuje w jaki sposób można przygotować się na przyjście Pana Jezusa(burza mózgów)

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem skoku „Piłka skacze po schodach”-rodzic rzuca piłką o podłogę ,a dziecko naśladuje ruchy piłki, wykonując podskoki obunóż wysoko w zależności od ruchów piłki.

b)Zabawa z elementem czworakowania „Kotek pod płotek”-dziecko chodząc po dywanie na czworaka naśladuje ruchy kota, który biega-przeskakuje przez różne przeszkody np. rozłożone książki ,miski itp

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.youtube.com/watch?v=mO03jLcA2XM

https://www.youtube.com/watch?v=sYvaSnRUmpc

b)Czynności higieniczno -porządkowe- myjemy dokładnie ręce według wskazówek, można posiłkować się filmem.

https://www.youtube.com/watch?v=cu_Orw6e8k8

c)Modlitwa  przed posiłkiem ,propozycja modlitwy: Pobłogosław Panie Boże nas, ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz Nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi przez Chrystusa Pana Naszego Amen

d)Powtarzamy z dzieckiem piosenkę „Wiosna”-dzieci mogą wykonać ilustrację do części piosenki

" Wiosna"      https://www.youtube.com/watch?v=KK8dHGsQ5fk

e) Praca indywidualna – Odszukaj i zaznacz sześć szczegółów różniących dwa obrazki. Karta pracy nr.6

 

ZABAWA

a) orientacyjno - porządkowa „Jaki to kolor”- rodzic  trzyma cztery koła w kolorach, zielony , niebieski , biały i żółty   W rytm melodii , dziecko przemieszcza się w określonym kierunku .ustalonym wcześniej . Kiedy rodzic  unosi jedno z kół wykonują odpowiednie ruchy:

•   zielone - podskoki obunóż w miejscu

•   niebieskie - w miejscu przeskoki z nogi na nogę

•   białe - klaszczą nad głową

•   żółte - przechodzą do przysiadu uderzając palcami o podłogę.

b) zabawa logiczna –„Kto jest najsmutniejszy. Kto najweselszy?”. Do zabawy potrzebne są 4 zabawki pluszowe np. Jeż, świnka, niedźwiedź, krówka. Dziecko musi określić które ze zwierząt jest najweselsze a które smutne. Do tego zadania dziecko używa kartkę i kredkę. Kartkę układamy poziomo a dziecko rysuje kolejno kreski. Jeżeli zwierzak jest najweselszy(to kreska powinna być najdłuższa, a najsmutniejszy powinien mieć najkrótszą kreskę. Na górze kartki dzieci mogą zrobić kółka kolorowe w takich kolorach jakich są pluszaki. Od tych kółek będą ciągnąć kreski.

TEKST DLA RODZICA

Świnka jest najweselsza.(tu dziecko już rysuje kreskę  najdłuższą),jeż jest najmniej wesoły(tutaj rysujemy najkrótszą kreskę),niedźwiedź jest weselszy od jeża ale mniej wesoły od pozostałych(dziecko rysuję trochę dłuższa kreskę niż u jeża).Krówka jest smutniejsza od świnki ale weselsza niż pozostałe zwierzaki(dziecko rysuje minimalnie krótsza linię od linii świnki).

c) dowolna- czytanie dziecku wybranej przez niego ulubionej bajki . Dziecko ma za zadanie opowiedzieć o czym była bajka . następnie  wybiera odpowiednie figury zastępcze dla postaci  ( lalki  , misie lub inne rzeczy dostępne w jego pokoju)  Porusza figurami zastępczymi, obrazując zachowania postaci  z bajki .

TEMAT DNIA :Wielki piątek

https://www.youtube.com/watch?v=xJCjjSvXGTQ

https://www.youtube.com/watch?v=7_R_3qwGZGY

Wysłuchajmy co to jest wielki piątek, zastanówmy się wspólnie z rodzicami jak go spędzimy. Czy będzie się różnił od innego dnia?

 ZABAWY RUCHOWE

a) „ Ptaszki w gniazdach”-  na podłodze układamy  obręcze z rzeczy , które są dostępne w domu ( paski ,skakanki, szaliki ) Na hasło „ptaszki wyfruwają z gniazda” dziecko wylatuje z kręgu, krążąc między nimi. Jeśli rodzic rzuci hasło „ptaszki jedzą ziarno” dziecko musi przykucnąć i naśladować zbieranie ziarenek. Natomiast na hasło „ptaszki wracają do gniazda”, dziecko jak najszybciej wraca do  kręgu.

b)” Kto wyżej rzuci „ -dziecko  wykonuje  kulkę  –  śnieżkę,  gniotąc  mocno  stronę  gazety.  Podrzuca  ją  do góry, próbuje chwytać, a na koniec trafia nią do celu (kosza albo pudełka) INNE

a) czynności higieniczno - porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również zaścielić swoje łóżko, nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach

b) modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

c) Linowa siatka zgodności-Filiżanka czy szklanka?-do tej zabawy matematycznej przygotowujemy kartkę podzielona na pół w poziomie, i dwie kredki w dwóch kolorach. Dla rodzica dwa dzbanki(jeden wypełniony wodą-drugi pusty),mała filiżanka i szklanka. Zadaniem dziecka jest narysowanie tyle kropek z jednej strony kartki ile szklanek rodzic wlał wody do drugiego dzbanka(dzbanek napełniamy do pełna).Następnie rodzic bierze filiżankę i znowu wlewa wodę do drugiego dzbanka ,a dziecko innym kolorem na dole kartki stawia kropki. Dziecko dochodzi do wniosku że potrzeba więcej filiżanek wykorzystać żeby zapełnić dzbanek, a mniej szklanek. Gdyż szklanka ma więcej objętości-jest większa i chodzi więcej płynu.

d)Metoda krakowska-powtarzamy z dziećmi znane im sylaby, LA,BA,LO,BO,LI-można napisać dzieciom drukowane sylaby  wspólnie czytać. Sylaby można połączyć z obrazkiem np. Mama, Bałwan, Lala itp

Wtorek 30.03.2021

ZABAWA

a)Zabawa powitalna „Witamy się”-zabawa polega na powitaniu się po kolei części ciała (dziecka z rodzicem):witamy się-plecami, rękami, bokami, kolanami,  stopami.

b)Zabawa słuchowa „Czyj to głos?”-zabawa polega na odgadnięciu ,kto do nas mówi słowa np. Dzień dobry. Dziecko ma zasłonięte oczy,  tylko słucha, a członkowie rodziny ,kolejno się odzywają.

c)Zabawa dowolna- zabawy dowolne: lalkami, samochodami ,klockami. Dajemy dzieciom pełną swobodę.

TEMAT DNIA :Wielki czwartek

"Symbole Wielkiego Postu" opowiadanie rodzica -dziecko: wymienia  znaczenie symboli okresu Wielkopostnego. Z czym dzieciom się kojarzy droga krzyżowa, która przebył Jezus. Karta pracy nr.10.Dziecko znajduje obrazek na krzyżu i odpowiada co to jest, wspólnie z rodzicem dochodzą do wniosku z czym się kojarzy dany obrazek np. grota-tam gdzie złożono ciało Jezusa. Następnie dziecko wycina krzyż  i przykleja na żółta kartkę.

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem celowania –„Celuj w okienko”-dziecko rzuca pluszakiem w twardy przedmiot(taki który można ruszyć) stojący na podłodze np. karton. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

b)Zabawa ruchowa „Ptaki do gniazd”-dziecko biega po dywanie z rozłożonymi skrzydełkami-podłodze na hasło lis idzie-ptaki do gniazd, ptaszki fruną w bezpiecznie miejsce np. pod stół

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TLJITrEwLzE2YPTiq8pMV6hKTFcoSczLTE0GAIyeCX8&q=zig+zag+taniec&oq=zig+zag+&aqs=chrome.2.69i57j0j4 https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

b)Czynności higieniczno -porządkowe- zasuwamy krzesełko po zjedzeniu po posiłku, samodzielne ubieranie i rozbieranie się po wyjściu i powrocie ze spaceru.

c)Modlitwa  po posiłku ,dzieci dziękują za pożywienie: Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Panie, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

d)Powtarzamy wiersze :”Przybycie wiosny”, „Ogródek”-dostępne na stronie grupy w zakładce piosenki i wiersze

ZABAWY-

a) konstrukcyjna - „Wścibski sąsiad-widok z lotu ptaka” – Przygotowujemy klocki(drewniane lub plastikowe typu lego).Ustawiamy wieże dosyć wysoka (np. z 10 klocków).Następnie dziecko ustawia budowle na wprost, i patrząc mówi co widzi(będzie to widok z przodu)-dziecka wymienia kolory klocków ,lub ilość widzianą z przodu. Następnie staje z boku i także opowiada co widzi(budowla widziana z boku).Dziecko wstaje i patrzy z góry(z lotu ptaka),opowiada co widzi powinna to być góra klocka

b) ortofoniczna- „ Pszczoły”- dziecko  pszczoła stoi w umówionym miejscu pod ściana  – tu jest ul. W trakcie muzyki pszczoła wylatuje z ula i lata w różne strony zbierając pyłek z kwiatów. Na przerwę w muzyce z głośnym brzęczeniem (zzzzzzz) wraca do ula. W ulu brzęczy bardzo cichutko (mmmm).

c)dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT DNIA: Wielki czwartek

Oglądanie filmu i pogadanka na temat wielkiego czwartku. Co Jezus zrobił? Ile było apostołów którym umył nogi?

https://www.youtube.com/watch?v=HzSsNRVGZmE

ZABAWY RUCHOWE

a) „ Piłka skacze po schodach”-podczas  skocznej  muzyki  dziecko  przeskakuje  z nogi  na  nogę  pomiędzy  rozłożonymi  na podłodze obręczami lub skakankami ( nasze schody) Gdy rodzic  na chwilę zatrzyma nagranie, podbiegają do naszych obręczy i wskakują do środka raz na jednej, raz na drugiej nodze. Zabawę powtarzamy trzy  razy .

b) „ Spłoszone ptaki „ – dziecko ptak siedzi w swoim gnieździe, na sygnał rodzica  - klaśnięcie naśladuje lot ptaka biegając po pokoju – zabawę  powtarzamy 3 razy .

INNE

a) Czynności higieniczno- porządkowe, mycie rąk, mycie zębów w prawidłowej kolejności-dziecko wie ,jak powinno prawidłowo się myć zęby i ręce.

b)Wspólna modlitwa i podziękowanie za zjedzony posiłek -Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Boże Ojcze przez Chrystusa Pana naszego Amen.

c)Oglądnijcie bajkę „Muzykanci z Bremy”. Przypomnijcie sobie bohaterów, bajki.

 https://www.youtube.com/watch?v=cVVhiLIZBjw

Pytania rodzica po oglądnięciu bajki:

Jakie postacie występują? Dlaczego zwierzęta szły do Bremy?

Kogo spotkali w środku domu? Jak zajrzeli do domu?

Czy zwierzęta doszły do Bremy?

29.03- Poniedziałek

ZABAWA

a)Zabawa orientacyjno-porządkowa „Przynieś zabawkę”-dziecko siedząc na krześle lub dywanie na hasło rodzica przynosi wyznaczone rzeczy ,np. zielona kredkę, książkę ,samochód, coś do jedzenia itp. Przykładów może być naprawdę dużo. Jeżeli jest więcej osób dziecko może rywalizować -kto pierwszy przyniesie. W zabawie nie zapominamy o bezpieczeństwie, dziecko nie może biec tylko iść.

b)Zabawa paluszkowa „Pieski”. Dziecko pokazuje kolejno palce słuchając wiersza.

Wszystkie pieski spały(zaciśnięta dłoń).

Pierwszy obudził się ten mały(otwieramy mały palec).

Mały obudził średniego, który spał obok niego(otwieramy drugi palec).

Gdy średni już nie spał, to duży tez przestał(otwieramy trzeci palec).

Trzy pieski się bawiły, czwartego obudziły.(otwieramy czwarty palec).

Cztery pieski szczekały, piątemu spać nie dały.(otwieramy kciuk machamy całą dłonią)

c)Zabawa dowolna- dziecko wraz z rodzicem budują różnego rodzaju namioty(koce i krzesła).Zabawa w namiotach jest kreowana przez dziecko, ale można podrzucić pomysł np.: domek dla lalek, sypialnia ,tajna skrytka, jaskinia itp.

TEMAT DNIA : Wydarzenia wielkiego tygodnia

Po oglądnięciu filmu pogadanka na temat Wielkiego tygodnia. Rodzic zadaje dziecku pytania np.: Od kiedy zaczyna się Wielki tydzień(od niedzieli palmowej) lub na jakim zwierzęciu wjechał Jezus do Jerozolimy(na osiołku)

https://www.youtube.com/watch?v=QW3pmrLjbm0

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa ruchowa „Ptaki do gniazd”-układamy na dywanie, podłodze gniazdka np.: z gazety, sznurka(ok 5).Dziecko imitując lot ptaszka biega po dywanie. Na hasło rodzica ptaki do gniazd dziecko wlatuje do obojętnie jakiego gniazda. Rodzic co chwilę zabiera kolejne gniazdo ,a dziecko wlatuje tak szybko aby zawsze znaleźć chociaż jedno gniazdo. W zabawę można zaangażować innych członków rodziny.

b)Zabawa z el. równowagi „Po wąskiej ścieżce”-układamy na dywanie, podłodze sznurek, linkę, miarkę. Dziecko stara się przejść po linie z wyciągniętymi rękoma na bok.

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.youtube.com/watch?v=sXqaZUp2N-w

https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

b)Czynności higieniczno -porządkowe – dziecko sprząta po sobie zabawki, odkłada na swoje miejsce, dba o pomieszczenie w którym się bawi.

c)Modlitwa przed i po posiłku propozycja modlitwy: Za ten posiłek i wszystkie dary w Twej dobroci chwalimy Ciebie Boże przez Chrystusa Pana Naszego Amen

c)Zabawa z kalendarzem: jaki dzisiaj dzień tygodnia, jaki miesiąc jaka mamy porę roku-powtórzenie wspólnie  z dziećmi.

d)Zabaw matematyczna -bierzemy 2 razy  przedmiotów dowolnych(np. łyżki, widelce).Ilość dowolna tak aby łyżek było np .o 1 więcej. Nie każemy dzieciom liczyć. Dziecku  dajemy kartkę  na której jest na środku narysowana linia(kredką),która dzieli kartkę na dwie części. Zadaniem dziecka jest porównać których przedmiotów jest więcej a których mniej i o ile. W tym celu proszę o przygotowanie małych np.  kwadracików(najlepiej w jakimś kolorze) i kółek. Dziecko na każdym widelcu musi położyć jeden kwadracik. Gdy już wszystkie widelce będą zapełnione-kwadraciki dziecko przekłada na jedną część kartki. To samo robi z łyżkami i kółkami(kółka kładzie na drugiej części kartki tak aby pod każdym kwadracikiem było jedno kółko).Następnie dziecko porównuje czego jest więcej i o ile. Na przykład kółek czyli łyżek o 1 więcej. Można powtarzać zabawę kilka krotnie-przedmiotów może być więcej lub mniej o 1,2 lub tyle samo.

ZABAWY

a) Bazgranie malucha- „Ludzik z plasteliny”-dziecko wykonuje krasnoludka z plasteliny, ciasta, masy mączno - solnej, modeliny itp. ,patrząc na obrazek. Dziecko zaczyna lepienie od formułowania głowy(kulki),tułowia, rączek, nóżek i ozdób.

https://images.app.goo.gl/62kgb6m2Vgj4Pu5H8

b) Zabawa słuchowa „Raz i dwa, raz i dwa, zaklaszcz tak jak ja”-rodzic wyklaskuje rytm o pdłogę, ręce ,nogi a dziecko star się precyzyjnie powtórzyć. Potem następuje zamiana.

c) dowolna -dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT DNIA: Wydarzenia wielkiego tygodnia

Pogadanka rodzica z dzieckiem na temat wielkiego tygodnia-Co upamiętnia ten czas(ostatnie dni Chrystusa).

Wykorzystanie kredki niebieskiej i czerwonej (lub farb jak są do dyspozycji w domu) do utworzenia koloru fioletowego. Przypomnienie dziecku co oznacza kolor fioletowy w Wielkim poście (cierpienie Jezusa w czasie drogi krzyżowej).

Na koniec proponuję obrazek nr.4-Pokoloruj obrazek-Przedstawiający chłopca ,który modli się w czasie Drogi krzyżowej.

ZABAWY RUCHOWE

a) „ Po wąskiej dróżce”- dziecko  buduje z plastikowych klocków dróżki o różnych kształtach. Maszeruje między nimi, na ustalony sygnał rodzica  gwałtownie się zatrzymują lub wykonują w tył zwrot.

b) „ Samochody”- dziecko  stoi w kółku ( można zrobić z dostępnych rzeczy w domu- szalik wełna, pasek ,skakanka ) – który będzie garażem dla samochodu.

Na znak rodzica , przy piosence, dziecko biega w rozsypce po pokoju  Kiedy rodzic pokaże czerwone światło, dziecko  zatrzymuje się. Kiedy ukaże się zielone światło, dziecko biega w rozsypce. Kiedy piosenka milknie „samochód ”wjeżdżają do garażu”. – nasze kółko

INNE

a) Proponowana modlitwa ”Ojcze Nasz” w podziękowaniu za to, że możemy rozpocząć nowy dzień. Modlitwa przed i po posiłku.

b) Czynności higieniczno - porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech pomoże powycierać naczynia po zmywaniu lub niech pochowa do szafek te naczynia, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach

c) Utrwalanie wiersza

„Przybycie  wiosny”  J. Brzechwa

Naplotkowała sosna, że już zbliża się wiosna
Kret skrzywił się ponuro: przyjedzie pewno furą..
Jeż się najeżył srodze, raczej na hulajnodze.
Wąż sykną - ja nie wierzę: przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: Wiem coś o tym: przyleci samolotem.
Skąd znowu - rzekła sroka: ja jej nie spuszczam z oka
I w zeszłym roku w maju widziałam ją w tramwaju.
Nieprawda wiosna zwykle przyjeżdża motocyklem.
A ja wam to dowiodę, że właśnie samochodem.
Nieprawda bo w karecie! W karecie, co pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko, że płynie właśnie łódką!
A wiosna przyszła pieszo Już kwiaty z nią się śpieszą,
Już trawy przed nią rosną i szumią: Witaj Wiosno.

Czwartek 29.10.2020

ZABAWA

a)Zabawa integracyjna- „Ciuciubabka”-zabawa polega na zawiązaniu oczu dziecka tak aby nic nie widziało(np. szalikiem).Dziecko idąc szuka członków rodziny. Bardzo ważne w tej zabawie jest zachowanie bezpieczeństwa-dziecko musi mieć dużo wolnej przestrzeni.

b)Zabawa rozwijająca-To wygląda jak…Dziecko dopasowuje kształt do jego cienia. Może to zrobić pokazując na karcie pracy(komputerze)a może po wydrukowaniu karty pracy połączyć kredką.

https://images.app.goo.gl/QhNoaF5HS36uKRPM8

https://images.app.goo.gl/etshRY6jLzNieQSx7

https://images.app.goo.gl/aoXSQFm9BXyBF4Uy9

c)Zabawa dowolna- dziecko wraz z rodzicem budują różnego rodzaju namioty(koce i krzesła).Zabawa w namiotach jest kreowana przez dziecko, ale można podrzucić pomysł np.: domek dla lalek, sypialnia ,tajna skrytka, jaskinia itp.

TEMAT : „Niebo dla mnie”-pogadanka z dziećmi na temat co to jest niebo oraz co to znaczy być „Świętym”. Rodzic zadaje pytania a dziecko odpowiada.

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa ruchowa „Ptaki do gniazd”-układamy na dywanie, podłodze gniazdka np.: z gazety, sznurka(ok 5).Dziecko imitując lot ptaszka biega po dywanie. Na hasło rodzica ptaki do gniazd dziecko wlatuje do obojętnie jakiego gniazda. Rodzic co chwilę zabiera kolejne gniazdo ,a dziecko wlatuje tak szybko aby zawsze znaleźć chociaż jedno gniazdo. W zabawę można zaangażować innych członków rodziny.

b)Zabawa z el. równowagi „Po wąskiej ścieżce”-układamy na dywanie, podłodze sznurek, linkę, miarkę. Dziecko stara się przejść po linie z wyciągniętymi rękoma na bok.

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.youtube.com/watch?v=sXqaZUp2N-w

https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

b)Czynności higieniczno -porządkowe – dziecko sprząta po sobie zabawki, odkłada na swoje miejsce, dba o pomieszczenie w którym się bawi.

c)Modlitwa przed i po posiłku propozycja modlitwy: Za ten posiłek i wszystkie dary w Twej dobroci chwalimy Ciebie Boże przez Chrystusa Pana Naszego Amen

c)Zabawa z kalendarzem: jaki dzisiaj dzień tygodnia, jaki miesiąc jaka mamy porę roku-powtórzenie wspólnie  z dziećmi.

ZABAWY

a) konstrukcyjna- „ Piętrowy dom”-  dziecko buduję piętrowy dom  krok po kroku naśladując działania osoby dorosłej. Zapamiętuje i odtwarza kolejność działań. Tworzy taką samą konstrukcję z takich samych klocków.  Tworzy stabilną konstrukcję, precyzyjnie łączy klocki  tworząc piętrowy dom .

b) naśladowcza- „ Jakie to ptaki” – dziecko  rozwiązują zagadki o ptakach, a następnie na sygnał rodzica  naśladują ich lot.

Zagadki:

1. Pod dachem ma gniazdo z gliny, na niebie kręci kółka. Jej przysmak to są muchy, cóż to za

ptak ... (jaskółka)

2. Ma długi czerwony dziób na jednej nodze stoi. Swe gniazdo na dachu splótł. I każda żaba

się go boi... (bocian)

3. Rano nas budzi swym głosem jak dzwonek, ten mały szary ptak to.. (skowronek)

4. Po gałęziach kozły fika, chętnie zjada tłuszcz z patyka... (sikorka)

5. Słychać ją w koło wśród sosen i buków, jak woła wesoło ku-ku-ku... (kukułka)

6. Ptaszek ten od zawsze leczy chore drzewa. I dlatego właśnie stuka zamiast śpiewać...

(dzięcioł)

7.Dziób zakrzywiony, okrągłe oczy, na myszy poluje w nocy... (sowa)

c) dowolna -dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT DNIA : Niebo dla mnie”-  drodzy rodzice porozmawiajmy dzisiaj z dzieckiem o tym , że każdy z nas dąży do bycia świętym i każdy z nas ma do tego szansę . Wspólnie z dzieckiem zachęcam do zaśpiewania piosenki , którą dzieci świetnie znają : Święty uśmiechnięty” .

ZABAWY RUCHOWE

a) „ Po wąskiej dróżce”- dziecko  buduje z plastikowych klocków dróżki o różnych kształtach. Maszeruje między nimi, na ustalony sygnał rodzica  gwałtownie się zatrzymują lub wykonują w tył zwrot.

b) „ Samochody”- dziecko  stoi w kółku ( można zrobić z dostępnych rzeczy w domu- szalik wełna, pasek ,skakanka ) – który będzie garażem dla samochodu.

Na znak rodzica , przy piosence, dziecko biega w rozsypce po pokoju  Kiedy rodzic pokaże czerwone światło, dziecko  zatrzymuje się. Kiedy ukaże się zielone światło, dziecko biega w rozsypce. Kiedy piosenka milknie „samochód ”wjeżdżają do garażu”. – nasze kółko

INNE

a) Proponowana modlitwa ”Ojcze Nasz” w podziękowaniu za to, że możemy rozpocząć nowy dzień. Modlitwa przed i po posiłku.

b) Czynności higieniczno - porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech pomoże powycierać naczynia po zmywaniu lub niech pochowa do szafek te naczynia, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach

c) Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia, opisywanie pogody za oknem - stosując wypowiedzi pełnymi zdaniami.

Środa 28.10.2020

ZABAWA

a)Zabawa umuzykalniająca-jaka to melodia?-zabawa polega na rozpoznaniu fragmentu melodycznego dowolnej znanej dziecku piosenki(może być nucone przez rodzica, albo puszczona linia melodyczna z nagrania).

b)Zabawa ekspresyjna „Igła i nitka”-dziecko trzymając  za rękę rodzica-igła ,idzie w kierunku wskazanym przez niego. Wykonuje takie same zwroty: przysiady, skręty itd. Zabawa będzie jeszcze ciekawsza gdy będą w niej uczestniczyć wszyscy członkowie rodziny-trzymając się za ręce.

c)Zabawa dowolna -dziecko ,bawi się wybranymi zabawkami, pamiętając o ich odpowiednim użyciu: klocki do układania, samochody do jeżdżenia itp

TEMAT :Jesienne porządki- pokaz dzieciom ilustracji sprzętów ogrodniczych. Pogadanka jakie czynności wykonujemy tymi sprzętami? Które z tych czynności należy wykonać jesienią w ogrodzie?

https://images.app.goo.gl/6qUefw7xqYu8bcWT9

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem skoku „Piłka skacze po schodach”-rodzic rzuca piłką o podłogę ,a dziecko naśladuje ruchy piłki, wykonując podskoki obunóż wysoko w zależności od ruchów piłki.

b)Zabawa z elementem czworakowania „Kotek pod płotek”-dziecko chodząc po dywanie na czworaka naśladuje ruchy kota, który biega-przeskakuje przez różne przeszkody np. rozłożone książki ,miski itp

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.youtube.com/watch?v=mO03jLcA2XM

https://www.youtube.com/watch?v=sYvaSnRUmpc

b)Czynności higieniczno -porządkowe- myjemy dokładnie ręce według wskazówek, można posiłkować się filmem.

https://www.youtube.com/watch?v=cu_Orw6e8k8

c)Modlitwa  przed posiłkiem ,propozycja modlitwy: Pobłogosław Panie Boże nas, ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz Nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi przez Chrystusa Pana Naszego Amen

d)Powtarzamy z dzieckiem piosenkę „Młyn”-dzieci mogą wykonać ilustrację do części piosenki np. młyn

https://chomikuj.pl/katkisok/Dla+Dzieci/Mp3+i+zabawy+muzyczne/Elementarz+Piosenki/06+Elementarz+Piosenki+cz_6/01+M*c5*82yn,516632030.mp3(audio)

ZABAWY

a) orientacyjno - porządkowa „Jaki to kolor”- rodzic  trzyma cztery koła w kolorach, zielony , niebieski , biały i żółty   W rytm melodii , dziecko przemieszcza się w określonym kierunku .ustalonym wcześniej . Kiedy rodzic  unosi jedno z kół wykonują odpowiednie ruchy:

•   zielone - podskoki obunóż w miejscu

•   niebieskie - w miejscu przeskoki z nogi na nogę

•   białe - klaszczą nad głową

•   żółte - przechodzą do przysiadu uderzając palcami o podłogę.

b) wizualno-przestrzenna „ Znajdź ludzika- znajdź żółwika” - dziecko tworzy mapę swojego pokoju, zaznacza na kartce papieru najważniejsze elementy swojego pokoju np. drzwi, okno, meble. Wybiera jedną zabawkę, przedmiot, który chce ukryć żeby rodzic mógł go odszukać. Ukrywa przedmiot i zaznacza znakiem X w odpowiednim miejscu na kartce, gdzie ten przedmiot jest ukryty w pokoju. Następnie przekazuje mapę rodzicowi i czeka czy przedmiot zostanie odnaleziony. Można oczywiście zamienić się rolami aby dziecko również mogło szukać ukrytego przedmiot .

c) dowolna- czytanie dziecku wybranej przez niego ulubionej bajki . Dziecko ma za zadanie opowiedzieć o czym była bajka . następnie  wybiera odpowiednie figury zastępcze dla postaci  ( lalki  , misie lub inne rzeczy dostępne w jego pokoju)  Porusza figurami zastępczymi, obrazując zachowania postaci  z bajki .

TEMAT DNIA : „ Jesienne porządki”- porozmawiajmy z dzieckiem o zbliżającym się świecie Wszystkich Świętych, że jest to dzień  pamięci o zmarłych .Polska tradycja nakazuje odwiedzenie w tym dniu grobów, zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów . Odwiedzając cmentarz musza odpowiednio się zachowywać .Porozmawiajmy również , ze  w dniach poprzedzających te święto na cmentarzach ludzie się zbierają żeby posprzątać groby swoich najbliższych .

ZABAWY RUCHOWE

a) „ Ptaszki w gniazdach”-  na podłodze układamy  obręcze z rzeczy , które są dostępne w domu ( paski ,skakanki, szaliki ) Na hasło „ptaszki wyfruwają z gniazda” dziecko wylatuje z kręgu, krążąc między nimi. Jeśli rodzic rzuci hasło „ptaszki jedzą ziarno” dziecko musi przykucnąć i naśladować zbieranie ziarenek. Natomiast na hasło „ptaszki wracają do gniazda”, dziecko jak najszybciej wraca do  kręgu.

b)” Kto wyżej rzuci „ -dziecko  wykonuje  kulkę  –  śnieżkę,  gniotąc  mocno  stronę  gazety.  Podrzuca  ją  do góry, próbuje chwytać, a na koniec trafia nią do celu (kosza albo pudełka) INNE

a) czynności higieniczno - porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również zaścielić swoje łóżko, nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach

b) modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

c) W ramach popołudniowego odpoczynku proponujemy, aby dziecko po obiedzie, posłuchało odgłosów przyrody. Zachęcamy aby tego dnia były to odgłosy spadających liści  Ważne żeby nagranie było uspokajające, by dziecko mogło w tym czasie wypocząć. Tego typu nagrania bez problemu znajdą Państwo w internecie, gdyż są one powszechnie dostępne na stronach z nagraniami typu np. YouTube

d) Praca indywidualna – dla usprawnienia pracy rąk  proponujemy by każdego dnia dziecko miało możliwość wykonania karty pracy polegającej np. na łączeniu kropek, rysowaniu po śladzie, kolorowaniu wg kodu lub zapewnienia dziecku innej zabawy, podczas której będzie ćwiczyć sprawność dłoni i palców. Na dziś zachęcamy, żeby zaproponować dziecku składanie papieru. Możemy zaproponować dziecku zrobienie wachlarza, złożenie samolotu, bądź kilkukrotne składanie kartki i odpowiednie jej nacinanie (odcinanie skrawków) w celu zrobienia serwetki

27.10.2020 wtorek

ZABAWA

a)Zabawa powitalna „Witamy się”-zabawa polega na powitaniu się po kolei części ciała (dziecka z rodzicem):witamy się-plecami, rękami, bokami, kolanami,  stopami.

b)Zabawa słuchowa „Czyj to głos?”-zabawa polega na odgadnięciu ,kto do nas mówi słowa np. Dzień dobry. Dziecko ma zasłonięte oczy,  tylko słucha, a członkowie rodziny ,kolejno się odzywają.

c)Zabawa dowolna- zabawy dowolne: lalkami, samochodami ,klockami. Dajemy dzieciom pełną swobodę.

TEMAT :Bezpieczeństwo jesienią-utrwalamy z dzieckiem zasady bezpiecznego poruszania się po drodze w czasie wyjść i spacerów. Po oglądnięciu filmiku zadajemy dzieciom pytania,np.:Jak bezpiecznie przejść przez jednię? ,Jak bezpiecznie powinnyśmy poruszać się na rowerze? Itp.

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=6r-fdr_CcPM&app=desktop

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem celowania –„Celuj w okienko”-dziecko rzuca pluszakiem w twardy przedmiot(taki który można ruszyć) stojący na podłodze np. karton. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

b)Zabawa ruchowa „Ptaki do gniazd”-dziecko biega po dywanie z rozłożonymi skrzydełkami-podłodze na hasło lis idzie-ptaki do gniazd, ptaszki fruną w bezpiecznie miejsce np. pod stół

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TLJITrEwLzE2YPTiq8pMV6hKTFcoSczLTE0GAIyeCX8&q=zig+zag+taniec&oq=zig+zag+&aqs=chrome.2.69i57j0j4

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

b)Czynności higieniczno -porządkowe- zasuwamy krzesełko po zjedzeniu po posiłku, samodzielne ubieranie i rozbieranie się po wyjściu i powrocie ze spaceru.

c)Modlitwa  po posiłku ,dzieci dziękują za pożywienie: Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Panie, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

d)Powtarzamy wiersze :”Okulary”, „Jesienny pociąg”-dostępne na stronie grupy w zakładce piosenki i wiersze

ZABAWY-

a) konstrukcyjna - „Mosty na wyspę” - .  Dziecko buduję most  krok po kroku naśladując działania osoby dorosłej. Zapamiętuje i odtwarza kolejność działań. Tworzy taką samą konstrukcję z takich samych klocków.  Tworzy stabilną konstrukcję, precyzyjnie łączy klocki b) ortofoniczna- „ Pszczoły”- dziecko  pszczoła stoi w umówionym miejscu pod ściana  – tu jest ul. W trakcie muzyki pszczoła wylatuje z ula i lata w różne strony zbierając pyłek z kwiatów. Na przerwę w muzyce z głośnym brzęczeniem (zzzzzzz) wraca do ula. W ulu brzęczy bardzo cichutko (mmmm).

c)dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT DNIA: Bezpieczeństwo jesienią – drodzy rodzice w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych  proszę porozmawiajcie z dziećmi jak  zachowujemy się w miejscach publicznych np. cmentarz , oraz  jak oddajemy szacunek osobom zmarłym .

ZABAWY RUCHOWE

a) „ Piłka skacze po schodach”-podczas  skocznej  muzyki  dziecko  przeskakuje  z nogi  na  nogę  pomiędzy  rozłożonymi  na podłodze obręczami lub skakankami ( nasze schody) Gdy rodzic  na chwilę zatrzyma nagranie, podbiegają do naszych obręczy i wskakują do środka raz na jednej, raz na drugiej nodze. Zabawę powtarzamy trzy  razy .

b) „ Spłoszone ptaki „ – dziecko ptak siedzi w swoim gnieździe, na sygnał rodzica  - klaśnięcie naśladuje lot ptaka biegając po pokoju – zabawę  powtarzamy 3 razy .

INNE

a) Czynności higieniczno- porządkowe, mycie rąk, mycie zębów w prawidłowej kolejności-dziecko wie ,jak powinno prawidłowo się myć zęby i ręce.

b)Wspólna modlitwa i podziękowanie za zjedzony posiłek -Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Boże Ojcze przez Chrystusa Pana naszego Amen.

c)Utrwalenie  wierszy ze strony przedszkolnej ( grupa koniczynki )z zakładki( piosenki i wierszyki)   na Październik  „Okulary” J. Tuwim , „Jesienny pociąg” D. Geliner.

d)Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia, opisywanie pogody za oknem - stosując wypowiedzi pełnymi zdaniami.

e)praca indywidualna  „ Który kolor zniknął? – wycinamy dziecku 6 trójkątów o różnych kolorach .Układamy je przed dzieckiem na stoliku  , które musi zapamiętać .Następnie  dziecko zamyka oczy a rodzic zabiera jeden trójkąt . Zadaniem dziecka jest odgadnąć , którego koloru nie ma .

26.10.2020- Poniedziałek

ZABAWA

a)Zabawa słuchowa- „Co słyszysz?”-dziecko wsłuchuje się w otoczenie, a rodzic wykonuje czynność za jego plecami. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie co usłyszało(czynności wykonywane przez rodzica: tupnięcie, szelest papierem, zamknięcie drzwiczek w szafce, klaśnięcie w dłonie.

b)Bazgranie malucha „Ptak na niebie”-dziecko oglądając ilustracje różnych ptaków które odlatują, stara się namalować farbami ptaka, pamiętając o rozciągniętych skrzydłach dziobie, ogonie-reszta może być własna interpretacją dziecka.

https://www.google.com/search?q=lec%C4%85cy+ptak&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiYzre-itDsAhWhM-wKHdIeBeYQ_AUoAXoECAMQAw&biw=1280&bih=578

c)Zabawa dowolna -dziecko bawi się zabawkami dowolnymi(np. układanie wieży z klocków, domku dla lalek, garażu dla samochodów).Dzieci poprzez stawianie konstrukcji z klocków pobudzają wyobraźnię .Do zabawy włączają nie tylko lalki, samochody ale także żywe osoby: rodzeństwo, rodziców.

TEMAT :Co to jest „życie wieczne”?-pogadanka z dzieckiem po obejrzeniu filmu. https://www.youtube.com/watch?v=MegIP8kg-Hw

 Modlitwa z dzieckiem za bliskich zmarłych( np. przy okazji wizyty na cmentarzu)

ZABAWY RUCHOWE

a)Zabawa z elementem równowagi „Po wąskiej dróżce”-dziecko przechodzi po wąskim  przejściu(np. zrobionym z dwóch sznurków leżących blisko siebie, lub trudniejsza wersja-przejście po krzesełkach(z pomocą rodzica).

b)Zabawa bieżna „Samochody”-dziecko trzymając w ręku przedmiot imitujący kierownice(klocek, krążek, wycięte kółko itp.),porusza się po pokoju. Rodzic do zabawy może dołączyć dwa kolory np. kredkę, klocek lub kartkę w kolorach zielonym i czerwonym. Dziecko będzie wiedziało, że gdy widzi kolor zielony może się poruszać a gdy czerwony-musi się zatrzymać.

INNE

a)Ćwiczenia poranne- ćwiczymy wspólnie z dzieckiem, dając pełną swobodę, do wyboru:

https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TLJITrEwLzE2YPTiq8pMV6hKTFcoSczLTE0GAIyeCX8&q=zig+zag+taniec&oq=zig+zag+&aqs=chrome.2.69i57j0j4

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

b)Czynności higieniczno -porządkowe- pamiętamy o częstym myciu rąk i sprzątaniu po sobie zabawek.

c)Modlitwa  po posiłku ,dzieci dziękują za pożywienie: Za ten posiłek i wszystkie dary Twej dobroci chwalimy Ciebie Panie, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

d)Powtarzamy piosenkę „Młyn” -w czasie refrenu dzieci wykonują ruchy okrężne rękoma.

 https://chomikuj.pl/katkisok/Dla+Dzieci/Mp3+i+zabawy+muzyczne/Elementarz+Piosenki/06+Elementarz+Piosenki+cz_6/01+M*c5*82yn,516632030.mp3(audio)

ZABAWA

a) orientacyjno-porządkowa- podczas tego typu zabaw dziecko ćwiczy umiejętność skupiania uwagi, reaguje na umówione znaki i sygnały. Naszą propozycją tego typu ćwiczenia na dziś są „Zabawy z poduszkami", których różne warianty zawiera krótki filmik zamieszczony w linku poniżej: https://www.youtube.com/watch?v=j4EiXelSTkI

b)paluszkowa-  Gra w łapki -polega na wysuwaniu odwróconych dłoni i szybkim cofaniu ich przed uderzeniem rodzica . Gdy dziecko  dotknie ręki, role się zmieniają. Wysuwa i cofa dłonie teraz ten z grających, który dotknął dłoni przeciwnika.

c) dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

TEMAT : Budzenie wiary w życie dziecka – drodzy rodzice porozmawiajcie z dziećmi jacy święci poszli  do nieba w  bardzo młodym wieku . http://misjagabriela.pl/mlodzi-swieci/

ZABAWY RUCHOWE

a) Zabawa z piłką „Szkoła piłek”- dziecko wraz z rodzicami i rodzeństwem wykonuje ćwiczenia z piłką, ćwiczy prawidłowy chwyt piłki. Rodzic i dziecko siedzą naprzeciwko siebie i podają do siebie piłkę. Zadaniem jest złapać ją w dwie ręce, tak aby nie wypadła i tak, byśmy się nie przewrócili.

b) Zabawy z elementem czworakowania -„Karawana” - dzieci stają jedno za drugim na czworakach z wyprostowanymi nogami i wysoko uniesionymi biodrami (jeśli dziecko nie ma rodzeństwa to my stajemy za dzieckiem). Dziecko, stojące z tyłu, chwyta partnera za kostki nóg. Dzieci idą po pokoju, przestawiając do przodu prawe ręce i nogi, a następnie lewe ręce i nogi

INNE

 a) Utrwalenia pór roku, miesięcy i dni tygodnia proponujemy by każdego dnia dziecko wspólnie z nami zajrzało do kalendarza. Zapytajmy dziecko o to, czy jest w stanie wymienić pory roku, miesiące oraz dni tygodnia. W zależności od tego jakim kalendarzem dysponujemy możemy poprosić, żeby dziecko przesunęło oznaczenie dnia, oderwało karteczkę lub zaznaczyło kółeczkiem dzisiejszy dzień. Na koniec spójrzmy razem przez okno i poprośmy dziecko aby opisało nam pogodę.

b) Czynności higieniczno -porządkowe - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

c) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

d) Zabawa matematyczna – zachęcamy aby podczas codziennych czynności podejmować z dzieckiem również  zabawy matematyczne polegające np. na policzeniu zabawek, bądź klocków, z których dziecko zbudowało swoją budowlę. Możemy również dodawać, lub odejmować  na paluszkach  bądź innych przedmiotach. Poniżej proponuję  link do przykładowego nagrania przedstawiającego dodawanie na paluszkach : https://youtu.be/PSIZdjKSuu8

e) Praca indywidualna - Zachęcam do wykorzystania do zabawy tacy z kaszą manną. Przypomnę, że na tacę lub talerz wysypujemy kaszę manną. Zadaniem dziecka jest wygładzenie powierzchni a następnie przystępujemy do rysowania. Mogą to być szlaczki, mogą to być konkretne elementy czy przedmioty jak np. słońce, domek, ale również mogą to być sylaby, których uczymy się w ramach Metody Krakowskiej np.: APA, UPE,IMI, OME .