Zdalna edukacja

Drodzy Rodzice

Znajdziecie tutaj codzienne tematy dnia, propozycje zabaw i ćwiczeń dla dzieci. Zachęcamy do obejrzenia filmików na naszej stronie internetowej w zakładce galeria lub na youtube niepubliczne przedszkolekatolickie. Życzymy radości ze wspólnie spędzonego czasu.

Piątek 16.04.2021

Zabawa:

a)Zabawa orientacyjno-porządkowa- „Deszcz i parasole” - przy dźwiękach muzyki dziecko maszeruje swobodnie po pokoju w wyznaczonym kierunku. Na hasło: Deszcz! zatrzymuje się, prostuje i tworzy z wyprostowanych nad głowami rąk daszek (parasolkę).

b) Zabawa rozwijająca – „Wyliczanki – gra słowne” która polegają na tym, by wymyślić jak najwięcej możliwości rozwiązań i odpowiedzi na pytania, np. „Człowiek może podróżować (czym?)…”, „Człowiek może mieszkać w…” itp.

c) Zabawa dowolna - dziecko wykorzystuje różnorodne przedmioty, dobiera je celowo do zabawy

Temat „ Piramida żywienia” dziecko:  utrwala wiadomości na temat  piramidy  żywienia

Piramida Żywienia jest ilustracją przedstawiającą zalecany przez specjalistów sposób odżywiania. Na jednym obrazku streszcza najważniejsze zasady komponowania codziennego jadłospisu.

Piramida w swojej podstawie zawiera aktywności oraz żywność, która jest podstawą zdrowego stylu życia i warto zwiększać ich udział na swoim talerzu. Czym wyższy szczebel piramidy – tym zalecana ilość żywności jest mniejsza.

Poniżej znajduje się do ilustracji przedstawiającej piramidę:

 http://4.bp.blogspot.com/-yoocBvXWcq4/U_j38EneZAI/AAAAAAAAAI4/0KqGvv6Offc/s1600/piramida%2Bzdrowego%2Bzywienia%2Bi%2Bnormal.jpg

Zabawy ruchowe:

a)Zabawa ruchowa „Deszczyk” rodzic daje dziecku jedną kartkę gazety. Dziecko trzyma ją w jednej ręce, a palcem drugiej stuka, naśladując padający deszcz. Mocne stukanie ma wtórować muzyce głośnej i szybkiemu maszerowaniu po pokoju, a słabe cichej i wolnemu maszerowaniu po pokoju. W zabawie tej dziecko zachowuje prawidłową postawę ciała; planuje zagospodarowanie przestrzeni, po której się porusza

b) Zabawa ruchowa przy muzyce „Noga do nogi” – dziecko: ćwiczy duże grupy mięśniowe; poprawia pracę układu krwionośnego

Inne

a) Czynności higieniczno -porządkowe - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po  jedzeniu ( dziecko; wynosi talerze, wkłada do zmywarki lub podejmuje próby mycia naczyń z pomocą rodzica)

b) Ćwiczenia poranne- dziecko: rozwija sprawność fizyczną, zaspokaja naturalną potrzebę ruchu. Zachęcam do ćwiczeń przy otwartym oknie https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

c) Wspólny śpiew pieśni religijnej "Człowiek jest dobry  i silny"    https://www.youtube.com/watch?v=Jj4l0kXkbhw

d) Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia - można  poprosić by dziecko narysowało co chciałoby robić każdego dnia obecnego tygodnia a także prosimy aby dziecko opisało   jaka jest pogoda za oknem – wypowiadając się pełnymi zdaniami.

e)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek

f)Modlitwa Anioł Pański -wspólna modlitwa zbliża , uczy szacunku do siebie nawzajem oraz troski o członków rodziny, dziecko modli się w intencji która sam wypowiada

POPOŁUDNIU

Zabawa

a)Zabawa paluszkowa- „Pięć małych kotków” dzięki zabawie paluszkowej dziecko rozwija motorykę małą. Link do dzisiejszej zabawy: https://www.youtube.com/watch?v=oB2Ly682l-M

b)Zabawa kreatywna- „Kaczuszka odwiedza kurczaczki” dziecko wycina z kolorowego papieru lub filcu duże żółte koło ( które może odrysować od szklanki)  jako brzuszek, żółte kółko małe jako głowa, czerwony trójkąt jako dziób kurczaczka, dwa czerwone prostokąty małe jako nóżki w ten sposób powstanie kurczaczek.

c) Zabawa dowolna:dziecko rozwija wyobraźnię, opowiada o tym w co się bawi , zaprasza do zabawy mamę lub rodzeństwo, stosuje formy grzecznościowe.

Temat „Piramida żywienia” przedstawia piramidę żywienia za pomocą rysunków lub produktów żywnościowych wyciętych z gazetek reklamowych

Zabawy ruchowe

a)Zabawa z elementem równowagi „ Przejdź po linie” dziecko utrzymuje równowagę poruszając się poprzez stawianie stopy za stopą przechodząc po rozłożonym na dywanie sznurku lub skakance doskonali umiejętność utrzymania równowagi.

b) Zabawy z elementem czworakowania  „Spacer Misia” – Dziecko przemieszcza się w określonym kierunku na czworakach. Na słowa "świeci słoneczko" dzieci- Misie przechodzą do siadu skrzyżnego wyciągając ręce w górę "dotykają promyków", następnie ponownie czworakują . Słowa "pada deszczyk" oznacza zatrzymanie się Misia, przykucnięcie i podciągnięcie kolan z równoczesnym oplataniem rękami. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy mięsnie nóg, usprawnia poruszanie się poprzez czworakowanie.

Inne:

a) Czynności higieniczno – porządkowe –w ramach wspólnie spędzanego czasu zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych, przestrzegamy zasad prawidłowego mycia rąk. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

b) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

c) Odpoczynek po obiedzie przy czytanej przez rodzica książeczce lub przy słuchanym fragmencie muzyki klasycznej lub muzyki relaksacyjnej. Pozwala to dziecku zregenerować się, nabrać sił do dalszej zabawy

d) Praca indywidualna „Jabłko” zadaniem na dzisiaj jest wycięcie jabłka wzdłuż linii, następnie ułożenie w całość i przyklejenie na kartkę

e) Metoda Krakowska „Słowo na..”- zadaniem na dzisiaj jest  stworzenie jak największej ilości  słów rozpoczynających się na sylabę LA, MA, BA, FA, WA i przedstawienie ich w formie graficznej

f) Refleksja nad własnym postępowaniem - najlepiej przed kolacją, a po obiedzie zapytać dziecko, jak się dziś czuło? Jak ocenia swoje zachowanie w poszczególnych częściach dnia? Co je ucieszyło, a co zasmuciło, czy rozzłościło? Czy jest cos za co chciałoby podziękować lub przeprosić?

Czwartek 15.04.2021

Zabawa

a)Zabawa integracyjna ”Łączy nas wiele!” Do tej zabawy potrzebujemy kartki papieru. Uczestnicy (rodzin i dziecko, albo rodzeństwo) ustawiają się obok siebie i pomiędzy ramiona umieszczają kartki papieru. Gdy już wszystko jest gotowe – pora na zadania! Zaczynamy od łatwych – przejście kroku lub przesunięcie się w lewo lub prawo, i zmierzamy ku trudniejszym – np. podskoczenie.

b) Zabawa konstrukcyjna „Z trzech punktów widzenia” – zadaniem dla dziecka na dzisiaj jest stworzenie dowolnej konstrukcji z dostępnych w domu klocków, następnie stara się odwzorować swoją konstrukcję na trzech obrazkach: z przodu (ujęcie z aparatu), z boku (ujęcie tzw. wścibski sąsiad) oraz z góry (ujęcie z lotu ptaka).

c) zabawa dowolna- dziecko korzysta z zabawek zgodnie z ustalonymi regułami, pamięta o posprzątaniu zabawek po skończonej zabawie

Temat: „ Zdrowie na talerzu”- dziecko” wyjaśnia co może oznaczać stwierdzenie -zdrowie na talerzu,  wymienia zachowania prawidłowe i nieprawidłowe z punktu widzenia utrzymania zdrowia.

Zabawa matematyczna – „Pasażerowie zamieniają się miejscami” - dziecko tworzy własne opowiadanie z liczbami. Identyfikuje działania wymagane do rozwiązania problemu w opowiadaniu. Zapisuje działanie matematyczne występujące w opowiadaniu. Wyjaśnia i uzasadnia poszczególne elementy zapisanego działania - dodaje liczby od 1 do 10.

Zabawy ruchowe

a)Zabawy z elementem czworakowania  „Spacer Misia” – Dziecko przemieszcza się w określonym kierunku na czworakach. Na słowa "świeci słoneczko" dzieci- Misie przechodzą do siadu skrzyżnego wyciągając ręce w górę "dotykają promyków", następnie ponownie czworakują . Słowa "pada deszczyk" oznacza zatrzymanie się Misia, przykucnięcie i podciągnięcie kolan z równoczesnym oplataniem rękami. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy mięsnie nóg, usprawnia poruszanie się poprzez czworakowanie.

b)Zabawa ruchowa Kałuże”- dziecko w rytm muzyki biega po pokoju i od czasu do czasu podskakuje udając, że przeskakuje kałużę ( niebieskie kartki ułożone na dywanie)

Inne:

a) Czynności higieniczno -porządkowe - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

b) Ćwiczenia poranne- dziecko: rozwija sprawność fizyczną, zaspokaja naturalną potrzebę ruchu.

c) Wspólny śpiew pieśni religijnej "Człowiek jest dobry  i silny"    https://www.youtube.com/watch?v=Jj4l0kXkbhw.

d) Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia -  dla utrwalenia proponuje aby dziecko wspólnie z nami zajrzało do kalendarza i zaznaczyło jaki jest dzisiaj dzień tygodnia zwróciło uwagę na datę oraz miesiąc

e)Wspólna recytacja wiersza "Pstryk" J. Tuwim https://przedszkolekatolickie.pl/szczegoly/18,35,piosenki-i-wierszyki

f) Modlitwa Anioł Pański w intencji którą dziecko samo wypowiada

https://modlitwawdrodze.pl/modlitewnik/aniol-panski

Zabawa

a)Zabawa słuchowa - „Raz i dwa, raz i dwa, każdy klaszcze tak jak ja!” – rodzic wyklaskuje rytm, a dziecko stara się precyzyjnie  go odtworzyć. Alternatywnie można tupać, śpiewać, kląskać i skakać do rytmu

b)Zabawa ekspresyjna – „ Zatańczmy” – zadaniem dla dziecka jest przedstawienie za pomocą gestów i mimiki (kontakt wzrokowy, gesty przywołujące) informacji do rodzica z prośbą o wspólny taniec.

c)Zabawa dowolna – zabawy dowolne wybranymi zabawkami: np. .w sklep, w dom. Układanie puzzli, budowli z klocków

Temat: „Talerz pełen witamin – zdrowie na talerzu”- dziecko, wie jak nazywają się zdrowe produkty, czyta krótkie wyrazy, dzieli na sylaby, tworzy pracę plastyczną zatytułowaną „Zdrowie na talerzu” poprzez malowanie farbami używając 3 podstawowych kolorów i eksperymentując w łączeniu ich

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa z elementem rzutu, celowania i toczenia „Rzuć do mnie” – dziecko próbuje rzucić piłką do innych domowników raz prawą i raz lewą ręką; ćwiczy przekazywanie piłki za pomocą toczenia

b) Zabawa z piłką „Kto dokładniej poda piłkę” dziecko próbuje kopnąć piłkę raz prawą, raz lewą nogą do rodzica; w zabawie tej dziecko ćwiczy precyzyjne podawanie piłki do innych

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe – wdrażamy dziecko do pomocy w rożnych czynnościach codziennych np.  możemy dać dziecku zadanie polegające na wyciągnięciu naczyń ze zmywarki, powieszeniu prania na suszarce

b)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

c) Odpoczynek po obiedzie – przy czytanej przez rodzica książeczce lub w ramach przypomnienia można posłuchać bajki czytanej przez p. Martę „Trzy małe prosiaczki” http://przedszkolekatolickie.pl/galerie-zdjec/174

d) Praca indywidualna – Dobieranka dla starszaka” zadaniem dla dziecka jest połączenie zdjęć z właściwymi działaniami matematycznymi a także zapisanie wyniku dodawania ( załącznik wysłany na maila)

e)Metoda Krakowska - zachęcam do utrwalania, sylab których uczymy się w ramach Metody Krakowskiej poprzez napisanie dziecku sylab na kartce OL,EL,IL,UL,IL,YL, FA, FO, FE, FU, FÓ, FI, FY, WA, WO, WU, WÓ, WE, WI, WY, AF, OF, EF, UF, IF, YF kolejnym zadaniem jest łączenie 2 sylab i próba odczytania wyrazu

f) Refleksja nad własnym postępowaniem - najlepiej przed kolacją, a po obiedzie zapytać dziecko, jak się dziś czuło? Jak ocenia swoje zachowanie w poszczególnych częściach dnia? Co je ucieszyło, a co zasmuciło, czy rozzłościło? Czy jest cos za co chciałoby podziękować lub przeprosić?

Środa 14.04.2021

Zabawa:

a) Zabawa orientacyjno-porządkowa –"Do wody, na brzeg" - dziecko stoi w przodem do prowadzącego zabawę rodzica, na hasło „do wody” daje krok do przodu, na hasło „na brzeg” wraca na swoje miejsce. Rodzic celowo myli hasła, ćwiczy spostrzegawczość dziecka.

b) Od bazgrania do pisania – „Misie w lesie” zadaniem na dzisiaj jest namalowanie krajobrazu przedstawiającego las i trzy misie

c) Zabawa dowolna- dziecko: organizuje sobie czas wolny korzystając z zasobów swoich zabawek, , wspólnie z rodzicami i rodzeństwem układa puzzle, gra w gry planszowe, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe.

Temat: „Słodycze w naszym życiu”

Dziecko odpowiada na pytanie problemowe „Dlaczego lubimy słodycze?” Z uwagą ogląda filmik https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/scenariusz/dlaczego-lubimy-slodycze-1 i odpowiada na pytania związane z filmikiem, wyjaśnia co się dzieje, gdy zjemy za dużo lub za mało słodyczy

Zabawa logiczna „Ptaki, drzewa, kwiaty i transport” – dziecko: tworzy drzewa logiczne (rysujemy jedną większą kropkę na górze, pod spodem dwie mniejsze kropki połączone z dużą kropką prostymi liniami). Umieszcza na drzewach logicznych swoje pomysły na takie grupy: drzewa, kwiaty, ptaki, transport, np. duża kropka to drzewa, małe kropki drzewa liściaste i iglaste; duża kropka ptaki, małe kropki ptaki lądowe i ptaki wodne; duża kropka kwiaty, małe kropki to kwiaty dzikie i kwiaty domowe; duża kropka transport, małe kropki to transport lądowy i transport wodny.

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa „Piłkarskie ćwiczenie ”- dziecko stoi w rozkroku, wykonuje skłon w przód i toczy piłkę po podłodze z ręki do ręki. Następnie toczy piłkę koło prawej i lewej stopy

b) Zabawa ruchowa „Deszczyk” rodzic daje dziecku jedną kartkę gazety. Dziecko trzyma ją w jednej ręce, a palcem drugiej stuka, naśladując padający deszcz. Mocne stukanie ma wtórować muzyce głośnej i szybkiemu maszerowaniu po pokoju, a słabe cichej i wolnemu maszerowaniu po pokoju. W zabawie tej dziecko zachowuje prawidłową postawę ciała; planuje zagospodarowanie przestrzeni, po której się porusza

Inne:

a) Czynności higieniczno – porządkowe – wdrażamy dziecko do pomocy w rożnych czynnościach codziennych np.  możemy wspólnie z dzieckiem posegregować zabawki, sprawdzić czy wszystkie posiadają komplet elementów

b) Ćwiczenia poranne – dzięki nim dziecko rozwija sprawność fizyczną, zaspokaja naturalną potrzebę ruchu a także pobudza układu mięśniowy, oddechowy i krwionośny. Zachęcam do wykorzystania do ćwiczeń linku: https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

c) Wspólny śpiew pieśni religijnej "Spoglądasz z nieba Bł. Mario"  https://drive.google.com/file/d/1BtTZfLzESYDSxRgHkzi73VVjd1ZGqfBU/

d) Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia -  dla utrwalenia proponuje aby dziecko wspólnie z nami zajrzało do kalendarza i zaznaczyło jaki jest dzisiaj dzień tygodnia zwróciło uwagę na datę oraz miesiąc

e) Wspólna recytacja wiersza "Pstryk" J. Tuwim https://przedszkolekatolickie.pl/szczegoly/18,35,piosenki-i-wierszyki

f) Modlitwa Anioł Pański - dziecko poprzez modlitwę z rodziną prosi o potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich

Zabawa:

a) Zabawa umuzykalniająca - „ Jak to przyjemnie maszerować"-  dziecko:  śpiewa piosenkę miesiąca zwraca uwagę na prawidłową postawę w trakcie śpiewu i wyraźne wymawianie słów

b) Zabawa paluszkowa „Wieża z rąk” - Gra odbywa się najczęściej na blacie stołu, może być także na kolanie jednej z uczestniczących osób. Uczestnicy kładą po kolei dłonie płasko jedną na drugiej – najpierw prawe ręce, potem lewe. Gdy już wieża gotowa, wyciąga się kolejno dłoń położoną najniżej i nakłada się ją na samą górę „wieży”. Jeśli ktoś się pomyli i wysunie swoją rękę za wcześnie, uczestniczy w grze tylko z drugą ręką. Grę można przerwać w dowolnym momencie. Gra kończy się kiedy na stole zostają tylko 2 ręce.

c) Zabawa dowolna - dziecko wraz z rodzicem budują różnego rodzaju namioty(koce i krzesła. Zabawa w namiotach jest kreowana przez dziecko, ale można podrzucić pomysł np.: domek dla lalek, sypialnia ,tajna skrytka, jaskinia itp.

Temat: „Słodycze w naszym życiu”

Rodzic  prezentuje różnego rodzaju cukier (sypki biały, cukier w kostkach, cukier puder, cukier trzcinowy, cukier w kryształkach, glukozę, słodziki). Możemy pokazać ilustracje, jeżeli nie mamy wszystkiego dostępnego w domu.  Po prezentacji wszyscy domownicy tworzą „Burzę mózgów”- rozmowa dotycząca cukru, jego wyglądu, przeznaczenia, wyszukiwanie w domu produktów z dużą zawartością cukru (czytanie etykiet przez rodzica). Zadaniem rodzica jest tak kierować rozmowę, by dziecko same doszło do wniosku, że cukier jest w wielu produktach i że nadmiar cukru jest szkodliwy dla zdrowia. Następnie rodzic  prezentuje ilustracje przedstawiające do czego prowadzi nadmierne spożywanie cukru (otyłość, próchnica). Możemy przybliżyć dziecku zawód stomatologa – do którego trzeba chodzić częściej bo od dużej ilości cukru pojawia się próchnica.

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa ruchowa przy muzyce „Noga do nogi” – dziecko: ćwiczy duże grupy mięśniowe; poprawia pracę układu krwionośnego, koordynację wzrokowo- ruchową. Rozwija umiejętność zagospodarowania przestrzeni potrzebnej do zabawy

b) Zabawa z elementem równowagi „Przejdź po linie” dziecko utrzymuje równowagę poruszając się poprzez stawianie stopy za stopą wzdłuż linii wyznaczonej przez rodzica; doskonali umiejętność utrzymania równowagi

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe –w ramach wspólnie spędzanego czasu zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych, przestrzegamy zasad prawidłowego mycia rąk. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

b) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

c) Odpoczynek po obiedzie przy czytanej przez rodzica książeczce lub przy słuchanym fragmencie muzyki klasycznej lub muzyki relaksacyjnej. Pozwala to dziecku zregenerować się, nabrać sił do dalszej zabawy.

d) Wspólny śpiew piosenki "Morze nasze morze"    https://www.youtube.com/watch?v=6J04sSA16wg

f) Praca indywidualna – zadaniem na dzisiaj jest wybranie i 2 wykonanie ćwiczeń grafomotorycznych polegających na rysowaniu po śladzie a także dokończeniu rysowania szlaczków. Chętne przedszkolaki zachęcam do wykonania wszystkich zadań

g)Metoda Krakowska - zachęcam do utrwalania, sylab których uczymy się w ramach Metody Krakowskiej (np. poprzez kreślenie ich na tacce z kaszą manną, lub odczytywanie ułożonych z dostępnych w zasobach zabawek dziecka magnesów/ kartoników z literkami, układanie z patyczków, makaronu, możemy również wyświetlić dziecku daną sylabę na ekranie zapisując ją w Wordzie i poprosić o jej odczytanie): OL,EL,IL,UL,IL,YL, FA, FO, FE, FU, FÓ, FI, FY, WA, WO, WU, WÓ, WE, WI, WY, AF, OF, EF, UF, IF, YF oraz krótkich wyrazów: EWA, FALA, MEWA

h) Refleksja nad własnym postępowaniem - najlepiej przed kolacją, a po obiedzie zapytać dziecko, jak się dziś czuło? Jak ocenia swoje zachowanie w poszczególnych częściach dnia? Co je ucieszyło, a co zasmuciło, czy rozzłościło? Czy jest cos za co chciałoby podziękować lub przeprosić?

Wtorek 13.04.2021

Zabawa:

a)Zabawa powitalna  „Dzień dobry” - stojąc naprzeciwko śpiewamy piosenkę, na melodię „Wlazł Kotek” wspólnie z dzieckiem wykonując czynności zgodne z jej treścią:

Dzień dobry, dzień dobry, witam Was.

 (na słowa „dzień dobry” podajemy sobie dłonie na przywitanie, zaś na „witam Was” – machamy do siebie)

Chcę skakać, chcę tupać, bo już czas. (skaczemy, tupiemy)

Dla urozmaicenia zabawy przy jej powtórzeniu możemy ją uatrakcyjnić śpiewając piosenkę na różne sposoby: raz wolniej, raz szybciej.

b)Gimnastyka buzi i języka – zadaniem na dzisiaj jest wykonanie ćwiczeń według wskazówek:

Rybka – wysuń wargi do przodu (rób ryjek), powoli je otwieraj  i zamykaj.

Groźny pies – zagryzaj górnymi zębami dolną wargę, naśladuj warczenia psa.

Wyjący pies –  naśladuj wycie psa.

Króliczek – kładź kredkę między górną wargą a nosem i staraj się ją tam utrzymać.

Kotek z mleczkiem na nosie i na brodzie – mocno wyciągaj język do góry, naśladuj zlizywanie mleczka nad górną wargą, potem mocno wyciągaj język na brodę i naśladuj zlizywanie mleczka pod dolną wargą.

c)Zabawa dowolna  - dziecko: wykorzystuje różnorodne przedmioty do zabawy, organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicami i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe, doskonali umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach (sytuacje konfliktowe). Zachęcam również, by obdarzyć dziecko uwagą, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

Temat: „Jadłospis w przedszkolu Franciszki”

Zadaniem na dzisiaj jest ułożenie jadłospisu składającego się ze śniadania, zupy, II dania i podwieczorku , który mógłby być wykorzystany w przedszkolu. Jadłospis ten możecie podyktować rodzicom lub przedstawić go w formie graficznej.

Planując jadłospis, należy uwzględnić produkty ze wszystkich podstawowych grup produktów, obejmujących: produkty zbożowe; warzywa i owoce; mleko i produkty mleczne; mięso, drób, ryby, wędliny, jaja, nasiona roślin strączkowych, orzechy; tłuszcze (w ograniczonej ilości).

W codziennej diecie przedszkolaka powinny znaleźć się produkty ze wszystkich wymienionych grup.

Każda z nich jest bowiem źródłem innych, cennych dla zdrowia

dziecka składników odżywczych:

1) produkty zbożowe (mąki, kasze, ryż, makarony, płatki zbożowe, otręby, zarodki, pieczywo)

2) warzywa i owoce – są źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego oraz naturalnych przeciwutleniaczy. Powinny być spożywane kilka razy dziennie w ramach

głównych posiłków oraz jako przekąski a także soków 

3) mleko i produkty mleczne (mleko, jogurty, ke'ry, maślanki,sery)

4) mięso, drób, jaja, ryby, nasiona roślin strączkowych, orzechy

5) tłuszcze – powinny pochodzić głównie z tłuszczów roślinnych - oleje: rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa ruchowa „Kałuże” – biega po pokoju/przedpokoju i od czasu do czasu podskakuje udając, że przeskakuje kałużę.

b) Zabawa ruchowa z elementem rzutu – „Rzuć do mnie” - prosta zabawa, która daje dużo radości, dziecko: ćwiczy celne rzucanie, koordynację ręka – oko, rzuca do rodzica raz prawą  raz lewą ręką

Inne:

a)Czynności higieniczno-porządkowe –w ramach wspólnie spędzanego czasu zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych. Choć niektóre czynności nam dorosłym wydają się oczywiste, dla pewności co jakiś czas sprawdzajmy czy dziecko rzeczywiście prawidłowo myje ręce, buzie.

b) Ćwiczenia poranne- dziecko: zaspokaja naturalną potrzebę ruchu, rozwija sprawność fizyczną. Można do przeprowadzenia ćwiczeń wykorzystać link https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w

c) Wspólny śpiew pieśni religijnej "Człowiek jest dobry  i silny"    https://www.youtube.com/watch?v=Jj4l0kXkbhw.

Człowiek jest dobry i silny, miłość chce nieść po świecie, lecz posłuchajcie tej prawdy, prawdy o której już wiecie.

ref. Nic ci nie wyjdzie bez Chrystusa, nic się bez Niego nie uda. On ciągle podaje ci rękę, dla ciebie wciąż czyni cuda.

Mówisz, że zawsze masz siłę, że wciąż sobie radę dajesz. Lecz ktoś ci chyba pomaga, ten Ktoś pyta czy Go poznajesz?

ref. Nic ci nie wyjdzie...

Odchodzisz daleko, daleko. Gdzieś we mgle wzrok Twój zgubiłem. Czy będziesz za górą, za rzeką, pamiętaj co ci mówiłem!

d)Utrwalanie: pór roku, miesięcy( można przyporządkować miesiące do pór roku np. kwiecień -wiosna), dni tygodnia (można  poprosić by dziecko wymieniło dni tygodnia wspak od niedzieli do poniedziałku) a także opisujemy  jaka jest pogoda za oknem – wypowiadając się pełnymi zdaniami.

e)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

f) )Modlitwa „Anioł Pański”- dziecko modli się w intencji, którą samo wypowiada

Zabawa:

a)Zabawa naśladowcza z wykorzystaniem wiersza "Rolnik" Z. Dmitroca 

Rolnik rano rusza w pole (dziecko i osoba mu towarzysząca maszeruje po pokoju)

Orać pługiem czarną rolę, (zatrzymują się i dziecko kładzie ręce na ramionach os. towarzyszącej, trzymając się razem maszerują)

Sieje zboże i buraki, (puszczamy się i naśladujemy sianie ziarenek)

Z których potem są przysmaki.(stoimy i masujemy się po brzuch)

b) Zabawa badawcza- „List do wielkiego smoka” – dziecko wie, że potrzebujemy wody życia potrzebna jest nam do picia, mycia się. Wie również, że zanieczyszcza woda powoduje choroby i zagraża ludziom i zwierzętom. Zadaniem dla dziecka jest wymyślenie co może napisać do wielkiego smoka, prosząc go o ochronę wód.

c) Zabawa dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe, nabywa nowe pojęcia i różnorodną wiedzę.

Temat: „Jadłospis w przedszkolu Franciszki”  - dziecko zna zasady zdrowego odżywiania i stara się ich przestrzegać ( spożywaj różnorodne pokarmy, posiłki opieraj o dużą ilość jedzenia bogatego w węglowodany, jedź dużo owoców i warzyw, utrzymuj prawidłową wagę ciała, jedź umiarkowane porcje, spożywaj posiłki regularnie, pij dużą ilość płynów, uprawiaj sporty)

Zabawy ruchowe:

a)Zabawa z piłką- „ Kto dokładniej kopnie piłkę”  dziecko próbuje kopnąć piłkę raz prawą, raz lewą nogą starając się podać piłkę dokładnie do rodzica, który za każdym razem stoi w innej odległości od dziecka, ćwiczy precyzyjne podawanie piłki do innych

b) Zabawa z elementem skoku i podskoku - „Mała wiewióreczka” – dziecko zwinnie podskakuje omijając przeszkody przygotowanie przez rodzica – mogą to być niskie pudełka, poduszki, porozkładane pluszowe zabawki czy zbudowany z klocków płot; zadaniem dziecka jest przeskakiwać  obunóż/ na jednej nodze.

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe – wdrażamy dziecko do pomocy w rożnych czynnościach codziennych np.  możemy wspólnie z dzieckiem posegregować zabawki, sprawdzić czy wszystkie posiadają komplet elementów

b)Wspólna recytacja wiersza  "Piękna jest nasza ziemia" Cz. Janczarski

Piękna jest nasza ziemia, przejrzysty nad nią błękit.

Piękna jest nasza mowa i pieśni, i piosenki.

Piękna jest nasza Wisła od gór dalekich do morza.

Piękne są nasze dęby, - topola, sosna i brzoza.

Piękna jest nasza szkoła i piękna zieleń boiska.

Strumień jest piękny i łąka i zboża fala złocista.

Piękny jest Biały Orzeł, Piękna jest biel i czerwień.

Piękna nasza Ojczyzno, kochać będziemy Cię wiernie!

c) Odpoczynek po obiedzie przy czytanej przez rodzica książeczce lub przy słuchanym fragmencie muzyki klasycznej lub muzyki relaksacyjnej. Pozwala to dziecku zregenerować się, nabrać sił do dalszej zabawy.

d) Wspólny śpiew piosenki "Morze nasze morze"    https://www.youtube.com/watch?v=6J04sSA16wg

Chociaż każdy z nas jest młody, Lecz go starym wilkiem zwą,

Strażnikami polskiej wody, Marynarze polscy są.

Morze, nasze morze, Wiernie ciebie będziem strzec.

Mamy rozkaz cię utrzymać

Albo na dnie, na dnie twoim lec,. Albo na dnie z honorem lec.

Żadna siła, żadna burza. Nie odbierze Gdańska nam.

Nasza flota, choć nieduża,. Wiernie strzeże portów bram.

Morze, nasze morze ....itd

e)Praca indywidualna –  „Co się ukryło na obrazku?” – kolorowanie według kodu - doskonalenie umiejętności odkodowywania informacji (załącznik wysłany na maila)

f)Metoda Krakowska -zachęcam do wykorzystania do zabawy tacy z kaszą manną. Na tacę lub talerz wysypujemy kaszę manna. Zadaniem dziecka jest wygładzenie powierzchni a następnie przystępujemy do rysowania, powtarzamy i sprawdzamy z dzieckiem rozumienie i czytanie zestawów ze spółgłoskami B, L, M, P,W

g)Refleksja nad własnym postępowaniem: prosimy dziecko udzieliło  odpowiedzi na pytania: czy pomagałem w obowiązkach domowych, czy zgodnie bawiłem się z rodzeństwem. Możemy porozmawiać jak dziecko ocenia dzisiejszy dzień co chciałby zmienić, może jest coś czego nie zrobił i chciałby to zrobić następnego dnia

Poniedziałek 12.04.2021

Zabawa:

a)Zabawa orientacyjno-porządkowa – „Drzewa” Dziecko stoi w lekkim rozkroku, podnosi ręce do góry. Przy dźwiękach tamburynu(uderzania klocek o klocek) porusza rękami jak drzewa gałęziami i cicho szumi. Podczas przerwy w grze opuszcza ręce i mówi (za rodzicem):

Jestem drzewem,  zdrowym drzewem,  nie łamią, kory nie nacinają, ludzie o mnie dbają:dzieci do dbania zachęcają

b)Zabawa konstrukcyjna „Walec drogowy” – dziecko: analizuje jak wygląda walec drogowy – ogląda na ilustracji określając jego główne elementy i ich funkcje. Następnie rysuje obrazki i szczegółowy schemat walca drogowego. Buduje walec drogowy, który narysowało.

c) Zabawa dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, pamięta o posprzątaniu pokoju po skończonej zabawie

Temat: Owoce i warzywa – samo zdrowie - dziecko rozróżnia i nazywa warzywa  oraz owoce, wie, jakie znaczenie mają warzywa i owoce dla zdrowia. Zachęcam do obejrzenia filmików:  https://www.youtube.com/watch?v=b0agzBeT0p8

https://www.youtube.com/watch?v=S6gewDPXBjE

Literacki: „Kogut, mysz i mała czerwona kura” zrozumienie bajki (on -line)- dziecko: identyfikuje wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie bajki. Nadaje tytuły obrazkom epizodów. Opisuje pojedyncze obrazki  epizodów i określa ich miejsce w bajce.

Zabawa ruchowa:

a) Zabawa ruchowa „Deszczyk” rodzic daje dziecku jedną kartkę gazety. Dziecko trzyma ją w jednej ręce, a palcem drugiej stuka, naśladując padający deszcz. Mocne stukanie ma wtórować muzyce głośnej i szybkiemu maszerowaniu po pokoju, a słabe cichej i wolnemu maszerowaniu po pokoju. W zabawie tej dziecko zachowuje prawidłową postawę ciała; planuje zagospodarowanie przestrzeni, po której się porusza

b) Zabawa ruchowa przy muzyce „Noga do nogi” – dziecko: ćwiczy duże grupy mięśniowe; poprawia pracę układu krwionośnego

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe – wdrażamy dziecko do pomocy w rożnych czynnościach codziennych np.  możemy wspólnie z dzieckiem posegregować zabawki, sprawdzić czy wszystkie posiadają komplet elementów

b) Ćwiczenia poranne – dzięki nim dziecko rozwija sprawność fizyczną, zaspokaja naturalną potrzebę ruchu a także pobudza układu mięśniowy, oddechowy i krwionośny. Zachęcam do wykorzystania do ćwiczeń linku: https://www.youtube.com/watch?v=vPSEybwshCU

c)Wspólny śpiew pieśni religijnej "Hymn przedszkola "Był w Nazarecie dom”  https://drive.google.com/file/d/1ugF06TxVLM3Ab-G9420u6rYDYLUq4qPh/

d) Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia. Dla utrwalenia dni tygodnia proponuję wierszyk pt. „Dni Tygodnia” Bożeny Borowik;

Jestem sobie tata Tydzień i siedmioro dzieci mam.

 Wszystkie kocham bardzo mocno i je dziś przedstawię Wam.

Pierwszy syn to Poniedziałek, ma blond włosy i przedziałek.

Drugi Wtorek trzyma worek i wesoły ma humorek.

Trzecia Środa czyta książki i we włosach nosi wstążki.

Czwarty Czwartek lubi jeść, zjadł parówek kiedyś sześć.

Piąty syn to Piątek lubi łowić ryby. Jest bardzo cierpliwy, chodzi też na grzyby.

A Sobota szóste dziecko ciągle jest zajęta. Sprząta, pierze i gotuje o innych pamięta.

Siódmym dzieckiem jest Niedziela, wszyscy ją kochają. Razem psocą, łobuzują i odpoczywają.

Jestem sobie tata Tydzień i siedmioro dzieci mam. Wszystkie kocham bardzo mocno i je przedstawiłem Wam

e)Wspólna recytacja wiersza "Pstryk" J. Tuwim https://przedszkolekatolickie.pl/szczegoly/18,35,piosenki-i-wierszyki

f) Modlitwa Anioł Pański w intencji którą dziecko samo wypowiada

https://modlitwawdrodze.pl/modlitewnik/aniol-panski

Zabawa:

a)Zabawa ortofoniczna na podstawie wiersza B. Szelągowskiej „Marsz dla wiosny”.

Rodzic czyta wiersz a dziecko powtarza.

Gę, gę, gę, ga, ga, ga!

 Kto melodię taką zna?

Idzie gąska po podwórku.

Za nią gąski – jak po sznurku.

Idą zgodnie i gęgają,

za swą mamą powtarzają.

– Gę, gę, gę, ga, ga, ga!

Kto melodię taką zna?

Mama gąska zagęgała,

bo przywitać wiosnę chciała.

Małe gąski też gęgały,

wiosnę także witać chciały.

– Gę, gę, gę, ga, ga, ga!

Kto melodię taką zna?

Nagle kogut ścieżką wąską

przybiegł za ostatnią gąską.

Gęgać nie potrafi wcale,

za to pieje doskonale!

– Gę, gę, gę, ga, ga, ga!

Kto melodię taką zna?

Nawet kotka, choć ciut głucha,

też muzyków chce posłuchać.

– Gę, gę, gę, ga, ga, ga!

Kto melodię taką zna?

b)Zabawa paluszkowa – Kanapka

Najpierw chleb pokroję.

(jedną dłonią ‘kroimy’ drugą na pół)

Potem posmaruję.

(głaszczemy całą powierzchnię dłoni)

Na to ser położę.

(kładziemy dłoń na drugiej)

Pomidora dołożę.

(rysujemy małe kółka na dłoni)

I posolę, i popieprzę.

(dotykamy delikatnie dłoń, przebierając palcami)

Żeby wszystko było lepsze.

(masujemy)

Już nie powiem ani słowa,

bo kanapka jest gotowa.

Zachęcam również do innych zabaw paluszkowych: https://www.youtube.com/watch?v=WWqWmfUNEs8

c) Zabawa dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe, jego komunikaty są zrozumiałe dla innych.

Temat: Owoce i warzywa – samo zdrowie dziecko: tworzy zbiory owoców, warzyw

Pierwsza część zabawy polega na przeliczaniu emblematów owoców i warzyw a także dokładaniu i odkładaniu elementów do zbioru. Pierwszy zbiór twarzą owoce drugi warzywa… możemy przeliczać ile jest wszystkich owoców, ile będzie owoców jak domownicy dostaną po jednym… ile będzie owoców jak odłożymy jabłka, ile będzie jak dołożymy jabłka a odłożymy gruszki itp., tak samo bawimy się z dzieckiem wykorzystując warzywa.

Druga część zadania polega na porównywaniu liczebności zbiorów owoców i warzyw. Na początku zabawy w każdym zbiorze jest po 10 emblematów(10 owoców, 10 warzyw)- wykonujemy rzut kostką -liczba oczek na kostce wskazuje ile emblematów musimy odłożyć tak samo robimy z elementami przy drugim zbiorze, następnie porównujemy w którym zbiorze jest więcej emblematów – czy w zbiorze owoców czy warzyw. Zabawę można kilkakrotnie powtórzyć tak aby każdy domownik miał możliwość przeliczenia i udzielenia odpowiedzi ( rodzice mogą udzielić złej odpowiedzi i sprawdzić czy dziecko zauważy błąd). Na zakończenie proponuję posłuchać piosenki utrwalającej obraz cyfr https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=Qxaf_udSzng

 (Potrzebne materiały: gotowe emblematy owoców i warzyw  lub emblematy narysowane przez dziecko 10 owoców, 10 warzyw -owoce i warzywa mogą się powtarzać np.. mogą być 3 jabłka, 4 marchewki ale istotne jest aby ani owoców ani warzyw nie było więcej niż 10, kotka do gry)

Zabawa ruchowa:

a)zabawa z elementem równowagi „ Przejdź po linie” dziecko utrzymuje równowagę poruszając się poprzez stawianie stopy za stopą przechodząc po rozłożonym na dywanie sznurku lub skakance doskonali umiejętność utrzymania równowagi.

b) Zabawy z elementem czworakowania  „Spacer Misia” – Dziecko przemieszcza się w określonym kierunku na czworakach. Na słowa "świeci słoneczko" dzieci- Misie przechodzą do siadu skrzyżnego wyciągając ręce w górę "dotykają promyków", następnie ponownie czworakują . Słowa "pada deszczyk" oznacza zatrzymanie się Misia, przykucnięcie i podciągnięcie kolan z równoczesnym oplataniem rękami. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy mięsnie nóg, usprawnia poruszanie się poprzez czworakowanie.

Inne:

a) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

b)Czynności higieniczno-porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również zaścielić swoje łóżko, nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach

c) Zachęcamy również do zaglądania na stronę internetową przedszkola do zakładki języki nowożytne w celu utrwalania słówek i zabaw w języku angielskim https://przedszkolekatolickie.pl/szczegoly/18,74,jezyki-nowozytne

d) Odpoczynek po obiedzie przy czytanej przez rodzica książeczce lub przy słuchanym fragmencie muzyki klasycznej lub muzyki relaksacyjnej. Pozwala to dziecku zregenerować się, nabrać sił do dalszej zabawy. https://www.youtube.com/watch?v=Aa6UVcSJjG8

e)Praca indywidualna – „Figury geometryczne wg wzoru” zadaniem na dzisiaj jest narysowanie figur geometrycznych zgodnie ze wzorem (załącznik wysłany na maila)

f) Metoda Krakowska – zadaniem dziecka jest powtarzanie czytanych przez rodzica sylab  a także samodzielne czytanie: OL,EL,IL,UL,IL,YL, FA, FO, FE, FU, FÓ, FI, FY, WA, WO, WU, WÓ, WE, WI, WY, AF, OF, EF, UF, IF, YF. Zachęcam również do obejrzenia filmików i wspólnego czytania https://www.youtube.com/watch?v=pXxFnz_shHw

https://www.youtube.com/watch?v=mnLtG4UwWW8

g)Refleksja nad własnym postępowaniem - prosimy aby dziecko udzieliło  odpowiedzi na pytania: czy pomagałem w obowiązkach domowych, czy zgodnie bawiłem się z rodzeństwem. Możemy porozmawiać jak dziecko ocenia dzisiejszy dzień co chciałby zmienić, może jest coś czego nie zrobił i chciałby to zrobić następnego dnia

Piątek 09.04.2021

Zabawa:

a)zabawa orientacyjno-porządkowa- "Tak samo i szybko" – dziecko rozwija swoją spostrzegawczość, tempo reakcji, koncentrację. Do zabawy potrzebne są kartki, na których każdy uczestnik gry ma takie same kolorowe koła, np. każdy ma po 4 kółka w 4 różnych kolorach. Rodzic podnosi wybrany przez siebie obrazek i zadaniem dziecka jest jak najszybciej podnieść obrazek.

b) zabawa rozwijająca – „Wynalazcy”-   rodzic kładzie na stole kilka przedmiotów dowolnie wybranych, np. książka, wazon, piórnik, nożyczki, zeszyt. Następnie wraz z dzieckiem powtarza ich nazwy. Dziecko ma czas na wymyślenie nowej nazwy na wybrany przez siebie przedmiot. Rodzic odgaduje, do którego przedmiotu może pasować nazwa, jeżeli rodzic zgadnie, zamieniamy się rolami

c) zabawa dowolna - dziecko wykorzystuje różnorodne przedmioty, dobiera je celowo do zabawy

Temat: Każdy może być miłosierny – dziecko: poznaje znaczenie słowa miłosierny na podstawie postawy Pana Jezusa względem ludzi. Wspólnie z dzieckiem rodzic czyta przypowieść Biblijną o miłosiernym Ojcu (Łk 15, 11 – 23) następnie staramy się wytłumaczyć dziecku, aby próbowało naśladować dobroć i miłosierdzie Boga wobec drugiego człowieka.

«Pewien człowiek miał dwóch synów. 12 Młodszy z nich rzekł do ojca: „Ojcze, daj mi część własności, która na mnie przypada”. Podzielił więc majątek między nich. 13 Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swoją własność, żyjąc rozrzutnie. 14 A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie, i on sam zaczął cierpieć niedostatek. 15 Poszedł i przystał na służbę do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. 16 Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. 17 Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu przymieram głodem. 18 Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie; 19 już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mnie choćby jednym z twoich najemników. 20 Zabrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. 21 A syn rzekł do niego: „Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i wobec ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem”. 22 Lecz ojciec powiedział do swoich sług: „Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! 23 Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i weselić się, 24 ponieważ ten syn mój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”. I zaczęli się weselić. 25 Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. 26 Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. 27 Ten mu rzekł: „Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego”. 28 Rozgniewał się na to i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. 29 Lecz on odpowiedział ojcu: „Oto tyle lat ci służę i nie przekroczyłem nigdy twojego nakazu; ale mnie nigdy nie dałeś koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. 30 Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę”. 31 Lecz on mu odpowiedział: „Moje dziecko, ty zawsze jesteś ze mną i wszystko, co moje, do ciebie należy. 32 A trzeba było weselić się i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”».

Zabawy ruchowe:

a)Zabawy z elementem czworakowania  „Spacer Misia” – Dziecko przemieszcza się w określonym kierunku na czworakach. Na słowa "świeci słoneczko" dzieci- Misie przechodzą do siadu skrzyżnego wyciągając ręce w górę "dotykają promyków", następnie ponownie czworakują . Słowa "pada deszczyk" oznacza zatrzymanie się Misia, przykucnięcie i podciągnięcie kolan z równoczesnym oplataniem rękami. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy mięsnie nóg, usprawnia poruszanie się poprzez czworakowanie.

b)Zabawa ruchowa Kałuże”- dziecko w rytm muzyki biega po pokoju i od czasu do czasu podskakuje udając, że przeskakuje kałużę ( niebieskie kartki ułożone na dywanie)

Inne:

a) Czynności higieniczno -porządkowe a - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

b) Ćwiczenia poranne- dziecko: rozwija sprawność fizyczną, zaspokaja naturalną potrzebę ruchu. Zachęcam do ćwiczeń przy otwartym oknie

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

c) Wspólny śpiew pieśni religijnej - "Miłości, miłości"   https://drive.google.com/file/d/1xO762f6EGMUiM0o2hjYehreqYBSo5afg/

Miłości, miłości, miłości

Niech szczęście w rodzinach zagości

Franciszko Siedliska módl się za nami

Byśmy się stali miłości posłańcami.

"Matko Mario od Jezusa Dobrego Pasterza"    https://drive.google.com/file/d/1jtTN7BqGEPqlQyGwiRmSIv8S6vuWW3dw/

 Matko Mario od Jezusa Dobrego Pasterza

 Mamę, Tatę, Siostrę, Brata  Tobie dziś powierzam.//2x

Matko Mario od Jezusa Dobrego Pasterza

 Dzieci, Panie i przedszkole, Tobie dziś powierzam. //2x

d) Utrwalenie: pór roku, dni tygodnia i miesięcy.

 Do powtarzania nazw miesięcy można wykorzystać wiersz: "Nazwy miesięcy" E. M. Skorek

Jakie miesiące

w roku mamy?

Czy wszystkie nazwy

miesięcy znamy?

Komu nie sprawi

trudu zadanie,

niech rozpoczyna

ich wyliczanie.

Powietrza dużo

buzia nabiera

i na wydechu

nazwy wymienia:

styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec,

lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

Jeśli za trudne

było zadanie,

ćwicz dalej z nami

to wyliczanie:

styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj , czerwiec,

lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

e) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek

f)Modlitwa Anioł Pański -wspólna modlitwa zbliża , uczy szacunku do siebie nawzajem oraz troski o członków rodziny, dziecko modli się w intencji która sam wypowiada

Zabawa:

a) Zabawa orientacyjno- porządkowa - "Muzyczne posągi"- dziecko porusza się w rytm muzyki, gdy ta milknie- dziecko zatrzymuje się w bezruchu w tej pozycji, w jakiej został tańcząc.

b)Zabawa kreatywna – „ Kaczuszka odwiedza kurczaczki” – zaproponujmy dziecku aby za pomocą mozaiki geometrycznej lub figur wyciętych z papieru ułożyło kurczaczki i kaczuszkę oraz scenerię na której będą się znajdować (np. łąka). Zachęcam aby dziecko spróbowało ułożyć historyjkę z udziałem swoich bohaterów

c) Zabawa dowolna- w ciągu dnia zawsze warto wyznaczyć dziecku również czas na swobodną zabawę, podczas której dziecko samodzielnie organizuje sobie czas, gromadzi doświadczenia potrzebne do budowania schematów poznawczych

Temat: „Każdy może być miłosierny” poznaje postać św. Siostry Faustyny - Apostołki Bożego Miłosierdzia. Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku https://www.youtube.com/watch?v=apqMGz_phts

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa z elementem rzutu, celowania i toczenia „Rzuć do mnie” – dziecko próbuje rzucić piłką do innych domowników raz prawą i raz lewą ręką; ćwiczy przekazywanie piłki za pomocą toczenia

b) Zabawa z piłką „Kto dokładniej poda piłkę” dziecko próbuje kopnąć piłkę raz prawą, raz lewą nogą do rodzica; w zabawie tej dziecko ćwiczy precyzyjne podawanie piłki do innych

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe – wdrażamy dziecko do pomocy w rożnych czynnościach codziennych np.  możemy wspólnie z dzieckiem posegregować zabawki, sprawdzić czy wszystkie posiadają komplet elementów

b)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek.

c)Wspólna recytacja wiersza  "Piękna jest nasza ziemia" Cz. Janczarski

Piękna jest nasza ziemia, przejrzysty nad nią błękit.

Piękna jest nasza mowa i pieśni, i piosenki.

Piękna jest nasza Wisła od gór dalekich do morza.

Piękne są nasze dęby, - topola, sosna i brzoza.

Piękna jest nasza szkoła i piękna zieleń boiska.

Strumień jest piękny i łąka i zboża fala złocista.

Piękny jest Biały Orzeł, Piękna jest biel i czerwień.

Piękna nasza Ojczyzno, kochać będziemy Cię wiernie!

d) Praca indywidualna –  „Labirynt graficzny” -myszka zgubiła się w labiryncie. Czuje noskiem, wiele zapachów serka, ale dostać się może tylko do jednego z nich. Pomóż myszce i wskaż jej drogę do serka, który może posmakować. Ćwiczenie to rozwija u dziecka umiejętność doprowadzenia pracy do końca a także rozwija motorykę małą ( załącznik wysłany na maila)

e)Metoda Krakowska -zachęcam do wykorzystania do zabawy tacy z kaszą manną. Na tacę lub talerz wysypujemy kaszę manna. Zadaniem dziecka jest wygładzenie powierzchni a następnie przystępujemy do rysowania, powtarzamy i sprawdzamy z dzieckiem rozumienie i czytanie zestawów ze spółgłoskami B, L, M, P

f) Refleksja nad własnym postępowaniem: prosimy dziecko udzieliło  odpowiedzi na pytania: czy pomagałem w obowiązkach domowych, czy zgodnie bawiłem się z rodzeństwem. Możemy porozmawiać jak dziecko ocenia dzisiejszy dzień co chciałby zmienić, może jest coś czego nie zrobił i chciałby to zrobić następnego dnia

Czwartek 08.04.2021

Zabawa:

a)Zabawa integracyjna - "Przeciwieństwa" – rodzic ukazuje różne stany emocjonalne i ich przeciwieństwa za pomocą gestów oraz mimiki twarzy. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie. Następnie zamieniamy się rolami. W przypadku, gdy dziecko nie ma pomysłu, można podsunąć mu propozycję, np.: jestem mały – jestem wielki, jestem wesoły – jestem smutny, jest mi zimno – jest mi gorąco, jestem zły – jestem zadowolony, jestem słaby – jestem silny, jestem chory – jestem zdrowy,

b) Zabawa konstrukcyjna - „Nasza rodzinna wieża” – zadaniem na dzisiaj jest zbudowanie jak najwyższej wieży z klocki. Można zaproponować dziecku, żeby zastanowiło się czy istnieje możliwość zabezpieczenia w jakiś sposób wieży żeby konstrukcja była stabilniejsza( np. układanie wieży obok ściany). Zabawa klockami rozwija u dziecka wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność

c) Zabawa dowolna-  obserwujemy jak dziecko podczas spontanicznej, wybranej przez siebie zabawy, twórczo rozwiązuje napotkane problemy a po skończonej pracy porządkuje zabawki. Zwróćmy uwagę aby dziecko zadbało o swój wygląd zewnętrzny

Temat: Jezus pośród Nas – dziecko: wie, że Pan Jezus Zmartwychwstał i jest pośród nas, zna znaczenie słowa „Zmartwychwstały”

Zmartwychwstanie to centralne wydarzenie w dziejach świata i fundament naszej wiary. Oznacza całkowite zwycięstwo Chrystusa nad złem. Faktu zmartwychwstania Pana Jezusa  nie można wyjaśnić. Trzeba w Niego uwierzyć! Pan Jezus, pokonując śmierć, która jest owocem grzechu pierwszych rodziców Adama i Ewy, otworzył dla nas Niebo.

Zabawa matematyczna „Fabryka mebli” – dziecko z pomocą rodzica rysuje oś liczbową 0-15 następnie zaznacza na osi równe odcinki odpowiadające długości kartonika który posłuży nam za symbol łóżka (trzy odcinki osi), oraz drugiego krótszego kartonika który posłuży nam za długość odpowiadającą sofie (dwa odcinki). Dziecko potrafi  stwierdzić  który z pasków zmieścił się na osi więcej razy a który mniej.

Zabawy ruchowe

a) Zabawa „Piłkarskie ćwiczenie ”- dziecko stoi w rozkroku, wykonuje skłon w przód i toczy piłkę po podłodze z ręki do ręki. Następnie toczy piłkę koło prawej i lewej stopy

b) Zabawa ruchowa „Deszczyk” rodzic daje dziecku jedną kartkę gazety. Dziecko trzyma ją w jednej ręce, a palcem drugiej stuka, naśladując padający deszcz. Mocne stukanie ma wtórować muzyce głośnej i szybkiemu maszerowaniu po pokoju, a słabe cichej i wolnemu maszerowaniu po pokoju. W zabawie tej dziecko zachowuje prawidłową postawę ciała; planuje zagospodarowanie przestrzeni, po której się porusza

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe – wdrażamy dziecko do pomocy w rożnych czynnościach codziennych np.  możemy wspólnie z dzieckiem posegregować zabawki, sprawdzić czy wszystkie posiadają komplet elementów

c) Ćwiczenia poranne – dzięki nim dziecko rozwija sprawność fizyczną, zaspokaja naturalną potrzebę ruchu a także pobudza układu mięśniowy, oddechowy i krwionośny. Zachęcam do wykorzystania do ćwiczeń linku: https://www.youtube.com/watch?v=Rvp4kKNyPKk

d)Wspólny śpiew pieśni religijnej "Spoglądasz z nieba Bł. Mario"  https://drive.google.com/file/d/1BtTZfLzESYDSxRgHkzi73VVjd1ZGqfBU/

e) Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia -  dla utrwalenia proponuje aby dziecko wspólnie z nami zajrzało do kalendarza i zaznaczyło jaki jest dzisiaj dzień tygodnia zwróciło uwagę na datę oraz miesiąc

f)Wspólna recytacja wiersza "Pstryk" J. Tuwim https://przedszkolekatolickie.pl/szczegoly/18,35,piosenki-i-wierszyki

Sterczy w ścianie taki pstryczek, Mały pstryczek-elektryczek,

Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk, To się widno robi w mig.

Bardzo łatwo: Pstryk - i światło!

Pstryknąć potem jeszcze raz, Zaraz mrok otoczy nas.

A jak pstryknąć trzeci raz- Znowu dawny świeci blask.

Taką siłę ma tajemną Ten ukryty w ścianie smyk!

Ciemno - widno - Widno - ciemno.

Któż to jest ten mały pstryk? Może świetlik? Może ognik?

Jak tam dostał się i skąd?To nie ognik. To przewodnik.

Taki drut, a w drucie PRĄD. Robisz pstryk i włączasz PRĄD!

Elektryczny bystry PRRRRĄD!

I skąd światło? Właśnie stąd

g) Modlitwa Anioł Pański w intencji którą dziecko samo wypowiada

Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.

I poczęła z Ducha Świętego.

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

Oto ja służebnica Pańska.

Niech mi się stanie według słowa Twego.

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

A Słowo ciałem się stało.

I zamieszkało między nami.

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

Módl się za nami, Święta Boża Rodzicielko.

Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Prosimy Cię, Panie, wlej w nasze serca swoją łaskę, abyśmy, poznawszy za Zwiastowaniem Anielskim wcielenie Chrystusa Syna Twojego, przez Jego mękę i krzyż zostali doprowadzeni do chwały zmartwychwstania. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.

Jak była na początku, teraz i  zawsze, i  na wieki wieków. Amen.

Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie.

A światłość wiekuista niechaj im świeci.

Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.

Amen.

Zabawa:

a) Zabawa słuchowa – propozycja na dzisiaj to „Zagadki Słuchowe” dzięki takiej zabawie dziecko rozwija umiejętność skupienia uwagi , doskonali umiejętność odbierania bodźców zewnętrznych za pomocą słuchu https://www.youtube.com/watch?v=eVPhhfQ9Xuc

b)Zabawa ekspresyjna „Ptasia mamusia i jej pisklęta” zadaniem na dzisiaj jest przedstawienie piskląt, które wykluwają się i uczą się latać. Dziecko rozwija umiejętność swobodnego poruszania się i przedstawiania za pomocą gestów ptasiej mamy i jej dzieci

c) Zabawa dowolna :dziecko rozwija wyobraźnię, opowiada o tym w co się bawi , zaprasza do zabawy mamę lub rodzeństwo, stosuje formy grzecznościowe.

Temat: „Jezus pośród Nas” – dziecko: wykonuje pracę plastyczną przedstawiającą radość ze Zmartwychwstania Pana Jezusa, wykorzystuje do pracy radosne kolory i dostępne w domu przybory plastyczne (kredki, mazaki, farby, kolorowy papier, bibułę)

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa ruchowa przy muzyce „Noga do nogi” – dziecko: ćwiczy duże grupy mięśniowe; poprawia pracę układu krwionośnego, koordynację wzrokowo- ruchową. Rozwija umiejętność zagospodarowania przestrzeni potrzebnej do zabawy. Zachęcam do wspólnej zabawy z dzieckiem. Propozycja zabawy muzyczno-ruchowej znajduje się w linku poniżej:  https://www.youtube.com/watch?v=dk00Go5RhVI&t=26s

b) Zabawa z elementem równowagi „Przejdź po linie” dziecko utrzymuje równowagę poruszając się poprzez stawianie stopy za stopą wzdłuż linii wyznaczonej przez rodzica; doskonali umiejętność utrzymania równowagi

Inne:

a) Czynności higieniczno – porządkowe –w ramach wspólnie spędzanego czasu zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych, przestrzegamy zasad prawidłowego mycia rąk. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

b) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

c) Odpoczynek po obiedzie przy czytanej przez rodzica książeczce lub przy słuchanym fragmencie muzyki klasycznej lub muzyki relaksacyjnej. Pozwala to dziecku zregenerować się, nabrać sił do dalszej zabawy.

d) Wspólny śpiew piosenki "Morze nasze morze"    https://www.youtube.com/watch?v=6J04sSA16wg

Chociaż każdy z nas jest młody, Lecz go starym wilkiem zwą,

Strażnikami polskiej wody, Marynarze polscy są.

Morze, nasze morze, Wiernie ciebie będziem strzec.

Mamy rozkaz cię utrzymać

Albo na dnie, na dnie twoim lec,. Albo na dnie z honorem lec.

Żadna siła, żadna burza. Nie odbierze Gdańska nam.

Nasza flota, choć nieduża,. Wiernie strzeże portów bram.

Morze, nasze morze ....itd

e)Praca indywidualna- dzisiaj proponuję zabawę rozwijającą umiejętność skupienia uwagi i spostrzegawczość . Zadanie polega na przyjrzeniu się dokładnie co znajduje się na obrazku zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegółowe i udzielenie odpowiedzi na pytania. Zadanie znajduje się na stronie https://www.youtube.com/watch?v=k-keE_Vd-EE

f)Metoda Krakowska „Słowo na..”- dziecko tworzy słowo rozpoczynające się na określona samogłoskę bądź sylabę.

g) Refleksja nad własnym postępowaniem - najlepiej przed kolacją, a po obiedzie zapytać dziecko, jak się dziś czuło? Jak ocenia swoje zachowanie w poszczególnych częściach dnia? Co je ucieszyło, a co zasmuciło, czy rozzłościło? Czy jest cos za co chciałoby podziękować lub przeprosić?

Środa 07.04.2021

Zabawa:

a)Zabawa orientacyjno-porządkowa – „Przynieś przedmiot”-dziecko siedzi obok rodzica. Na hasło przyniesienia pewnego przedmiotu, dziecko wstaje i przynosi określony przedmiot na dywan lub stolik. Robi to jak najszybciej potrafi, zachowując zasady bezpieczeństwa np. przynieś samochód, łyżkę ,kartkę, coś do jedzenia itd.

b) Od bazgrania do pisania – „Burza na morzu” – dziecko: rozwija motorykę małą podczas malowania morza farbami, zwracając uwagę na różnorodność odcieni niebieskiego i granatowego koloru

c) zabawa dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

Temat: Wielkanocna radość - dziecko: dostrzega różnicę między okresem Wielkiego Postu a okresem Wielkanocnym

Okres Wielkiego Postu to w Kościele czas 40-dniowego przygotowania do najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości - Wielkanocy. Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa, a kończy liturgia mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowana w Wielki Czwartek kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Okres Wielkanocny w Kościele katolickim trwa 50 dni, od Niedzieli Zmartwychwstania do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Bywa określany jako jeden dzień świąteczny, a nawet jako „Jedna Wielka Niedziela”. Jest to czas, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

M.Literacki - Kogut , mysz i mała czerwona kura - dziecko z uwagą słucha bajki oraz dzieli się własnymi spostrzeżeniami na jej temat. Nazywa i opisuje każdą postać. Szczegółowo odpowiada na pytania dotyczące bajki. Wyjaśnia, jak czują się poszczególne postacie w rożnych momentach bajki. Naśladuje poszczególne postaci i ich stany emocjonalne, poprzez odpowiednie użycie charakterystycznych głosów, intonacji oraz gestów

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa ruchowa „Kałuże” – biega po pokoju/przedpokoju i od czasu do czasu podskakuje udając, że przeskakuje kałużę.

b) Zabawa ruchowa z elementem rzutu – „Rzuć do mnie” - prosta zabawa, która daje dużo radości, dziecko: ćwiczy celne rzucanie, koordynację ręka – oko, rzuca do rodzica raz prawą  raz lewą ręką

Inne:

a) Czynności higieniczno – porządkowe- przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie. Zachęcam do zaangażowania dziecka do wykonywania wspólnych czynności domowych

b) Ćwiczenia poranne- dziecko: rozwija sprawność fizyczną podczas ćwiczeń. Zachęcam do wykorzystania linku:  https://www.youtube.com/watch?v=RsKRBBhgrYQ

c)Wspólny śpiew pieśni religijnej "Człowiek jest dobry  i silny"    https://www.youtube.com/watch?v=Jj4l0kXkbhw

1.Człowiek jest dobry i silny, miłość chce nieść po świecie, lecz posłuchajcie tej prawdy, prawdy o której już wiecie.

ref. Nic ci nie wyjdzie bez Chrystusa, nic się bez Niego nie uda. On ciągle podaje ci rękę, dla ciebie wciąż czyni cuda.

2. Mówisz, że zawsze masz siłę, że wciąż sobie radę dajesz. Lecz ktoś ci chyba pomaga, ten Ktoś pyta czy Go poznajesz?

ref. Nic ci nie wyjdzie...

3. Odchodzisz daleko, daleko. Gdzieś we mgle wzrok Twój zgubiłem. Czy będziesz za górą, za rzeką, pamiętaj co ci mówiłem!

d) Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia - można  poprosić by dziecko narysowało co chciałoby robić każdego dnia obecnego tygodnia a także prosimy aby dziecko opisało   jaka jest pogoda za oknem – wypowiadając się pełnymi zdaniami.

e) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek  Propozycja modlitwy w formie śpiewu przed posiłkiem:

Pobłogosław Panie z wysokiego nieba             

Hej! Coby na tym stole nie zabrakło chleba/2x

Nie zabrakło chleba, nie zabrakło gruli

Hej! Ani tej miłości od naszej Matuli/2x

f) Wspólna recytacja wiersza  "Piękna jest nasza ziemia" Cz. Janczarski

Piękna jest nasza ziemia, przejrzysty nad nią błękit.

Piękna jest nasza mowa i pieśni, i piosenki.

Piękna jest nasza Wisła od gór dalekich do morza.

Piękne są nasze dęby, - topola, sosna i brzoza.

Piękna jest nasza szkoła i piękna zieleń boiska.

Strumień jest piękny i łąka i zboża fala złocista.

Piękny jest Biały Orzeł, Piękna jest biel i czerwień.

Piękna nasza Ojczyzno, kochać będziemy Cię wiernie!

g) Zabawa logiczna – „Transport” - w ramach zabawy logicznej proponujemy segregowanie obrazków z środkami transportu ( na lądowe, wodne, powietrzne- obrazki, które można wykorzystać zostały wysłane mailem) jeżeli nie mają Państwo możliwości wydrukowania można wspólnie narysować

h)Modlitwa „Anioł Pański”- wspólna modlitwa zbliża , uczy szacunku do siebie nawzajem oraz troski o członków rodziny, dziecko modli się w intencji która sam wypowiada

Zabawa:

a)Zabawa umuzykalniająca – „ Jak to przyjemnie maszerować” – poznaje tekst i  melodię piosenki http://chomikuj.pl/a_ania_a/Piosenki+dla+dzieci/Jak+to+przyjemnie+maszerowa*c4*87,4304053074.mp3(audio)

1.Jak to przyjemnie maszerować. Słoneczko głaszcze nas po głowach,

Wesołym blaskiem świeci,  Bo słonko lubi dzieci.

Ref. Dzień dobry słonko jeśli chcesz, To na wycieczkę z nami śpiesz.

Słoneczko jeśli chcesz, to z nami wędruj też La, la, la, la, la, la, la, la .

2.Wietrzyk ukradkiem siadł na klonie, Gałązki przygiął jak w ukłonie.

Wyleciał nam naprzeciw, bo wietrzyk lubi dzieci.

Ref. Dzień dobry wietrze jeśli chcesz, to na wycieczkę z nami śpiesz.

Wietrzyku,  jeśli chcesz, to z nami wędruj też La, la, la, la, la, la, la, la .

Wróbel się też przywitał z nami, Bo nam pomachał skrzydełkami,

I w naszą stronę leci, bo wróbel lubi dzieci.

Ref. Dzień dobry wróblu jeśli chcesz, to na wycieczkę z nami śpiesz.

Wróbelku,  jeśli chcesz, to z nami wędruj też La, la, la, la, la, la, la, la .

b) Zabawa paluszkowa –„Ręce”  dziecko: pobudza koordynację wzrokowo- ruchową (praca oka i ręki jednocześnie, rozwija pamięć słuchową a także wzbogaca słownictwo. Podczas tej zabawy dziecko porusza kolejno palcami lewej ręki ,prawej ręki, kręci dłońmi w nadgarstkach, jednocześnie porusza palcami obu rąk. Rusza kolejnymi palcami -przy otwartej  lub  zamkniętej dłoni –wysuwa przy tym odpowiedni palec).

Mam pięć paluszków u ręki lewej

i pięć paluszków u prawej.

Pięć to niedużo, ale wystarczy

do każdej pracy i do zabawy.

Kciuk, wskazujący, potem środkowy,

po nim serdeczny, na końcu mały.

Pierwszy i drugi, trzeci i czwarty,

Na końcu piąty - trochę nieśmiały.

c) Zabawa dowolna - czas na swobodną zabawę, podczas której dziecko kształtuje umiejętność samodzielnego organizowania sobie czasu, utrwala odruch odkładania zabawek na miejsce po skończonej zabawie. Jeśli czas nam na to pozwala, pozwólmy się zaprosić dziecku do jego zabawy i starajmy się z zainteresowaniem obserwować działania dziecka

Temat: „Wielkanocna radość” dziecko: wypowiada się pełnymi zdaniami dlaczego spotkała ludzi wielka radość

Alleluja, Jezus żyje! Ten radosny okrzyk zwiastuje całemu światu najważniejszą prawdę chrześcijaństwa: po męce i śmierci, po bólu i niepewności jutra nastało zmartwychwstanie. Z wiarą stajemy dziś przed pustym grobem, z którego płynie radosne orędzie: Nie ma Go tutaj, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział.

Zabawy ruchowe:

a)Zabawa z piłką-  dziecko próbuje kopnąć piłkę raz prawą, raz lewą nogą; ćwiczy precyzyjne podawanie piłki do innych

b) Zabawa z elementem skoku i podskoku - „Mała wiewióreczka” – dziecko zwinnie podskakuje omijając przeszkody przygotowanie przez rodzica – mogą to być niskie pudełka, poduszki, porozkładane pluszowe zabawki czy zbudowany z klocków płot; zadaniem dziecka jest przeskakiwać  obunóż/ na jednej nodze.

Inne:

a) Czynności higieniczno – porządkowe –w ramach wspólnie spędzanego czasu zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych, przestrzegamy zasad prawidłowego mycia rąk. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

b) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek.

c) Wspólna recytacja wiersza dziecko: utrwala tekst wiersza  "Piękna jest nasza ziemia" Cz. Janczarski

Piękna jest nasza ziemia, przejrzysty nad nią błękit.

Piękna jest nasza mowa i pieśni, i piosenki.

Piękna jest nasza Wisła od gór dalekich do morza.

Piękne są nasze dęby, - topola, sosna i brzoza.

Piękna jest nasza szkoła i piękna zieleń boiska.

Strumień jest piękny i łąka i zboża fala złocista.

Piękny jest Biały Orzeł, Piękna jest biel i czerwień.

Piękna nasza Ojczyzno, kochać będziemy Cię wiernie!

d) Praca indywidualna „Matematyczne rachunki”-dziecko dodaje i odejmuje elementy porównując liczebność zbiorów. Dziecko stosuje znak większości i mniejszości aby pokazać , gdzie jest więcej a gdzie mniej elementów.

e) Metoda Krakowska- zachęcam dzisiaj do wspólnej zabawy sylabami. Rodzic pisze dziecku drukowanymi wielkimi literami wyrazy : MAMA, TATA, LALA, LAMA, FALA, MATA, TAMA, POLE, LIPA… następnie odczytujemy je z dzieckiem, rozcinamy na sylaby i ponownie budujemy wyrazy.

f) Refleksja nad własnym postępowaniem: prosimy dziecko udzieliło  odpowiedzi na pytania: czy pomagałem w obowiązkach domowych, czy zgodnie bawiłem się z rodzeństwem. Możemy porozmawiać jak dziecko ocenia dzisiejszy dzień co chciałby zmienić, może jest coś czego nie zrobił i chciałby to zrobić następnego dnia

Wtorek 06.04.2021

Zabawa:

a) zabawa powitalna „Witamy się”-zabawa polega na powitaniu się po kolei części ciała (dziecka z rodzicem):witamy się-plecami, rękami, bokami, kolanami, stopami.

b) Gimnastyka buzi i języka – dziecko: usprawnia narządy artykulacyjne poprzez wspólne ćwiczenia. Proponuję skorzystać z filmiku, który znajduje się na stronie https://www.youtube.com/watch?v=eT_47xZaVDU

c) Zabawa dowolna  - dziecko: wykorzystuje różnorodne przedmioty do zabawy, organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicami i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe, doskonali umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach (sytuacje konfliktowe). Zachęcam również, by obdarzyć dziecko uwagą, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

Temat: „Pusty grób”

Dziecko: samodzielnie opowiada o wydarzeniu Zmartwychwstania Pana Jezusa na podstawie wcześniej wysłuchanego fragmentu z Pisma Świętego https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=315

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa ruchowa „Deszczyk” rodzic daje dziecku jedną kartkę gazety. Dziecko trzyma ją w jednej ręce, a palcem drugiej stuka, naśladując padający deszcz. Mocne stukanie ma wtórować muzyce głośnej i szybkiemu maszerowaniu po pokoju, a słabe cichej i wolnemu maszerowaniu po pokoju. W zabawie tej dziecko zachowuje prawidłową postawę ciała; planuje zagospodarowanie przestrzeni, po której się porusza

b) Zabawa ruchowa przy muzyce „Noga do nogi” – dziecko: ćwiczy duże grupy mięśniowe; poprawia pracę układu krwionośnego

Inne

a) Czynności higieniczno-porządkowe - samodzielne korzystanie z toalety, częste i dokładne mycie rąk i osuszanie je przy użyciu ręcznika, samodzielne spożywanie posiłków przy użyciu sztućców, szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się. Pozwólmy dzieciom również nakryć do stołu lub posprzątać po skończonym posiłku, niech pomoże powycierać naczynia po zmywaniu lub niech pochowa do szafek te naczynia, niech w tym czasie dziecko poczuje się odpowiedzialne za czynności wykonywane w naszych domach.

b) Wspólny śpiew pieśni religijnej "Człowiek jest dobry  i silny"    https://www.youtube.com/watch?v=Jj4l0kXkbhw.

Człowiek jest dobry i silny, miłość chce nieść po świecie, lecz posłuchajcie tej prawdy, prawdy o której już wiecie.

ref. Nic ci nie wyjdzie bez Chrystusa, nic się bez Niego nie uda. On ciągle podaje ci rękę, dla ciebie wciąż czyni cuda.

Mówisz, że zawsze masz siłę, że wciąż sobie radę dajesz. Lecz ktoś ci chyba pomaga, ten Ktoś pyta czy Go poznajesz?

ref. Nic ci nie wyjdzie...

Odchodzisz daleko, daleko. Gdzieś we mgle wzrok Twój zgubiłem. Czy będziesz za górą, za rzeką, pamiętaj co ci mówiłem!

c) Zajęcia wprowadzające – dla utrwalenia pór roku, miesięcy i dni tygodnia proponujemy by każdego dnia dziecko wspólnie z nami zajrzało do kalendarza. Zapytajmy dziecko o to, czy jest w stanie wymienić pory roku, miesiące oraz dni tygodnia. Zapytajmy jaki jutro będzie dzień tygodnia, jaki wczoraj był dzień

d) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek  Propozycja modlitwy w formie śpiewu przed posiłkiem:

Pobłogosław Panie z wysokiego nieba            

Hej! Coby na tym stole nie zabrakło chleba/2x

Nie zabrakło chleba, nie zabrakło gruli

Hej! Ani tej miłości od naszej Matuli/2xModlitwa

e) Zabawa matematyczna „ Powtórka liczb” zadaniem na dzisiaj jest kształtowanie umiejętności przeliczania .Dziecko mówi jaką liczbę należy dodać do dowolnej liczby od 0 do 5,by uzyskać 5. Mówi jaką liczbę należy dodać do dowolnej liczby od 0 do 6, by uzyskać 10. Oblicza wszystkie pary liczb sumujące się do dowolnej liczby od 1 do 10

f) „Anioł Pański”- dziecko modli się w intencji, którą samo wypowiada

Zabawa

a) Zabawa naśladowcza – dzięki tej zabawie dziecko rozwija sprawność różnorodnych form ekspresji ruchowej, akceptuje siebie i innych. Zachęcam do skorzystania z linku: https://www.youtube.com/watch?v=I2WWpt_n9Is

b) zabawa badawcza „ Jaką wodę otrzymamy”  - zadaniem dla dziecka jest do kubków/ słoików  z wodą wsypać osobno: sól, cukier, sok z cytryny, piasek/ ziemię/glinę. Zawartość każdej szklanki mieszamy. Następnie dziecko określa:

- Co stało się z solą, cukrem, sokiem i z piaskiem?

- Co dzieje się z wodą?

- Jaki ma kolor i smak?

 Czy taką wodę mogą pić ludzie i zwierzęta? ( woda z piaskie/ziemią/gliną)

c) Zabawa dowolna - dziecko bawi się zgodnie ze swoim upodobaniem, celowo dobiera przedmioty potrzebne do jej przeprowadzenia, np. zabawa w dom itp.

Temat: „Pusty grób”

Dziecko: próbuje wyjaśnić co oznacza dla ludzi pusty grób, który zastano po zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Zachęcam aby dziecko przedstawiło w formie graficznej Zmartwychwstania Pana Jezusa

Zabawy ruchowe

a)zabawa z elementem równowagi „dziecko utrzymuje równowagę poruszając się poprzez stawianie stopy za stopą; doskonali umiejętność utrzymania równowagi.

b) Zabawy z elementem czworakowania  „Spacer Misia” – Dziecko przemieszcza się w określonym kierunku na czworakach. Na słowa "świeci słoneczko" dzieci- Misie przechodzą do siadu skrzyżnego wyciągając ręce w górę "dotykają promyków", następnie ponownie czworakują . Słowa "pada deszczyk" oznacza zatrzymanie się Misia, przykucnięcie i podciągnięcie kolan z równoczesnym oplataniem rękami. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy mięsnie nóg, usprawnia poruszanie się poprzez czworakowanie.

c) Zabawa ruchowa z elementem równowagi "Z kwiatka na kwiatek" - z elementem równowagi (pomoc: kolorowe krążki  wycięte z papieru). Przebieg zabawy: rodzic rozkłada na podłodze  w niewielkiej odległości od siebie, kolorowe krążki - to kwiaty. Dziecko to motyl. Przefruwa z kwiatka na kwiatek – przechodząc z krążka na krążek.

Inne

a) Wspólna recytacja wiersza: "Piękna jest nasza ziemia" Cz. Janczarski "Pstryk" J. Tuwim

Tekst znajdą Państwo na stronie przedszkola: https://przedszkolekatolickie.pl/szczegoly/18,35,piosenki-i-wierszyki

b) Odpoczynek poobiedni- w ramach popołudniowego odpoczynku proponuję przeczytać razem z dzieckiem wybrana książkę, poprosić dziecko aby wymyśliło inne zakończenie bajki. Zwracając uwagę, aby dziecko wypowiadało się pełnymi zdaniami.

c) Praca indywidualna - wyszukiwanie różnic na obrazkach – zadaniem dziecka jest wyszukania na obrazkach  różnic i zaznaczenie ich X ( obrazek znajduje się w załączniku wysłanym na Państwa pocztę mail), zachęcam do pokolorowania dolnego obrazka, zabawa ta pozwala rozwijać u dziecka percepcję wzrokowo- ruchową

d) Metoda Krakowska – zachęcam do wykonania gry dydaktycznej - talerze, dzięki której dziecko będzie łączyło zabawę z nauką czytania sylab . Do gry w talerze potrzebujemy jednorazowych plastikowych talerzy, które dzielimy na sześć części  i na każdym wpisujemy sylaby oraz ilość oczek z kostki do gry. Następnie rzucamy na przemian kostką na dowolny talerz lub w kolejności, następnie czytamy tą sylabę na którą wypadła liczba oczek na danym talerzu. Po przeczytaniu notujemy rzuconą liczbę oczek na kartce jako punkty, wygrywa ten kto zdobędzie więcej punków. Zabawa oprócz nauki czytania sylab, uczy wygrywania i przegrywania co nie jest łatwe dla mojego dziecka:-) Przy okazji notowania wyników utrwalamy cyferki. Link poniżej dokładnie pokazuje w jaki sposób wykonać grę

https://mojedziecikreatywnie.pl/2013/05/czytanie-sylabowe/

e) Refleksja nad własnym postępowaniem: prosimy dziecko udzieliło  odpowiedzi na pytania: czy pomagałem w obowiązkach domowych, czy zgodnie bawiłem się z rodzeństwem. Możemy porozmawiać jak dziecko ocenia dzisiejszy dzień co chciałby zmienić, może jest coś czego nie zrobił i chciałby to zrobić następnego dnia

Piątek 02.04.2021

Zabawa:

a)Zabawa orientacyjno-porządkowa „Powódź” - dziecko na hasło „powódź” stara się zająć jakieś miejsce będące ponad powierzchnią podłogi np. wchodzą na łóżko, krzesło. Na hasło „powódź minęła” dziecko zeskakuje i porusza się swobodnie po pokoju.

b)Zabawa rozwijająca„Domino”  - w tej  grze wykorzystuje się klocki, które mają kształt prostokątów, na których obydwu końcach znajduje się pewna liczba oczek od 0 do 6. W zestawie do gry występują klocki z każdą kombinacją oczek i każda kombinacja występuje dokładnie jeden raz. Na początku każdy z graczy otrzymuje po 7 klocków i jeden z uczestników zostaje wylosowany jako rozpoczynający. Wykłada on dowolny ze swoich klocków, rozpoczynając tzw. łańcuch, do którego końców gracze następnie dokładają kolejno po jednym dominie, ale w ten sposób, że liczba oczek na końcach stykających się klocków musi być jednakowa.

c) Zabawa dowolna - czas na swobodną zabawę, podczas której dziecko kształtuje umiejętność samodzielnego organizowania sobie czasu, utrwala odruch odkładania zabawek na miejsce po skończonej zabawie. Jeśli czas nam na to pozwala, pozwólmy się zaprosić dziecku do jego zabawy i starajmy się z zainteresowaniem obserwować działania dziecka

Temat: „Bezpiecznie idziemy z Jezusem Drogą Krzyżową”

 Dziś jest dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Znajdźmy dziś w ciągu dnia chwilę czasu, aby wspólnie z dzieckiem pomodlić się właśnie nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Uklęknijmy wspólnie przed krzyżem. Może to być godzina 15:00, godzina śmierci Chrystusa, albo każda inna dowolna. Mogą Państwo przeczytać rozważania, które znajdują się poniżej albo mówić prosto z serca tak jak Państwo czują.

 Stacja I

Pan Jezus na śmierć skazany

Mimo tego, że wiedział, jakie cierpienie będzie musiał znieść, nie sprzeciwiał się. Nie powiedział ani słowa, nie krzyczał, ale przyjął z pokorą wyrok skazujący.Gdy ktoś nam dokucza, przezywa, czyni uszczypliwe uwagi, czy potrafimy jak Jezus przyjąć je z pokorą? Właśnie to milczenie ofiarować możemy Panu Jezusowi za ból i krzywdy, które Go spotkały, aby zbawić każdego człowieka.

Stacja II

Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Ten ciężki krzyż, który Jezus wziął na swe ramiona, to były nasze grzechy.

Jak często boimy się sytuacji, w które musimy włożyć trochę wysiłku? Przecież to, co teraz wydaje nam się bardzo trudne i niewykonalne, jest czymś zupełnie błahym, w porównaniu z tym, co przydarzyło się Jezusowi.

Jezus uczy, aby każdy z nas nie bał się trudności, jakie napotykamy na swej życiowej drodze, a gdy przyjdzie chwila zwątpienia, niech Jego osoba będzie przykładem we wzrastaniu w wierze.

Stacja III

Pan Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy

Upadek Jezusa to doskonała lekcja dla każdego z nas. Bardzo Go bolało, lecz czy żalił się komukolwiek? Nie. Cierpiał w osamotnieniu, bo nie było nikogo, kto mógłby mu pomóc.Gdy upadniemy, bierzmy przykład z Pana Jezusa. Nie użalajmy się nad sobą, On tego nie chce. Przez naszą dzielność okazujemy, jak wiele nauczył nas Jego upadek pod krzyżem.

Stacja IV

Pan Jezus spotyka swoją Matkę

Jak bardzo musiała cierpieć Maryja, Matka Jezusa? Rodzicom największy ból sprawia widok dziecka, kiedy jest w potrzebie, a oni nie są wstanie mu pomóc. Tak właśnie czuła się Maryja.Powinniśmy wspierać swoich rodziców duchowo oraz pomagać im fizycznie. Maryja byłaby z nas wtedy na pewno bardzo dumna.

Stacja V

Szymon Cyrenejczyk pomaga dźwigać krzyż

Gdy Jezus potrzebował pomocy, zjawił się zupełnie nieznany człowiek imieniem Szymon, który pochodził z Cyreny. On jeden miał odwagę wyrwać się z tłumu, by pomóc zmęczonemu Jezusowi.W obecnym świecie my także możemy mu pomagać. Powinniśmy mniej narzekać na życie, nie bądźmy ciągle niezadowoleni, gdyż nasz smutek na pewno rani Jezusa.

Stacja VI

Weronika ociera twarz Jezusowi

Odważna kobieta Weronika otarła chustą zmęczoną twarz Jezusa. Był to gest miłości wobec bliźniego będącego w potrzebie. Na jej chuście pojawiło się wtedy odbicie Pana. Było to podziękowanie za jej odwagę i dobroć.Zdarza się, że ludzie opuszczeni przez wszystkich wymagają naszej troski. Jeżeli pomożemy takiej osobie, staniemy wtedy w obronie Jezusa. Otrzemy mu twarz tak, jak zrobiła to Weronika.

Stacja VII

Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi

Jezus znów upadł. Nasze grzechy są tak ciężkie, że nawet Jemu trudno je unieść. Zanim zrobimy coś niedobrego, zastanówmy się najpierw. Złe uczynki chłoszczą Jezusa jak bicze. Czy chcemy skazywać Go na nowo na tak bolesną mękę?

Stacja VII

Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty

Kobiety z Jerozolimy litują się nad Jezusem. On jednak nie pozwala im cierpieć razem z sobą. Nawet gdy jest nam smutno, duchowo czujemy się źle, nie pozwólmy, by inni ludzie cierpieli obok nas.

Stacja IX

Pan Jezus upada pod krzyżem po raz trzeci

Jezus upadł już trzeci raz. Dlaczego Ci ludzie są tak podli i nieczuli? Czy nie widzą, jaki ból odczuwa Pan Jezus?Nigdy nie przechodźmy obojętnie obok ludzi cierpiących. Każdy gest pomocy skierowany do bliźniego ma ogromne znaczenie, nie tylko dla nich samych, ale także dla Jezusa.

Stacja X

Pan Jezus z szat obnażony

Jezus nie ma już nic, nawet ubrania.Pozbawili Go wszystkiego. Jeżeli pomożemy komuś biednemu, podzielimy się z nim tym, co mamy, to tak jakbyśmy dzielili się z Panem Jezusem, jakbyśmy odziewali Go na nowo, podawali mu pomocną dłoń naszymi dobrymi uczynkami.

Stacja XI

Pan Jezus do krzyża przybity

Było Mu wtedy bardzo ciężko. Ręce i nogi przybite gwoździami, to było bolesne. Jak wiele Jezus musiał znieść? Ile katuszy i cierpienia przysporzyło Mu ludzkie okrucieństwo. Skazaliśmy Go na tak marny los... Wiemy, co przeżywał wtedy Jezus, dlatego dziś, nie możemy martwić się i użalać się z powodu błahych problemów. Powinniśmy dzielnie znosić każdy ból. Jezus cierpiał o wiele bardziej.

Stacja XII

Pan Jezus umiera na krzyżu

Śmierć Jezusa na krzyżu była straszna: zrobiło się nagle bardzo ciemno, świat pogrążony był w smutku. Pan umarł za nas na krzyżu. Powinniśmy dziękować Mu za to i nie dopuścić do tego, by szatan kusił nas do popełniania złych czynów. Zasmucamy takim postępowaniem Jezusa.

Stacja XIII

Pan Jezus zdjęty z krzyża

Cierpienie Jezusa dobiegło końca. Nie bolą Go już ręce, nogi. Ciało przestało krwawić.Wielu z nas kocha Pana Jezusa tak, jak kochały Go najbliższe osoby. Nie zmieńmy tego uczucia, gdyż On tak samo nas kocha. Przecież umarł za nasze grzechy, za nasze zło..., za zło całego świata.

Stacja XIV

Pan Jezus złożony do grobu

Ciało Pana Jezusa jest już w grobie. Przestał nauczać i uzdrawiać. Leży w ciemnej jaskini zabezpieczonej ogromnym kamieniem. Udowodnijmy Jezusowi, że jesteśmy z nim, że Go kochamy. Poprzez modlitwę podziękujmy Mu za wszystko. Za Jego śmierć, którą odkupił nasze grzechy.

Zabawy ruchowe:

a) Kałuże”- dziecko w rytm muzyki biega po pokoju i od czasu do czasu podskakuje udając, że przeskakuje kałużę ( niebieskie kartki ułożone na dywanie)

b)Zabawa z elementem rzutu, celowania i toczenia „Hop i już” – dziecko próbuje rzucić piłką do plastikowego pojemnika raz prawą i raz lewą ręką; ćwiczy przekazywanie piłki za pomocą toczenia innym członkom rodziny  

Inne:

a) Czynności higieniczno-porządkowe  - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

b) Ćwiczenia poranne- ćwiczymy wspólnie z dzieckiem, dając pełną swobodę, do wyboru: https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TLJITrEwLzE2YPTiq8pMV6hKTFcoSczLTE0GAIyeCX8&q=zig+zag+taniec&oq=zig+zag+&aqs=chrome.2.69i57j0j4

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cBMBcvMB0ahHuydYlZBfuY3EuC-t1jyxwJduuhQFPyo1bvAfEliG2IeM

c)Wspólny śpiew pieśni religijnej „Rysuję krzyż” https://www.youtube.com/watch?v=3UKIrDTbasM

d) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek.

e)Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia a także warto poprosić dziecko, żeby opisało jaka jest pogoda za oknem. Powtarzanie można urozmaicić poprzez wysłuchanie przeczytanie wiersza -rymowanki o dniach tygodnia:

Poniedziałek, wtorek, środa,

gdy się do tych trzech dni doda

czwartek, piątek i sobotę,

i niedzielę jeszcze potem,

mamy wszystkie dni w komplecie,

a ten komplet, pewnie wiecie,

nazywany jest tygodniem.

Dni tygodnia znać wygodnie

Zabawa:

a)Zabawa paluszkowa - "Wielkanocna zabawa paluszkowa" – instrukcja zabawy jest dostępna w Internecie pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=dXfRVMH5BRY

b) Zabawa kreatywna – „Las wiosną” w tego typu zabawie dziecko może układać różne obrazki z figur geometrycznych. Zamiast klocków bądź figur wyciętych z papieru możemy wykorzystać elementy wycięte z filcu

c)Zabawa dowolna -dziecko bawi się zabawkami dowolnymi(np. układanie wieży z klocków, domku dla lalek, garażu dla samochodów).Dzieci poprzez stawianie konstrukcji z klocków pobudzają wyobraźnię .Do zabawy włączają nie tylko lalki, samochody ale także żywe osoby: rodzeństwo, rodziców.

Temat: „Stacje Drogi Krzyżowej” – dziecko rysuje przy użyciu dostępnych środków jedną z wybranych stacji Drogi Krzyżowej ( obrazek przynosi po przedszkola po zakończonej edukacji zdalnej)

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa „Pieski i kotki”  - Kotki piją mleczko- rodzic włącza muzykę i dziecko: kotek porusza się pomiędzy przeszkodami rozłożonymi na podłodze, jak muzyka przestaje grać dziecko -kotek pije mleczko z miski (wyznaczony przedmiot). 

b) Zabawa z piłką „Łap” – dziecko:  rozwija ogólną sprawność ruchową poprzez zabawę z wykorzystaniem piłki,   podaje piłkę do domowników, łapie piłkę a także próbuje kopnąć piłkę raz prawą, raz lewą nogą; ćwiczy precyzyjne podawanie piłki do innych

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe  - w ramach wspólnie spędzanego czasu zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych. Choć niektóre czynności nam dorosłym wydają się oczywiste, dla pewności co jakiś czas sprawdzajmy czy dziecko rzeczywiście prawidłowo myje ręce, buzie.

b)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

c)Odpoczynek po posiłku – w ramach popołudniowego odpoczynku proponuję przeczytać razem z dzieckiem wybrana książkę, oraz pozwolić dziecku na własną interpretację. Zwracając uwagę, aby dziecko wypowiadało się pełnymi zdaniami.

Zachęcam również do wspólnego wysłuchania posłuchania bajki czytanej przez p. Martę https://www.youtube.com/watch?v=lDXkFMP4V1Q&feature=emb_title

d) Praca indywidualna – „Wrzuć klocki” – zadaniem jest wyjęcie z pojemnika odpowiedniej liczby klocków i ułożenie ich na stoliku zgodnie z działaniem matematycznym znajdującym się na karcie pracy ( załącznik wysłany w mailu)

e) Metoda Krakowska - Zachęcamy również do utrwalania, sylab których uczymy się w ramach Metody Krakowskiej (np. poprzez kreślenie ich na tacce z kaszą manną, lub odczytywanie ułożonych z dostępnych w zasobach zabawek dziecka magnesów/ kartoników z literkami, układanie z patyczków, możemy również wyświetlić dziecku daną sylabę na ekranie zapisując ją w Wordzie i poprosić o jej odczytanie):MA, MO, ME, MU, MI, MY, LA, LO, LE, LU, LI, LY, BA, BO, BE, BU, BY, BI, OL,EL,IL,UL,IL,YL, FA, FO, FE, FU, FÓ, FI, FY, WA, WO, WU, WÓ, WE, WI, WY,  AF, OF, EF, UF, IF, YF oraz krótkich wyrazów: EWA, FALA, MEWA, LALA, MAMA,

f) Refleksja nad własnym postępowaniem: prosimy dziecko udzieliło  odpowiedzi na pytania: czy pomagałem w obowiązkach domowych, czy zgodnie bawiłem się z rodzeństwem. Możemy porozmawiać jak dziecko ocenia dzisiejszy dzień co chciałby zmienić, może jest coś czego nie zrobił i chciałby to zrobić następnego dnia

Czwartek 01.04.2021

Zabawa:

a)Zabawa integracyjna - Zgadnij, kto to!

Prosta zabawa, o której może niektórzy już zapomnieli! Dziecko ma zawiązane oczy. Zadaniem dziecka jest rozpoznać na podstawie dotyku, kto stoi przed nim. By było trudniej osoby które mają zostać rozpoznane mogą zamienić się na chwilę bluzami, kapciami. Dla jeszcze większego utrudnienia z dzieckiem można wcześniej ustalić część ciała po której będzie rozpoznawało domowników np.: po włosach, nosie

b)Zabawa konstrukcyjna- „Nowy park w mieście zabawek” zadaniem na dzisiaj jest zbudowanie z klocków ogrodzenia do parku. Na koniec poprośmy dziecko aby postarało się jak najdokładniej narysować schemat budowli widziany z różnych perspektyw (z przodu, z góry, bokiem). Kolejność możemy również odwracać, najpierw prosząc o narysowanie schematu po czym zbudowanie na jego podstawie budowli. Zachęcamy do włączenia się do zabawy z dzieckiem i wspólnego budowania.

c)Zabawa dowolna - dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicami i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć dziecko uwagą, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

Temat:  „Koszyczek wielkanocny” dziecko: poznaje znaczenie  pokarmów, które w Sobotę Wielkanocną zostają poświęcone, odpowiada na pytanie: co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym a także poznaje znaczenie każdego z nich

Święcenie pokarmów jest jednym z podstawowych obrzędów Wielkiej Soboty. Bez względu na to, czy odbywa się w kościele, czy - jak podczas pandemii koronawirusa - również w domu, powinniśmy przygotować tradycyjne pokarmy, bo mają one głęboką symbolikę.

Wśród święconych pokarmów nie może zabraknąć chleba, soli i baranka. Chleb we wszystkich kulturach jest pokarmem zapewniającym przetrwanie. Dla chrześcijan oznacza ciało Pana Jezusa, w związku z czym jest najważniejszym z symboli. Sól to minerał dający życie oraz podstawa istnienia, a baranek – symbol zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią.

 Baranek z ciasta chlebowego, cukru, czekolady lub marcepanu, a dawniej: uformowany z masła, oznacza pokorę i łagodność. Ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego ze sztandarem, który podkreślają triumf i zwycięstwo. Jezus bowiem poświęcił swe życie za ludzi, by powstać z martwych i tym samym pokonać grzech i zło.

Koszyczek, najczęściej wiklinowy (choć współcześnie koszyczki wielkanocne mogą być np. z filcu, czy drewna), powinien być utrzymany w bieli i zieleni. Zgodnie z tradycją wielkanocną, dekoruje się go gałązkami bukszpanu, a umieszczone w nim pokarmy przykrywa śnieżnobiałą serwetką.

W koszyczku ze Święconką powinno się znaleźć 7 głównych pokarmów:

Chleb – podstawowy pokarm, który dla chrześcijan jest najważniejszym symbolem, przedstawiającym ciało Chrystusa (dawniej jego miejsce zajmowała pascha). Gwarantuje pomyślność i dobrobyt. Do święcenia odkrawamy kawałek z chleba, który będziemy jeść podczas wielkanocnego śniadania.

Pieprz i sól – wykorzystuje się je do przyprawienia jajek oraz innych potraw, które jemy podczas wielkanocnego śniadania. Czarny zmielony pieprz w święconce nawiązuje do gorzkich ziół, które dawniej Żydzi dodawali do charosetu. Sól dla chrześcijan symbolizuje sedno życia i prawdy, stąd też mówimy o „soli ziemi" – tak Jezus nazwał swoich uczniów, wybrańców.

Jajko – zapewnia płodność. Symbolizuje życie i choć weszło do święconki najpóźniej, najbardziej kojarzy się ze Świętami Wielkanocnymi. Do koszyczka wkładamy jajka ugotowane na twardo. Dla ozdoby można dodać także wydmuszki i kolorowe pisanki.

Chrzan – korzeń chrzanu symbolizuje krzepę i siłę. Ma przynieść nam dobre zdrowie. Wzmacnia właściwości pozostałych potraw, które są w wielkanocnej święconce. Najlepiej, gdy korzeń chrzanu święcimy w kawałku. Później kroimy go na cienkie plasterki i częstujemy nim biesiadników. Jednak współcześnie najczęściej święcimy starty chrzan.

Ser – oznacza przyjaźń, porozumienie między człowiekiem a przyrodą. Gwarantuje zdrowie i rozwój stada domowych zwierząt: krów, kóz i owiec, od których pochodzi.

Wędlina – najczęściej szynka albo kiełbasa, czyli głównie wyroby z wieprzowiny. Przynosi zdrowie, płodność i dostatek.

Ciasto – pojawiło się w koszyczkach dość niedawno. Jest znakiem umiejętności i doskonałości. Nie chodzi tu o gotowe wypieki i słodkości. Zgodnie z tradycją musi to być kawałek ciasta domowego wypieki

Zabawa matematyczna „Mistrzostwa w skoku w dal” – na wydrukowanej wcześniej (bądź przerysowanej przez rodzica) karcie pracy prosimy dziecko o uzupełnienie brakujących cyfr/liczb na osi liczbowej. Następnie dyktujemy przykładowe zadanie i prosimy dziecko o zaznaczanie przy pomocy łuku rezultatów uzyskanych przez zwierzęta podczas zawodów w skoku w dal. Rodzic podaje informacje, które dziecko zaznacza na osi np. pies podczas jednego skoku skacze 1 metr, kot 2 metry, koń 5 metrów   (podawane przez nas wyniki nie muszą być zgodne z rzeczywistymi możliwościami zwierząt danego gatunku.) Na koniec prosimy dziecko o dokonanie porównania, które zwierzę skacze najdalej, ile skoków muszą wykonać poszczególne zwierzęta, żeby znaleźć się na podium. Swoją odpowiedź uzasadnia. ( załącznik wysłany na maila)

Zabawy ruchowe:

a)Zabawa z elementem równowagi „Tip-topki”– zadaniem dziecka jest utrzymanie równowagi poruszając się poprzez stawianie stopy za stopą; dziecko w tej sposób doskonali umiejętność utrzymania równowagi.

b) Zabawy z elementem czworakowania  „Koty i kotki” – dziecko prawidłowo wykonuje ćwiczenie, ćwiczy mięsnie nóg, usprawnia poruszanie się poprzez czworakowanie.

Inne:

a)Wspólny śpiew pieśni religijnej  - "Pewnej nocy"      

 Pewnej nocy łzy z oczu mych  otarł dłonią Swą Jezus i  powiedział mi:

 "Nie martw się - Jam przy boku jest twym".

Potem spojrzał na grzeszny świat  pogrążony w ciemności  i zwracając się do mnie , pełen smutku tak rzekł:

Ref: Powiedz ludziom, że kocham ich,  że się o nich wciąż troszczę, chociaż zeszli już z moich dróg, powiedz, że kocham ich.

Gdy na krzyżu Golgoty  za nich życie oddałem, to umarłem za wszystkich, aby każdy mógł żyć.

Nie zapomnę tej chwili , gdy mnie spotkał mój Jezus, przedtem byłem jak ślepy,  On przywrócił mi wzrok.

Ref. : Powiedz ludziom, że kocham ich,  że się o nich wciąż troszczę, chociaż zeszli już z moich dróg, powiedz, że kocham ich.

b)Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia poprzez wspólne powtarzanie a także opisujemy  jaka jest pogoda za oknem – wypowiadając się pełnymi zdaniami. Dla utrwalenia pór roku, miesięcy i dni tygodnia proponuje także  by każdego dnia dziecko wspólnie z nami zajrzało do kalendarza. W zależności od tego jakim kalendarzem dysponujemy możemy poprosić, żeby dziecko przesunęło oznaczenie dnia, oderwało karteczkę lub zaznaczyło kółeczkiem dzisiejszy dzień.

c)Czynności higieniczno-porządkowe –w ramach wspólnie spędzanego czasu zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych. Choć niektóre czynności nam dorosłym wydają się oczywiste, dla pewności co jakiś czas sprawdzajmy czy dziecko rzeczywiście prawidłowo myje ręce, buzie. Czy podczas takich czynności zostawia po sobie porządek.

d)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

e) Zabawa  plastyczna – Pisanki taśmą malowane – do wykonania tej pracy potrzebujemy: szablony jajek, taśmę malarską, farbki, pastele lub inne kredki

Krok pierwszy to wyznaczenie wzorów pisanek za pomocą taśmy, następnie w miejsca w którym nie mamy taśmy zapełniamy kontury -możemy je pokolorować kredką, pastelami albo pomalować farbą. Gdy wszystkie pola będą zapełnione delikatnie zdejmujemy taśmę i nasza pisanka gotowa, jeśli jednak mamy chęć możemy  w miejscu białych pasków narysować szlaczki.

Jak wykonać taką pisankę mogą Państwo zobaczyć na filmiku. https://www.youtube.com/watch?v=bKHunXK0WpQ

f)Modlitwa „Anioł Pański”- dziecko modli się w intencji, którą samo wypowiada

Zabawa:

a)Zabawa słuchowa „Rozróżnianie dźwięków”

Możemy wykorzystać w tej zabawie przedmioty np. pokrywkę od garnka, blachę do pieczenia ciasta, drewniany tłuczek, lub instrumenty np. cymbałki, ksylofon, pianino, gitarę, skrzypce. Dziecko odgaduje prezentowany dźwięk. Jaki dźwięk słyszysz?

Czy to był dźwięk głośny – czy dźwięk cichy?

Czy było dużo dźwięków – czy mało dźwięków?

Czy słyszysz dźwięk długi – czy dźwięk krótki?

Czy to był dźwięk wysoki („cienki”) – czy dźwięk niski („gruby”)?

Przed rozpoczęciem zabawy prezentujemy wyżej wymienione dźwięki i wyjaśniamy pojęcia: głośny – cichy, długi – krótki.

b)Zabawa ekspresyjna – „Niespodzianka, niespodzianka” zadaniem dla dziecka jest odgrywanie wyrazistych zachować okazując zdziwienie za pomocą mimiki i ciała (może np. nieruchomieć w odpowiednim momencie, zmienić mimikę twarzy). Dla ułatwienia zadania dziecku rodzic może włożyć do pudełka jakiś przedmiot i ułożyć do niego jakąś historyjkę

c)Zabawa dowolna - w ciągu dnia zawsze warto wyznaczyć dziecku również czas na swobodną zabawę, podczas której dziecko często odtwarza zdarzenia i sytuacje w formie zabawy, samodzielnie organizuje sobie czas, nabywa nowe pojęcia i różnorodną wiedzę. Jeśli czas nam na to pozwala pozwólmy zaprosić się dziecku do jego zabawy i starajmy się z zainteresowaniem obserwować działania dziecka. Dzięki takim działaniom zbudujemy silną więź z dzieckiem na całe lata.

Temat:  „Mój koszyczek wielkanocny” – zadaniem na dzisiaj jest przedstawienie w formie graficznej koszyka wielkanocnego wraz z znajdującymi się w nim pokarmami Można koszyczek wyciąć z kolorowego papieru, pomalować farbami następnie dziecko rysuje pokarmy, które powinny się w nim znajdować. Kolejnym zadaniem jest omówienie swojej pracy. Dziecko utrwala wiadomości na temat symboliki pokarmów znajdujących się w koszyczku wielkanocnym.

Zabawy ruchowe:

a)Zabawa „Wesoły taniec” - Zachęcam do wspólnej zabawy muzyczno –ruchowej którą znajdą państwo pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=1pHpog5SJlU Dzięki której dziecko ćwiczy duże grupy mięśniowe, poprawia pracę układu krwionośnego

b)Zabawa z elementem równowagi „Tip-topki”– zadaniem dziecka jest utrzymanie równowagi poruszając się poprzez stawianie stopy za stopą; dziecko w tej sposób doskonali umiejętność utrzymania równowagi.

Inne:

a) Czynności higieniczno – porządkowe –w ramach wspólnie spędzanego czasu zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych, przestrzegamy zasad prawidłowego mycia rąk. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

b) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek.

c) Odpoczynek poobiedni- w ramach popołudniowego odpoczynku proponuję czytanie ulubionej bajki wybranej przez dziecko.

d) Zabawa „Zgadnij co widzę”- dziecko wraz z rodzicami bawi się w zgadywanie tego co widzi na oknem. Jedna osoba opisuje przedmiot znajdujący się na dworze -samochód, plac zabaw, ławkę, mówiąc o jego cechach (wielkość, kolor, do czego służy) a dziecko zgaduje.

 e)Praca indywidualna- proponuję, aby dziecko do bajki którą czytali mu Państwo w ramach popołudniowego odpoczynku, wymyśliło swoje własne inne zakończenie. Oczywiście pomoc rodzica jest wskazana, jednak większą część wymyśla dziecko. Rozwijamy w ten sposób zdolność w zakresie mowy i myślenia. Kolejnym etapem może być odwzorowanie w formie graficznej wybranego przez dziecko fragmentu.

f) Refleksja nad własnym postępowaniem: prosimy dziecko udzieliło  odpowiedzi na pytania: czy pomagałem w obowiązkach domowych, czy zgodnie bawiłem się z rodzeństwem. Możemy porozmawiać jak dziecko ocenia dzisiejszy dzień co chciałby zmienić, może jest coś czego nie zrobił i chciałby to zrobić następnego dnia

Środa 31.03.2021

Zabawa:

a) Zabawa orientacyjno -porządkowa -„ Kwiaty i motyle” do zabawy tej możemy wykorzystać poduszki- poduszki to kwiaty. Dziecko to motyl. Dziecko fruwa między kwiatami w różnych kierunkach. Na zawołanie rodzica: Kwiatki kwitną – motyl przysiada na kwiatku. Na zawołanie słonko grzeje – znowu fruwa, porusza faliście skrzydłami

b) Od bazgrania do pisania „ Domek z piernika” zadaniem na dzisiaj jest namalowanie farbami domu z piernika. Zachęcam do przeczytania dziecku bajki „Jaś i Małgosia”

c) Zabawa dowolna- czas na swobodną zabawę, podczas której dziecko kształtuje umiejętność samodzielnego organizowania sobie czasu, utrwala odruch odkładania zabawek na miejsce po skończonej zabawie. Jeśli czas nam na to pozwala, pozwólmy się zaprosić dziecku do jego zabawy i starajmy się z zainteresowaniem obserwować działania dziecka.

Temat: „Wielki Piątek” 

Dziecko wie, że Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, zna obrzędy dotyczące tego dnia: adoracja krzyża, przeniesienie Ciała Pana Jezusa do grobu.

Zachęcam do obejrzenia filmiku katechezy dla dzieci https://www.youtube.com/watch?v=-raOztjmt3PAk

W Wielki Piątek Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. Jest to dzień postu ścisłego. To dzień najgłębszej żałoby. Wyraża ją liturgia, przypominająca mękę i śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża.

Wielki Piątek to przede wszystkim liturgia Męki Pańskiej. Wszystko zaczyna się od wejścia celebransa. W kościele jest cisza, nic się nie śpiewa na wejście. Celebrans pada na twarz przed ołtarzem i następuje dłuższa chwila milczenia. Całe zgromadzenie klęczy, jest to chwila intensywnej, skupionej modlitwy. Tajemnicy Wielkiego Piątku nie da się wyrazić słowami, trzeba pomilczeć, trzeba się bardzo uniżyć przed Panem Bogiem. Postawy celebransa i zgromadzenia jasno to wyrażają. Później od razu odmawia się modlitwę na rozpoczęcie, nawet bez pozdrowienia „Pan z wami” i następuje Liturgia Słowa, której centrum stanowi uroczyste czytanie Męki Pańskiej.

Wielkopiątkową liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy, zwanej Grobem Pańskim.

Podczas wszystkich obrzędów liturgicznych sprawowanych w Wielki Piątek milczą organy i dzwony. Również ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. Ma to podkreślać pokutny charakter dnia. Kapłani zakładają szaty liturgiczne w kolorze czerwonym.

Zabawa ruchowa:

a) „Piłkarskie ćwiczenie ”-dziecko: rozwija sprawność ruchową, dziecko stoi w rozkroku, wykonuje skłon w przód i toczy piłkę po podłodze z ręki do ręki. Następnie toczy piłkę koło prawej i lewej stopy.

b) Zabawa „Pieski i kotki”  - Kotki piją mleczko- rodzic włącza muzykę i dziecko: kotek porusza się pomiędzy przeszkodami rozłożonymi na podłodze, jak muzyka przestaje grać dziecko -kotek pije mleczko z miski (wyznaczony przedmiot). 

Pies goni kota- w tej zabawie wyznaczamy jedną osobę jako psa – może to być ktoś z rodziny i jedna osoba to kot – np. dziecko. Na hasło: „Pies goni kota” ot ucieka przed psem, a pies próbuje go złapać

Dzięki tej zabawie dziecko zachowuje prawidłową postawę ciała, planuje zagospodarowanie przestrzeni po której się porusza.

Inne:

a) Czynności higieniczno -porządkowe - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.a)

b) Ćwiczenia poranne- ćwiczymy  dając pełną swobodę

https://www.youtube.com/watch?v=sXqaZUp2N-w

c)Wspólny śpiew pieśni religijnej  "Hymn Wielkopostny"    https://www.youtube.com/watch?v=BuZnT6Re3xU

Uwielbiam Twoje Imię, uwielbiam Twoje serce,

uwielbiam święte rany zadane w krwawej męce,

uwielbiam Twoją drogę i z krzyża siedem słów,

sławię Twoją miłość o Zbawco mój.

d)Utrwalanie: pór roku, miesięcy( można przyporządkować miesiące do pór roku np. kwiecień -wiosna), dni tygodnia (można  poprosić by dziecko wymieniło dni tygodnia wspak od niedzieli do poniedziałku) a także opisujemy  jaka jest pogoda za oknem – wypowiadając się pełnymi zdaniami.

e) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek  Propozycja modlitwy w formie śpiewu przed posiłkiem:

Pobłogosław Panie z wysokiego nieba            

Hej! Coby na tym stole nie zabrakło chleba/2x

Nie zabrakło chleba, nie zabrakło gruli

Hej! Ani tej miłości od naszej Matuli/2x

f)Modlitwa „Anioł Pański”- dziecko modli się w intencji, którą samo wypowiada

POPOŁUDNIU

Zabawa:

a)Zabawa umuzykalniająca - „Do widzenia panie Bałwanie” dziecko: doskonali percepcję słuchową, ilustruje ruchem treść piosenki, utrwala słowa

" Do widzenia, panie bałwanie"

1. Do widzenia, do widzenia, do widzenia, do widzenia panie bałwanie.

Bardzo proszę niech pan nie płacze. Rozstajemy się, ale przecież

Za rok pana znów zobaczę.

Do widzenia, do widzenia, do widzenia

2. Do widzenia, do widzenia, do widzenia, do widzenia łyżwy i narty,

Sanki także niech śpią do zimy.

A gdy zima znów do nas przyjdzie to od razu was obudzimy

Do widzenia, do widzenia, do widzenia

b)Zabawa paluszkowa - w ramach wspólnego spędzania czasu zachęcamy do przeprowadzenia z dzieckiem zabawy polegającej  na zabawie z wykorzystaniem gimnastyki palców. Podczas recytacji wierszyka dziecko w odpowiedni sposób układa dłonie oraz poszczególne palce, naśladuje palcami postacie.

„Tutaj jest kościółek”.

Tutaj jest kościółek. (zaciśnij ręce razem tak, by palce były w środku)

Tu wieża wysoka. (podnieś palce wskazujące, by dotykały siebie tworząc szpic)

A kto drzwi otworzy, (poruszaj kciukami na bok i rozchyl ręce tak, by twoje splecione palce były widoczne)

Dużo ludzi spotka! (odwróć ręce na drugą stronę i poruszaj palcami)

c)Zabawa dowolna - dziecko bawi się zgodnie ze swoim upodobaniem, celowo dobiera przedmioty potrzebne do jej przeprowadzenia, np. zabawa w dom, w sklep

Temat: Wielki Piątek

„Adoracja krzyża” dziecko ogląda filmik dotyczący adoracji krzyża https://www.youtube.com/watch?v=dfIrTRpn5PI

W miejscu, gdzie we Mszy św. jest Modlitwa Eucharystyczna, w Wielki Piątek jest Adoracja Krzyża. Ta tradycja liturgiczna zaczerpnięta została z liturgii jerozolimskiej. Po odkryciu w IV wieku relikwii Krzyża Świętego, w Wielki Piątek w Jerozolimie oddawano temu Krzyżowi cześć. Przez kilka godzin biskup siedział, trzymając w rękach relikwie, a wierni podchodzili i oddawali im cześć poprzez pocałunek. Na Paschę do Jerozolimy przyjeżdżali pielgrzymi z całego świata, więc trwało to bardzo długo, całymi godzinami. U nas to trwa krócej, ale ważne, żeby się nie spieszyć

Zachęcam  do obejrzenia Historii Biblijnej przedstawiającej wydarzenia Wielkiego Piątku  https://www.youtube.com/watch?v=IcKql6jn1mc

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa „Wesoły taniec” Zachęcam do wspólnej zabawy muzyczno –ruchowej którą znajdą państwo pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=In_aYUOYZ1o Dzięki której dziecko ćwiczy duże grupy mięśniowe, poprawia pracę układu krwionośnego

b) Zabawa z elementem równowagi „Tip-topki”– zadaniem dziecka jest utrzymanie równowagi poruszając się poprzez stawianie stopy za stopą; dziecko w tej sposób doskonali umiejętność utrzymania równowagi.

Inne:

a)Czynności higieniczno-porządkowe dbanie o porządek w swoim pokoju - układanie książeczek na półkach od najmniejszej do największej, segregowanie zabawek

b) Odpoczynek po posiłku  - zachęcam by dziecko po obiedzie odpoczęło słuchając muzyki relaksacyjnej: https://www.youtube.com/watch?v=Aa6UVcSJjG8

c) Metoda Krakowska – rodzic wycina małe karteczki, takie co zmieszczą się na dostępne klocki. Następnie pisze na nich różne sylaby. Zadaniem dziecka jest podczas zabawy klockami czytać sylaby, tworzyć własne wyrazy i je czytać, nie muszą one być sensowne, chcemy, żeby dziecko rozróżniało sylaby i bawiło się nimi.

d)Praca indywidualna – proponuję dzisiaj wspólną zabawę matematyczną rozwijającą umiejętność liczenia. Rodzic  pokazuje dziecku np. 5 klocków, wkłada je do pojemnika ( torebki) następnie wyjmuje np. 9 klocków. Pyta dziecko co się zmieniło? Zadanie dziecka polega na ustalaniu zmian jakie zachodzą w pojemniku i nazwaniu ich (przybyło, ubyło), prosimy aby spróbowało powiedzieć ile klocków przybyło/ubyło . Zabawę powtarzamy kilkakrotnie dodając i odejmując klocki.

Kolejną zabawę jaką proponuje to układanie i rozwiązywanie zadań matematycznych np:

Autobusem jechało 8 pasażerów, wsiadło 5. Ilu pasażerów jedzie autobusem?

Po morzu pływało 10 statków, do portu wróciło 7 statków. Ile statków pływa dalej?

e) Autorefleksja dziecka – rozmowa może zostać przeprowadzona przed kolacją bądź przed snem. Jak dziecko się czuło? Co dziś dziecku sprawiło największą radość? Czy coś sprawiło przykrość? Który etap dnia najbardziej się podobał?

Wtorek 30.03.2021

Zabawa:

a)Zabawa powitalna  ze śpiewem „Witaj Olu” cała rodzina śpiewa piosenkę na melodie „Panie Janie”

Witaj Olu (tu wstawiamy imię dziecka), Witaj Olu (tu wstawiamy imię dziecka

Jak się masz, jak się masz.

Wszyscy cię witamy (gest pozdrowienia)

Pięknie się kłaniamy (ukłon w stronę witanego dziecka)

Bądź wśród nas, bądź wśród nas (dzieci podają sobie ręce i podnoszą je do góry).

W taki sam sposób witamy wszystkich członków rodziny.

b)Gimnastyka buzi i języka „Myszka Pepcia” dziecko ma przed sobą lusterko. Opowiadamy historyjkę (bajeczkę) i pokazujemy ruchy języka – a dziecko naśladuje nas:

Pewnego dnia myszka Pepcia wyszła ze swej norki na poszukiwanie przygód (język wysuwamy daleko do przodu). Rozglądała się dookoła (język oblizuje szeroko otwarte usta).

Poszła w lewo ( język dotyka lewego kącika warg). Popatrzyła do góry na rosnące na drzewach szyszki (język dotyka górnej wargi) i w dół na mięciutki mech (język wysunięty na brodę). W oddali słychać było odgłosy leśnych ptaków, które myszka próbowała naśladować:

  • kuku, kuku, kuku – tak kuka kukułka
  • huuhuu, huuhuu, huuhuu – słychać sowę
  • puk, puk, puk – tak stukał dzięcioł w drzewa.

Po takiej wędrówce myszka Pepcia poczuła się zmęczona i głodna, Wyjęła śniadanie z torby i zaczęła je jeść (naśladujemy ruchy żucia). Po zjedzeniu myszka oblizała wąsiki (język oblizuje górną wargę) oraz ząbki (język oblizuje górne i dolne zęby).

Zrobiło się późno, więc myszka wróciła do domu. Umyła zęby (język oblizuje górne
i dolne zęby) i wypłukała buzię (nabieramy do ust powietrza i poruszamy policzkami). Potem ubrała piżamkę i poszła spać (chrapiemy).

c)Zabawa dowolna -dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

Temat: Wielki Czwartek - Symbole Wielkiego Czwartku

Dziecko poznaje pięć najważniejszych symboli Wielkiego Czwartku.Msza wieczorna w Wielki Czwartek jest początkiem okresu Triduum Paschalnego i zawiera wiele symboli, które nie występują w czasie innych liturgii:  

1. Wyciszenie dzwonów i dzwonków w czasie mszy - podczas pieśni "Chwała na wysokości Bogu" zabrzmią wszystkie dzwony w Kościele, które od tej pory zostaną wyciszone aż do pieśni "Chwała" w czasie Mszy Wigilii Paschalnej. Dzwonki używane w czasie przeistoczenia zostają zamienione na kołatki, o głuchym i mniej przyjemnym brzmieniu. Kościół wycisza się i poważnieje, ponieważ wie, że Chrystus zostaje zdradzony i uwięziony.

2Obmycie nóg - zwany także "mandatum", przypomina o geście Jezusa, który wykonał wobec Apostołów. Zwykle obmywa się nogi dwunastu mężczyznom, jednak przypadek papieża Franciszka pokazuje, że nie jest to jedyna opcja. Obmył on bowiem nogi kobiecie, do tego muzułmance. Kongregacja Kultu Bożego orzekła, że lokalny biskup miejsca ma prawo regulować przepisy w tej kwestii. Symbol jest bardzo czytelny i wskazuje na uniżenie Jezusa wobec człowieka i bycie sługą.

3. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy - po Komunii świętej następuje przeniesienie Pana Jezusa do przygotowanego przedtem tabernakulum znajdującego się w miejscu zwanym Ciemnicą. To symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką. Podczas procesji przeniesienia używa się kołatek i śpiewa wspomniany hymn Sław Języku Tajemnicę. Przy ciemnicy do późnych godzin wieczornych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

4. Zdjęcie z ołtarza świec, obrusu, mszału i krzyża - gest ten symbolizuje zakończenie wieczerzy, ale także odarcie Jezusa z szat i pozostawienie Go w samotności, ponieważ ołtarz jest symbolem Chrystusa i Jego ofiary. Aż do Mszy Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje pusty.

5. Otwarcie tabernakulum i pozostawienie go pustym - wyraźny znak, że Jezus nie przebywa już w tym miejscu, ale cierpi zamknięty w Ciemnicy i oczekuje na wyrok. Nie musimy wtedy przyklękać, kiedy obok niego przechodzimy.

Zabawa ruchowa:

a)„Kałuże”- dziecko w rytm muzyki biega po pokoju i od czasu do czasu podskakuje udając, że przeskakuje kałużę ( niebieskie kartki ułożone na dywanie)

  1. Zabawa z elementem rzutu, celowania i toczenia „Hop i już” dziecko próbuje rzucić piłką do plastikowego pojemnika raz prawą i raz lewą ręką; ćwiczy przekazywanie piłki za pomocą toczenia innym członkom rodziny   

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe – wdrażamy dziecko do pomocy w rożnych czynnościach codziennych np.  możemy wspólnie z dzieckiem posegregować zabawki, sprawdzić czy wszystkie posiadają komplet elementów

b)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek.

c) Wspólny śpiew pieśni religijnej „Rysuję krzyż” https://www.youtube.com/watch?v=3UKIrDTbasM

d)  Rekolekcje Wielkopostne – oglądamy wspólnie z dzieckiem rekolekcje Link: https://www.youtube.com/watch?v=lzz2r5Dlowc

e)Utrwalanie: pór roku, miesięcy, dni tygodnia a także warto poprosić dziecko, żeby opisało jaka jest pogoda za oknem. Powtarzanie można urozmaicić dziecko poprzez wysłuchanie piosenki o miesiącach i porach roku https://www.youtube.com/watch?v=vF-f4pSW9zk&list=RDvF-f4pSW9zk&start_radio=1

Zabawa:

a)Zabawa naśladowcza - dziecko: rozwija orientację wzrokowo- ruchową poprzez naśladowanie obserwowanego ruchu. Do przeprowadzenia tej zabawy proponuję skorzystać z linku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=FPYZlXF1omE

b) zabawa badawcza Dziecko utrwala wiadomości na temat źródeł ciepła .Nazywa szereg różnych źródeł ciepła.  (Wie, że potrzebujemy własnych źródeł ciepła, żeby było nam ciepło, gdy pogoda jest zimna oraz żeby móc gotować. Wie, że może rozgrzać dłonie pocierając je o siebie. Wie, że jeżeli będzie długo pocierać ręce, zrobią się gorące)Proponuje przeprowadzić szybką i prostą zabawę badawczą pozwalającą określić czy ogień da nam ciepło. Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebujemy palące się świeczki, słoika. Wykonanie doświadczenia polega na tym, że zapaloną świeczkę przykrywamy słoikiem. Po kilku minutach delikatnie dotykamy słoik, słoik jest ciepły. Wniosek: ogień daje nam ciepło. 

c)zabawa dowolna - jest to czas na swobodną zabawę, podczas której dziecko kształtuje umiejętność samodzielnego organizowania sobie czasu, utrwala odruch odkładania zabawek na miejsce po skończonej zabawie.

Temat: Wielki Czwartek

Dziecko poznaje znaczenie Triduum Paschalnego, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Zachęcam was, aby w Wielki Czwartek podziękować Panu Jezusowi za dar Mszy św. oraz za księży, którzy każdego dnia odprawiają Mszę św. 

Podczas Ostatniej Wieczerzy miały miejsce także inne ważne wydarzenia, o których dowiecie się z tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=7Pfc4mwRJpk

Zabawy ruchowe

a) Zabawa z piłką „Łap”dziecko:  rozwija ogólną sprawność ruchową poprzez zabawę z wykorzystaniem piłki,   podaje piłkę do domowników, łapie piłkę a także próbuje kopnąć piłkę raz prawą, raz lewą nogą; ćwiczy precyzyjne podawanie piłki do innych.

b) Zabawa z elementem skoku i podskoku „Mała wiewióreczka”dziecko:   zwinnie podskakuje omijając przeszkody gdy w tle gra muzyka, gdy muzyka przestaje grać dziecko skacze obunóż/ na jednej nodze.

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe  - przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk. Wspólne nakrycie stołu do posiłku, oraz posprzątanie po zakończonym jedzeniu. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

b)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

c) Odpoczynek po posiłku przy czytanej przez rodzica książeczce lub przy słuchanym fragmencie muzyki klasycznej lub muzyki relaksacyjnej https://www.youtube.com/watch?v=JLsomqe8un4

d)Praca indywidualna - Ćwiczenia w rysowaniu szlaczków po śladzie pamiętając o prawidłowym chwycie ołówka ( załącznik wysłany na maila)

 e) Metoda Krakowska- zadaniem dziecka jest powtarzanie czytanych przez rodzica sylab  ze spółgłoską F a także próby samodzielnego czytania sylab:  FA, FO, FE, FY, FI, FU. Sylaby można napisać na kartonikach lub po prostu na kartce

 f) Refleksja nad własnym postępowaniem: prosimy dziecko udzieliło  odpowiedzi na pytania: czy pomagałem w obowiązkach domowych, czy zgodnie bawiłem się z rodzeństwem. Możemy porozmawiać jak dziecko ocenia dzisiejszy dzień co chciałby zmienić, może jest coś czego nie zrobił i chciałby to zrobić następnego dnia

Poniedziałek 29.03.2021

Zabawy:

a) Zabawa: Wysoko, nisko

Dziecko: biega dowolnie po pokoju/przedpokoju. Na komendę: Wysoko, zatrzymuje się i wznosi ramiona w górę. Na komendę: Nisko, porusza się w pozycji na czworakach.

Zabawa jest o tyle fajna, że możemy ją ciągle modyfikować i zmieniać wykonywane przez dziecko czynności np. na hasło: Wysoko, staje i wykonuje krążenia ramiona, a na hasło: Nisko, kuca

b) Zabawa konstrukcyjna „Moja budowla”

Zadaniem na dzisiaj jest zbudowanie budowli z klocków a następnie narysowanie jej z przodu i z lotu ptaka

c)Zabawa dowolna

Czas na swobodną zabawę, podczas której dziecko kształtuje umiejętność samodzielnego organizowania sobie czasu, utrwala odruch odkładania zabawek na miejsce po skończonej zabawie. Jeśli czas nam na to pozwala, pozwólmy się zaprosić dziecku do jego zabawy i starajmy się z zainteresowaniem obserwować działania dziecka.

Temat: Wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Dziecko: poznaje znaczenie Wielkiego Tygodnia. Na postawie obejrzanego filmiku https://www.youtube.com/watch?v=RM6YAfIl6Z4 wymienia dni będące Wielkim Tygodniem a także próbuje opowiedzieć co się działo z Panem Jezusem od niedzieli palmowej do złożenia Jego ciała w grobie.

 Ostatnie dni Wielkiego Postu od Niedzieli Palmowej do wieczora Wielkiego Czwartku, a następnie Triduum Paschalne to Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Każdy dzień przypadający po Niedzieli Palmowej otrzymuje określenie Wielki. I tak mamy Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę. W ten sposób podkreślamy znaczenie tych dni, które były ostatnimi dniami z życia Pana Jezusa.   

W tych dniach Pan Jezus po raz ostatni nauczał, spotykał się z ludźmi i uzdrawiał. Natomiast Wielki Czwartek jest szczególnym dniem, ponieważ w tym dniu Pan Jezus spożył ze swoimi uczniami ostatni posiłek - Ostatnią Wieczerzę. Ten ostatni posiłek był szczególnie ważny, ponieważ wtedy Pan Jezus zostawił dla nas największy dar - Mszę św. 

Zabawy ruchowe:

a)  Zabawa „Pieski i kotki”

Kotki piją mleczko- rodzic włącza muzykę i dziecko: kotek porusza się pomiędzy przeszkodami rozłożonymi na podłodze, jak muzyka przestaje grać dziecko -kotek pije mleczko z miski (wyznaczony przedmiot). 

Pies goni kota- w tej zabawie wyznaczamy jedną osobę jako psa – może to być ktoś z rodziny i jedna osoba to kot – np. dziecko. Na hasło: „Pies goni kota” ot ucieka przed psem, a pies próbuje go złapać

Dzięki tej zabawie dziecko zachowuje prawidłową postawę ciała, planuje zagospodarowanie przestrzeni po której się porusza.

b) Zabawa „Wesoły taniec”

 Zachęcam do wspólnej zabawy muzyczno –ruchowej którą znajdą państwo pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=In_aYUOYZ1o Dzięki której dziecko ćwiczy duże grupy mięśniowe, poprawia pracę układu krwionośnego

Inne:

a)Czynności higieniczno- porządkowe –zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych, wykorzystajmy ten czas do nauki sznurowania butów i wiązania kokardek a także zapinania guzików

b) Wspólny śpiew pieśni religijnej "Pewnej nocy"      

 Pewnej nocy łzy z oczu mych  otarł dłonią Swą Jezus i  powiedział mi:

 "Nie martw się - Jam przy boku jest twym". 
Potem spojrzał na grzeszny świat  pogrążony w ciemności  i zwracając się do mnie , pełen smutku tak rzekł:

Ref: Powiedz ludziom, że kocham ich,  że się o nich wciąż troszczę, chociaż zeszli już z moich dróg, powiedz, że kocham ich.

Gdy na krzyżu Golgoty  za nich życie oddałem, to umarłem za wszystkich, aby każdy mógł żyć. 
Nie zapomnę tej chwili , gdy mnie spotkał mój Jezus, przedtem byłem jak ślepy,  On przywrócił mi wzrok.

Ref. : Powiedz ludziom, że kocham ich,  że się o nich wciąż troszczę, chociaż zeszli już z moich dróg, powiedz, że kocham ich.

c)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

d)Utrwalanie: pór roku, miesięcy( można przyporządkować miesiące do pór roku np. kwiecień -wiosna), dni tygodnia ( jaki dzień tygodnia będzie pojutrze, jaki dzień tygodnia był wczoraj) a także opisujemy  pogody za oknem –wypowiadając się pełnymi zdaniami.

e)Modlitwa „Anioł Pański”- dziecko modli się w intencji, którą samo wypowiada

Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.
I poczęła z Ducha Świętego.


Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

Oto ja służebnica Pańska.
Niech mi się stanie według słowa Twego.


Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

A Słowo ciałem się stało.
I zamieszkało między nami.


Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

Módl się za nami, Święta Boża Rodzicielko.
Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Prosimy Cię, Panie, wlej w nasze serca swoją łaskę, abyśmy, poznawszy za Zwiastowaniem Anielskim wcielenie Chrystusa Syna Twojego, przez Jego mękę i krzyż zostali doprowadzeni do chwały zmartwychwstania. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
Jak była na początku, teraz i  zawsze, i  na wieki wieków. Amen.

Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie.
A światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
Amen.

Zabawy :

a)Zabawa ortofoniczna "Głoska A na wycieczce" rodzic opowiada dzieciom, że głoska A wybrała się na wycieczkę. Początkowo jechała autokarem po wyasfaltowanej szosie, co można odzwierciedlić, wypowiadając ją płynnie i długo: aaaaaa. Potem podróżniczka wysiadła z autokaru i maszeruje. Ten fragment odzwierciedla rytmiczna wymowa: a aaaa. Głoska A dotarła do rzeki, gdzie czeka na nią łódka, należy wypowiadać głoskę płynnie: aaaaa. Po pewnym czasie łódka przybija do brzegu, głoska A przesiada się na konika i jedzie - najpierw powoli: a aaa (w rytm marszu, długie przerwy), potem konik biegnie szybko: a aaa. Dojeżdża do wysokiej góry, wsiada do samolotu, który przenosi ją nad wysokim szczytem, dzieci znów wypowiadają płynnie: aaaa. U podnóża góry czeka na nią samochód, który zawozi ją do domu.Można też stosować warianty z głoską E, O, U, I, Y

b)Zabawa paluszkowa „Wiosenna burza”

Pada deszczyk, pada, pada,

(Uderzamy palcem o podłogę lub o stolik)

coraz prędzej z nieba spada.

(Przebieramy wszystkimi palcami.)

Jak z konewki woda leci,

(Uderzamy całymi dłońmi o podłogę.)

A tu błyskawica świeci...

( Klaszczemy w dłonie nad głową.)

Grzmot !!!

(uderzamy piąstkami o podłogę.)

c)Zabawa dowolna - dziecko bawi się zgodnie ze swoim upodobaniem, celowo dobiera przedmioty potrzebne do jej przeprowadzenia, np. zabawa w dom itp.

Temat: Wydarzenia Wielkiego tygodnia

Dziecko w ramach utrwalenia wiadomości dziecko ogląda Opowieść biblijną https://www.youtube.com/watch?v=IcU94EeMVps a następnie  odpowiada na pytania a także wykonuje z pomocą rodzica kartę pracy ( załącznik nr 1)

Pyt 1: Jak nazywa się tydzień od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Zmartwychwstania (Wielki Tydzień)

Pyt 2: W jaki dzień Maria Magdalena namaściła Jezusa olejkami ?( Wielki Poniedziałek)

Pyt3: Który z uczniów Pana Jezusa go zdradził? ( Judasz)

Pyt4: Za ile srebrników sprzedał Judasz Jezusa Żydom? ( 30 srebrników)

Pyt5: Jak nazywała się ostatnia kolacja ( Ostatnia Wieczerza)

Zabawy ruchowe:

a) Zabawa z elementem równowagi „Tip-topki”– zadaniem dziecka jest utrzymanie równowagi poruszając się poprzez stawianie stopy za stopą; dziecko w tej sposób doskonali umiejętność utrzymania równowagi.

b)Zabawy z elementem czworakowania  „Koty i kotki” – dziecko prawidłowo wykonuje ćwiczenie, ćwiczy mięsnie nóg, usprawnia poruszanie się poprzez czworakowanie.

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe –w ramach wspólnie spędzanego czasu zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych, przestrzegamy zasad prawidłowego mycia rąk. Dziecko samodzielnie sprząta swoje zabawki po skończonej zabawie.

b)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek.

c)Odpoczynek poobiedni- w ramach popołudniowego odpoczynku proponuję czytanie fragmentu z Pisma Świętego (wjazd Jezusa do Jerozolimy) bądź z Biblii dla dzieci, i porozmawiać, o czym był fragment.

d)Praca indywidualna- zadanie na dzisiaj to wspólnie ułożenie z dzieckiem puzzli. Niech dziecko wybierze swoje ulubione albo można wybrać opcję, że rodzic wybiera puzzle dla dziecka, a dziecko dla rodzica. Można również skorzystać z opcji układania puzzli w sieci:

https://puzzlefactory.pl/pl/kategorie/dla-dzieci

e)Wspólna recytacja wiersza: „ Na straganie” J.Brzechwa i "Gąsienica - tajemnica" D. Gellner

Tekst znajdą Państwo na stronie przedszkola: https://przedszkolekatolickie.pl/szczegoly/18,35,piosenki-i-wierszyki

f) Metoda Krakowska - zachęcam do wykorzystania do zabawy tacy z kaszą manną. Na tacę lub talerz wysypujemy kaszę manną. Zadaniem dziecka jest wygładzenie powierzchni a następnie przystępujemy do rysowania sylab których uczymy np: PA, PO, PE, PU, PÓ, PI, PY, MA, MO, ME, MU, MÓ, MI, MY, BA, BO, BE, BU, BÓ, BI, BY, FA, FO, FE, FI, FY, FU

g) Refleksja nad własnym postępowaniem: prosimy dziecko udzieliło  odpowiedzi na pytania: czy pomagałem w obowiązkach domowych, czy zgodnie bawiłem się z rodzeństwem. Możemy porozmawiać jak dziecko ocenia dzisiejszy dzień co chciałby zmienić, może jest coś czego nie zrobił i chciałby to zrobić następnego dnia

Czwartek 29.10.2020

Zabawy:

a)Zabawa integracyjna – „Wyścigi konne”  dziecko: buduje wzajemne zaufanie z członkami rodziny poprzez wspólne zabawy.

Dziecko siedzi na dywanie w siadzie skrzyżnym, słucha relacji rodzica z wyścigów konnych i wykonuje wszystkie gesty za rodzicem:

Konie podchodzą do startu /wolno, miarowo uderza dłońmi o kolana, raz w lewe, raz w prawe

Bomba w górę – bum! /dziecko wyraźnie wymawia BUM! unosząc jedną dłoń w górę/.

Poszły /bardzo szybko uderza dłońmi o kolana raz w prawe, raz w lewe/,

Zakręt w prawo / ostro przechyla się w prawo nie przestając uderzać w kolana/,

zakręt w lewo /przechyla się w lewo/.

Przeszkoda /wymawiając HOP! Udaje przeskok przez płot (ręce ułożone jak w skoku do wody)/.

Konie pędzą po moście /pięściami uderza w piersi/, po wodzie /pięściami uderza o napuszone policzki/, rów z wodą /wymawia PLUM! uderzając dłońmi o podłogę/.

Biegną dalej /cały czas szybko uderzając dłońmi o kolana/.

Meta już blisko, kto będzie pierwszy? /dziecko uderzają coraz szybciej/.

Meta! /dziecko padają zmęczone/.

b) Zabawa konstrukcyjna - „Domek w ogrodzie" – zadaniem na dzisiaj jest wspólnie zbudowanie domu a także pamiętamy, żeby zbudować płot, dokładnie dopasowując klocki i łącząc je precyzyjnie ze sobą. Dziecko opisuje zbudowaną przez siebie budowle.

c) Zabawa dowolna dziecko organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe. Zachęcam również, by obdarzyć uwagą dziecko, zaobserwować jego zainteresowania i sposób w jaki lubi spędzać czas.

Temat: „Jesienne porządki” – dziecko opisuje obrazek przedstawiający porządki w ogrodzie, np. Co się znajduje na obrazku?, Jakie kolory dominują? Jak są ubrane osoby znajdujące się na obrazku? Jakie czynności są wykonywane? Nazywa narzędzia przydatne podczas sprzątania jesiennych liści. (Załącznik 1,2 ). Na koniec proponujmy wspólnie zatańczyć do piosenki „Jesienna cz cza” https://www.youtube.com/watch?v=dgzjLpSwMFo

Zabawa matematyczna„Cztery, pięć – złapać żabkę miałbym chęć” - zadaniem dla dziecka jest dopasowywanie kart ( napisanych na kartce przez rodzica) z cyframi 1,2,3,4,5  do właściwych kart z żabkami ( można poprosić dziecko żeby narysowało żabki, samemu narysować lub wydrukować gotową grafikę) , dziecko odlicza od 4 do  i od 5 do 0. Tworzy liczbę 5,43,2 i 1 poprzez dodawanie i odejmowanie. Rozpoznaje sąsiedztwo liczb od 0 do 5

Zabawa ruchowa:

a) Zabawa ruchowa – „Chory berek” – dziecko: rozwija szybkość i gibkość , zadaniem osoby  łapiącej (rodzica) cierpi na jakąś chorobę, np. ból głowy i trzyma się za chore miejsce. Gdy złapie dziecko to dziecko też musi trzymać się za to chore miejsce i pomagać w łapaniu kolejnych osób.

b) Zabawa ruchowa z elementem rzutu  – „Do celu” rozkłada na podłodze obręcz, kawałek materiału lub niewielki dywan. Zadaniem dziecka będzie rzucenie piłki w taki sposób, aby piłka zatrzymała się „w okienku”. Nie będzie to takie proste zadanie. Trzeba uważać, aby nie rzucić za mocno, za lekko i przede wszystkim trzeba starać się, aby rzut był celny

Inne:

a) Czynności higieniczno- porządkowe –zachęcajmy dziecko do rozwijania sprawności podczas czynności samoobsługowych, wykorzystajmy ten czas do nauki sznurowania butów i wiązania kokardek a także zapinania guzików

b)Wspólny śpiew pieśni religijnej  "Święty dom"    https://www.youtube.com/watch?v=yPPIrekvRW4

c)  Ćwiczenia poranne – dziecko: pobudza organizm do intensywniejszego funkcjonowania , zachęcamy do wspólnych ćwiczeń przy muzyce z dzieckiem, można wykorzystać poniższy link: https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs

d) Modlitwa poranna – dziecko: dziękuje Panu Jezusowi , za to, że pozostał z Nami w Najświętszym Sakramencie

e) Utrwalanie: pór roku, miesięcy( można przyporządkować miesiące do pór roku np. październik -jesień ), dni tygodnia ( jaki dzień tygodnia będzie pojutrze, jaki dzień tygodnia był wczoraj) a także opisujemy  pogody za oknem – wypowiadając się pełnymi zdaniami.

f) Modlitwa „Anioł Pański”- dziecko modli się w intencji, którą samo wypowiada

Zabawy:

a)Słuchowa – „Zwierzęta” – dziecko z zamkniętymi oczami słucha kolejno odgłosów zwierząt. Ma za zadanie podać nazwę zwierzęcia. Zachęcamy do skorzystania z nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=So2fgFBvc0g

b) Ekspresyjna „Lis, zając i kogut” – dziecko naśladuje ruchem jak zachowuje się smutny: zając, lis oraz kogut oraz jak zachowują się, kiedy są szczęśliwi. Następnie dziecko spośród tych zwierząt wybiera jedno, które chce odwzorować ruchem, aby domownicy zgadli, które zwierzę naśladuje (później może nastąpić zmiana). Dodatkowo dołączamy zabawy ruchowe znajdujące się poniżej, zachęcamy do skorzystania z nich:

  • „Kulawy kogut” - zabawa z elementami podskoku. Proszę wyznaczyć dziecku teren w pokoju, po którym na hasło „Kulawy kogut” zacznie skakać na jednej nodze. Na hasło „Kogut śpi” dziecko kuca i odpoczywa.
  • „Zajączek i marchewka” - w dowolnych miejscach w  pokoju prosimy rozłożyć klocki. W umiarkowanym tempie (wyklaskiwanie rytmu) dziecko maszeruje między klockami w określonym kierunku. Na zmianę (wykonanie klaśnięć w szybkim tempie) dziecko podbiega do najbliżej leżącego klocka, podnosi go i wyciągają rękę wysoko w górę - "zajączek znalazł marchewkę".
  • „ Lisek łakomczuszek” – dziecko wciela się w rolę liska. Pozostali domownicy są kurkami. Przy włączonej, dowolnej muzyce kurki biegają, natomiast lisek stoi i obserwuje je. W momentach  zatrzymywania muzyki lisek łapie kurki. Wygrywa ta kurka, która została ostatnia złapana przez liska. Jednocześnie staje się ona nowym liskiem.

c) Zabawa dowolna – dziecko bawi się wedle własnego uznania, rozwijając zainteresowania, korzysta z zabawek, które posiada w domu, cieszy się wspólnym, spokojnym czasem spędzanym w gronie najbliższych.

Temat: Jesienne porządki.

W ramach dzisiejszego tematu dnia proponujemy, aby przeanalizować z dzieckiem treść wiersza pt.: „Jesień” a następnie zachęcamy do wykonania karty pracy, gdzie dziecko ma za zadanie rysować wzory po śladzie. (Załącznik 1)

Jesień, jesień idzie,
czas już na porządki:
Pozagrabiać liście
i przekopać grządki.
Idzie jesień, idzie,
za jesienią zima,
Ale nasz ogródek
każdy mróz przetrzyma.
Prześpią się rośliny
pod pierzynką śniegu.
A więc do roboty!
Dzieci, do szeregu!

Zabawy ruchowe

a) Zabawa „Figurki” -  dziecko biega po pokoju w rytm muzyki włączonej przez rodzica, gdy muzyka zostanie zatrzymana rodzic mówi „Figurki, figurki zamieńcie się w …..” np. kota, samochód w zależności od wyobraźni. Potem rodzic liczy głośno do trzech i dziecko musi zastygnąć bez ruchu przybierając wymienioną postać np. kota. Zabawę powtarzamy kilka razy.

b) Zabawa „Taniec szybko wolno” - dziecko reaguje ruchem na sygnał tamburyna (lub innego instrumentu), piosenki puszczonej przez rodzica dostosowując ruch do polecenia.

Inne:

a)  Czynności higieniczno-porządkowe – dziecko wykonuje czynności samoobsługowe, stara się dbać o własny, schludny wygląd, dokładnie myje ręce (przy użyciu wody i mydła) oraz je wyciera, samodzielnie korzysta z toalety, podczas posiłku posługuje się sztućcami, stara się trzymać je prawidło, zachowuje się kulturalnie, stosuje poznane formy grzecznościowe: dziękuję, przepraszam, proszę.

b) Modlitwa przed i po posiłku – dziękujemy wraz z całą rodziną za otrzymane dary, możliwość wspólnie spożywanego posiłku, za wspólny czas przy jednym stole.

Propozycja modlitwy przed posiłkiem:

Drogi Panie Jezu,

siądź przy stole z nami, jak kiedyś siadałeś ze swymi uczniami.

Pobłogosław nas i te wszystkie dary,

za które podziękowania Tobie składamy.

Niech wszyscy głodni znajdą pożywienie,

a ci, co odeszli, osiągną zbawienie.

Amen.

Propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen.

c) Odpoczynek po obiedzie – dziecko wypoczywa leżąc wygodnie na plecach, słucha muzyki relaksacyjnej, rozładowuje napięcie.

d) Praca indywidualna – „12 miesięcy” zadaniem dla dziecka jest omówienie poszczególnych ilustracji oraz wskazanie, co w danym miesiącu robią zwierzęta. Zachęcamy również do pokolorowania karty pracy „Miesiące”. (Załącznik 2) (Załącznik 3)

e) Metoda Krakowska – zadaniem dziecka jest powtarzanie czytanych przez rodzica sylab zamkniętych ze spółgłoską L a także próby samodzielnego czytania sylab: LA, LO, LE, LU, LÓ, LI.  Następnie dziecko wycina literki wraz z obrazkami, dobiera w pary jednakowe znaczki i nakleja obok głoski „l”, powtarza sylaby, które powstały za przykładem osoby dorosłej lub samodzielnie. (Załącznik nr 4)

f) Autorefleksja dziecka – rozmowa może zostać przeprowadzona przed kolacją bądź przed snem. Jak dziecko się czuło? Czy dobrze wykorzystało czas? Czy jest z siebie zadowolone? Co dziś dziecku sprawiło największą radość? Czy coś sprawiło przykrość? Który etap dnia najbardziej się podobał? Co najbardziej zapadło w pamięci?

Środa 28.10.2020

Zabawy:

a) Zabawa orientacyjno- porządkowa - Wysoko - nisko” - dziecko porusza się swobodnie po pokoju, reaguje na hasło rodzica. Jeżeli rodzic poda hasło „wysoko” dziecko zatrzymuje się i unosi do góry wyprostowane ręce, natomiast jeśli rodzic poda hasło „nisko” dziecko porusza się po pokoju na czworaka.

b) Zabawa od bazgrania do pisania -  „Zabawa z piłką” zadaniem dla dziecka jest namalowanie farbami jasnego, kolorowego obrazka przedstawiającego wydarzenie sportowe

c) Zabawa dowolna – dziecko: tworzy, konstruuje różne przedmioty i zabawki do zabaw tematycznych inscenizacyjnych 

Temat: „Niebo dla mnie”

W ramach omówienia dzisiejszego tematu proponujemy, aby przeprowadzić z dzieckiem rozmowę na temat tego czym jest niebo. Rozmowę na ten temat możemy wprowadzić za pomocą obrazka, wiersza, bądź bajki o niebie z zasobów naszej prywatnej biblioteczki. Do nawiązania rozmowy możemy użyć również bajki zawartej w poniższym linku: https://www.youtube.com/watch?v=Gb2sDtLrot0

Zabawa logiczna – „Afryka czy Antarktyda” – rodzic opowiada dziecku o dwóch kontynentach Afryce i Ameryce następnie zadaniem dla dziecka jest spakowanie do walizki żółtej lekkich ubrań a wycieczkę do Afryki, i ciepłych ubrań na wycieczkę na Antarktydę do niebieskiej walizki. Rysuje symbole do zaprezentowanych walizek, wyjaśnia narysowane przez siebie symbole.

Zabawa ruchowa:

a) „Figurki” - Dziecko biega po pokoju w rytm puszczonej przez rodzica muzyki, gdy muzyka zostanie zatrzymana rodzic mówi „Figurki, figurki zamieńcie się w …..” np. słonia, kwiatka w zależności od wyobraźni. Potem rodzic  liczy głośno do trzech i dziecko musi zastygnąć bez ruchu przybierając wymienioną postać np. słonia. Zabawę powtarzamy kilka razy

b) „Stopki” – dziecko stara się utrzymać równowagę stawiając nogę przy nodze

Inne:

a) Czynności higieniczno – porządkowe - wdrażamy dziecko do pomocy w rożnych czynnościach codziennych np.  pomoc przy nakrywaniu do stołu przed posiłkiem, wyniesienie naczyń po skończonym posiłku

b)Wspólny śpiew pieśni religijnej  "Święty dom"    https://www.youtube.com/watch?v=yPPIrekvRW4

c)  Ćwiczenia poranne – dziecko wyrabia nawyk i potrzebę aktywnego wypoczynku, zachęcamy do wspólnych ćwiczeń przy muzyce z dzieckiem, można wykorzystać poniższe https://www.youtube.com/watch?v=IbYXSbuWXEU

d) Modlitwa poranna – dziecko modli się za pośrednictwem świętego Józefa za tatę  c)

e) Utrwalenie: pór roku, dni tygodnia i miesięcy ( można narysować obrazek przedstawiający aktualną porę roku)

f) Wspólna recytacja wiersza „Pies z ulicy Bałamutów” W. Chotomska treść znajduje się na stronie przedszkola https://przedszkolekatolickie.pl/szczegoly/18,35,piosenki-i-wierszyki

f)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

Zabawy:

a) Umuzykalniająca – piosenka pt.: „Jak długo w sercach naszych”

Ukazanie śpiewu jako wartościowej, w sensie poznawczym i wychowawczym, formy spędzania wolnego czasu. Zachęcamy do przesłuchania piosenki i wspólnego śpiewu z dzieckiem: https://www.youtube.com/watch?v=yQDI_aKLXog

b) Paluszkowa – „Samochód” – dziecko pobudza koordynację wzrokowo-ruchową. Rodzic bierze w swoją dłoń rękę dziecka i powtarza (później może nastąpić zmiana):

Auto do myjni przyjechało, bo się umyć ładnie chciało.

Umyto:

Pierwsze koło podstawowe (głaszczemy mały palec),

Drugie koło podstawowe (głaszczemy drugi palec),

Trzecie koło podstawowe (głaszczemy trzeci palec),

Czwarte koło podstawowe (głaszczemy czwarty palec),

Piąte koło zapasowe (głaszczemy kciuk).

c) Zabawa dowolna – dziecko bawi się rozwijając własne zainteresowania, korzysta przy tym z zabawek, które posiada w domu, cieszy się wspólnie spędzanym czasem z członkami rodziny.

Temat: Niebo dla mnie.

Zadaniem dziecka jest wraz z rodzicem przeanalizować tekst piosenki pt.: „Niebo dla mnie”. Opowiedzieć o czym mówią poszczególne jej fragmenty. Następnie dziecko rozcina po liniach ilustrację nieba, tworząc z niej puzzle. (Załącznik 1)

Każdy goni dziś za szczęściem,

tu na ziemi chce je mieć.

A ja mam swe szczęście w niebie,

Bóg tam kiedyś przyjmie mnie.            

Niebo, niebo, niebo dla mnie

- pragnę wołać nieustannie.

Niebo, niebo, niebo dla mnie,

niebo dla mnie jest.

Rzekł Pan Jezus, że do nieba

ciasne bramy, trudno wejść.

Lecz ja kocham swego Zbawcę,

On tam kiedyś przyjmie mnie.

Niebo, niebo, niebo dla mnie…

Zabawy ruchowe

a) Zabawa „Tunel” – dziecko toczy piłkę pod nogami swoimi, domowników.

b) Zabawa „Pajacyki” – dziecko odwzorowuje ruchy pajacyka stosując elementy skoku i podskoku.

Inne:

a)  Czynności higieniczno-porządkowe – dziecko wykonuje czynności samoobsługowe, stara się wyglądać schludnie, dokładnie myje ręce (przy użyciu wody i mydła) oraz je wyciera, samodzielnie korzysta z toalety, podczas posiłku posługuje się sztućcami, serwetkami, stosuje poznane formy grzecznościowe: dziękuję, przepraszam, proszę.

b) Modlitwa przed i po posiłku – dziękujemy wraz z resztą domowników za otrzymane dary, a także możliwość wspólnie spożywanego posiłku z całą rodziną, za wspólny czas przy jednym stole.

Propozycja modlitwy przed posiłkiem:

Drogi Panie Jezu,

siądź przy stole z nami, jak kiedyś siadałeś ze swymi uczniami.

Pobłogosław nas i te wszystkie dary,

za które podziękowania Tobie składamy.

Niech wszyscy głodni znajdą pożywienie,

a ci, co odeszli, osiągną zbawienie.

Amen.

Propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen.

c) Odpoczynek po obiedzie – dziecko wypoczywa leżąc wygodnie na plecach, słucha ulubionych wierszy czytanych przez dorosłego.

d) Praca indywidualna – „Dni tygodnia” zadaniem dla dziecka jest poprowadzić wybraną kredką na wolne miejsce sznurka odpowiednie kartki z dniami tygodnia. Następnie dziecko przelicza i wymienia samodzielnie dni tygodnia. (Załącznik 2)

e) Metoda Krakowska – zadaniem dziecka jest powtarzanie czytanych przez rodzica sylab zamkniętych ze spółgłoską L a także próby samodzielnego czytania sylab: LA, LO, LE, LU, LÓ, LI.  Następnie zadaniem dziecka jest połączyć sylaby znajdujące się w serduszkach w pary. (Załącznik nr 3)

f) Autorefleksja dziecka – rozmowa może zostać przeprowadzona przed kolacją bądź przed snem. Jak dziecko się czuło? Czy dobrze wykorzystało czas? Czy jest z siebie zadowolone? Co dziś dziecku sprawiło największą radość? Czy coś sprawiło przykrość? Który etap dnia najbardziej się podobał? Co najbardziej zapadło w pamięci?

Wtorek 27.10.2020

Zabawy:

a) Zabawa powitalna ze śpiewem „Witaj Olu” – dziecko: kształtuje wieź z rodziną, cała rodzina śpiewa piosenkę na melodie „Panie Janie”

Witaj Olu (tu wstawiamy imię dziecka),

Witaj Olu (tu wstawiamy imię dziecka)

Jak się masz, jak się masz.

Wszyscy cię witamy (gest pozdrowienia)

Pięknie się kłaniamy (ukłon w stronę witanego dziecka)

Bądź wśród nas, bądź wśród nas (dzieci podają sobie ręce i podnoszą je do góry).

W taki sam sposób witamy wszystkich członków rodziny.

b)Gimnastyka buzi i języka – dziecko usprawnia narządy artykulacyjne, propozycja na dzisiaj to wierszyki logopedyczne, zadaniem dziecka jest powtarzanie za rodzicem treści wierszy:

„Śniadanie”

Czajnik ważny już od rana,

gwiżdże w kuchni – a tam mama.

Kroi świeże nam bułeczki

i cztery nalewa kubeczki.

Pachnie czekolada, mleczko.

Dziękujemy ci mateczko!

„Mecz”

Dziś wieczorem będzie mecz.

To jest bardzo ważna rzecz.

Ćwiczą chłopcy i dziewczyny,

mają bardzo tęgie miny.

Czwarta klasa czeka już.

Opadł też z boiska kurz.

Gracze zaczynają mecz.

Bo to bardzo ważna rzecz.

Zachęcamy również do wykonania ćwiczeń zamieszczonych na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=JmlWtzAdFe0

c) Zabawa dowolna – dziecko wykorzystuje różnorodne przedmioty, dobiera je celowo do przeprowadzanej zabawy

Temat: Bezpieczeństwo jesienią

Zachęcamy do obejrzenia bajki w celu powtórzenia wiadomości dotyczących „Bezpieczeństwa na drodze” https://www.youtube.com/watch?v=YLhGcMIPTuA. Następnie rodzic czyta dziecku zagadki (które zostały wysłane do państwa na maila) a dziecko odpowiada.

Zabawa matematyczna: „Trzy, trzy trzy ptaszki szły” – zadaniem dla dziecka jest dopasowywanie kart liczbowych ( napisanych na kartce przez rodzica) z cyframi 1,2,3  do właściwych kart z ptaszkami ( można poprosić dziecko żeby narysowało ptaszki, samemu narysować lub wydrukować gotową grafikę) , dziecko odlicza od 3 do 0. Tworzy liczbę 3,2 i 1 poprzez dodawanie i odejmowanie o 1. Rozpoznaje sąsiedztwo liczby 2 jako 1 i 3

Zabawa ruchowa:

a) Zabawa ruchowa  „Chory berek” – dziecko: rozwija szybkość i gibkość , zadaniem osoby  łapiącej (rodzica) cierpi na jakąś chorobę, np. ból głowy i trzyma się za chore miejsce. Gdy złapie dziecko to dziecko też musi trzymać się za to chore miejsce i pomagać w łapaniu kolejnych osób.

b) Zabawa  z elementem rzutu „Do celu” – dziecko: rozwija sprawność celnego rzucania podczas rzutów piłką np. do pojemnika

Inne:

a) Czynności higieniczno – porządkowe - wdrażamy dziecko do pomocy w rożnych czynnościach codziennych np.  pomoc przy nakrywaniu do stołu przed posiłkiem, wyniesienie naczyń po skończonym posiłku

b)  Wspólny śpiew pieśni religijnej  "Święty dom"   http://https://www.youtube.com/watch?v=yPPIrekvRW4

1. Święty Dom - a wszystko takie proste:  prosty chleb i uśmiech i łzy,

 fartuch Matki, hebel Ojca i dziecięce sny, taki właśnie był ten dom.

Święty Dom, a życie takie ciche, pracy trud i modlitwy żar.

Miłość co przestała słowem być, a stała się życiem - z Nazaretu wyszła na świat.

Ref. Zapatrzona w cień Rodziny Świętej, zasłuchana w modlitewny szmer proszę Panie, aby moje serce Nazaretem stawało się,  aby ciche było i proste  i wrażliwe na człowieczy ból,  pochylone z miłością i troską z tej rodziny czerpało wzór.

2. Święty Dom, a wszystko takie ludzkie  i zmęczenie i troska i ból;  jakże niepojęta jest Twa miłość -  w ludzkim ciele ukrył się Bóg. Pochylona nad tą tajemnicą, że ukryty, że człowiek i Bóg; usta milkną - tylko serce cicho śpiewa Ci  kilka prostych prośby słów.

c)  Ćwiczenia poranne – dziecko wyrabia nawyk i potrzebę aktywnego wypoczynku, zachęcamy do wspólnych ćwiczeń przy muzyce z dzieckiem, można wykorzystać poniższe linki: https://www.youtube.com/watch?v=Z52Ys1p-5-4   https://www.youtube.com/watch?v=EYW03auzNt4

d)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

e) Wspólna recytacja wiersza Kto powie? - M. Czerkawska, treść znajduje się na stronie przedszkola https://przedszkolekatolickie.pl/szczegoly/18,35,piosenki-i-wierszyki

Zabawy:

a) Naśladowcza – „Śmieciarka”

Dziecko stoi swobodnie. Rodzic mówi, że będziemy kierowcami śmieciarki i jedziemy po śmieci. Najpierw wsiadamy do śmieciarki i uruchamiamy silnik: brum, brum, brum. Teraz jedziemy po śmieci. Zatrzymujemy się i wysiadamy z auta. Bierzemy śmietnik i wyrzucamy jego zawartość. Odstawiamy śmietnik na miejsce. Wsiadamy do śmieciarki. Na koniec docieramy do wysypiska i tam oddajemy wszystkie śmieci. Dziecko naśladuje wszystkie czynności.

b) Badawcza – „Królestwo lodu, wody i pary” – zadaniem dla dziecka jest przedstawienie symboli (lodu, wody i pary)w formie graficznej, zachęcamy do obejrzenia filmu celem powtórzenia wiadomości https://www.youtube.com/watch?v=ylxVLAxOxDY

c) Zabawa dowolna – dziecko bawi się wedle własnych zainteresowań korzystając z zabawek, które posiada w domu, cieszy się wspólnie spędzanym czasem z członkami rodziny.

Temat: Bezpieczeństwo jesienią.

Zadaniem dziecka jest powiedzieć, gdzie znajduje się prawa strona na ilustracjach, a gdzie lewa. Dziecko opowiada na pytanie rodzica „Jak należy postąpić w przedstawionych sytuacjach?”. Następnie wykonuje pracę plastyczną, w której prezentuje siebie przechodzącego bezpiecznie przez jezdnię. (załącznik nr 1)

Zabawy ruchowe

a) Zabawa „Pieski i raczki” – na sygnał dorosłego dziecko odwzorowuje ruchem chodzenie psa, raczka (rozwija umiejętność czworakowania).

b) Zabawa „Taniec szybko wolno” dziecko: reaguje ruchem na sygnał tamburyna, piosenki puszczonej przez rodzica dostosowując ruch do polecenia

Inne:

a)  Czynności higieniczno-porządkowe – dziecko wykonuje czynności samoobsługowe, stara się zadbać o własny, schludny wygląd, dokładnie myje ręce oraz je wyciera, samodzielnie korzysta z toalety, podczas posiłku posługuje się sztućcami, serwetkami.

b) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z całą rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary od Pana Boga, z których został przygotowany nasz posiłek.

Propozycja modlitwy w formie śpiewu przed posiłkiem:

Pobłogosław Panie z wysokiego nieba             

Hej! Coby na tym stole nie zabrakło chleba/2x

Nie zabrakło chleba, nie zabrakło gruli

Hej! Ani tej miłości od naszej Matuli/2x

Propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen.

c) Odpoczynek po obiedzie - dziecko wypoczywa leżąc na plecach i słuchając bajki czytanej przez dorosłego.

d) Praca indywidualna – „Żołędzie” zadaniem dla dziecka jest pokolorować tyle żołędzi ile wskazują oczka na kostce ( załącznik nr 2)

e) Metoda Krakowska - zadaniem dziecka jest powtarzanie czytanych przez rodzica sylab zamkniętych ze spółgłoską L a także próby samodzielnego czytania sylab: LA, LO, LE, LU, LÓ, LI.  Sylaby można przeczytać z przesłanej karty pracy. ( Załącznik nr 3)

f) Autorefleksja dziecka – rozmowa może zostać przeprowadzona przed kolacją bądź przed snem. Jak dziecko się czuło? Co dziś dziecku sprawiło największą radość? Czy coś sprawiło przykrość? Który etap dnia najbardziej się podobał?

Poniedziałek 26.10.2020

Zabawy:

a) Zabawa orientacyjno-porządkowa – „Do wody, na brzeg”  - dziecko stoi w rzędzie przodem do rodzica. Na hasło „do wody” dziecko daje krok do przodu, na hasło „na brzeg” wraca na swoje miejsca. Rodzic celowo myli hasła

b) Zabawa konstrukcyjna – „Detektywi schematów” dziecko rysuje na kartce projekt budowli np. ciężarówki, domu a następnie buduje z klocków budowle według swojego projektu

c)Zabawa dowolna- czas na swobodną zabawę, podczas której dziecko kształtuje umiejętność samodzielnego organizowania sobie czasu, utrwala odruch odkładania zabawek na miejsce po skończonej zabawie. Jeśli czas nam na to pozwala, pozwólmy się zaprosić dziecku do jego zabawy i starajmy się z zainteresowaniem obserwować działania dziecka.

Temat: Budzenie wiary w  życie wieczne

„Koniec, to nowy początek” - Zadaniem na dzisiaj dla dziecka jest opisanie różnic między noworodkiem, małym dzieckiem, pięciolatkiem, dzieckiem szkolnym, młodzieżą, dorosłym, osobą starszą. Pomocna dla dziecka może być ilustracja przesłana na maila.

Zabawy ruchowe

a) „Figurki” - Dziecko biega po pokoju w rytm puszczonej przez rodzica muzyki, gdy muzyka zostanie zatrzymana rodzic mówi „Figurki, figurki zamieńcie się w …..” np. słonia, kwiatka w zależności od wyobraźni. Potem rodzic  liczy głośno do trzech i dziecko musi zastygnąć bez ruchu przybierając wymienioną postać np. słonia. Zabawę powtarzamy kilka razy

b) „Stopki” – dziecko stara się utrzymać równowagę stawiając nogę przy nodze

Inne:

a)Czynności higieniczno – porządkowe – wdrażamy dziecko do pomocy w rożnych czynnościach codziennych np.  możemy dać dziecku zadanie polegające na rozwieszeniu prania na suszarce, poskładania swoich bluzeczek, powycieranie kurzu

b) Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek.

c) Ćwiczenia poranne – zachęcamy do wspólnych ćwiczeń z dzieckiem, można wykorzystać poniższy link: https://www.youtube.com/watch?v=9iOLdoHhLpc

d) Utrwalenie: pór roku, dni tygodnia i miesięcy.

Do powtarzania nazw miesięcy można wykorzystać wiersz: "Nazwy miesięcy" E. M. Skorek

Jakie miesiące

w roku mamy?

Czy wszystkie nazwy

miesięcy znamy?

Komu nie sprawi

trudu zadanie,

niech rozpoczyna

ich wyliczanie.

Powietrza dużo

buzia nabiera

i na wydechu

nazwy wymienia:

styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec,

lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

Jeśli za trudne

było zadanie,

ćwicz dalej z nami

to wyliczanie:

styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj , czerwiec,

lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

e) Zabawa logiczna – „Czy możesz pomóc w grupowaniu” – zadaniem dla dziecka jest przyporządkowanie poszczególnych figur do odpowiedniego symbolu, dziecko: umieszcza kwadraty w dużym kole oznaczonym symbolem kwadratu, umieszcza trójkąty w kole oznaczonym symbolem trójkąta.

 Wzór oraz materiały do przeprowadzenia tej zabawy zostaną państwu przesłane w załączniku nr 1 na maila

Zabawy:

a) Zabawa ortofoniczna –„Kotek Stefek

Rodzic opowiada dziecku o Kotku Stefku, który chciał wybrać się w podróż pociągiem, ale najpierw musiał posprzątać swoje mieszkanie. Podczas opowiadania dziecko wykonuje odpowiednie ruchy wargami i językiem.

Kotek odkurzał podłogę (dziecko oblizuje czubkiem języka zęby dolne), ściany (oblizuje czubkiem języka wewnętrzną stronę policzków), zdejmował pajęczyny z sufitu (dotyka czubkiem języka różnych miejsc na podniebieniu). Uśmiechnął się zadowolony ze swojej pracy (dziecko rozciąga wargi) i cmoknął z zadowolenia (dziecko zaokrągla wargi)

b) Zabawa paluszkowa – „Wycieczka do lasu”

Bożenka i Adaś wybierają się do lasu. Wzięli się za rączki.

Słychać, jak idą: tup-tup, tup-tup, tup-tup-tup.

Zobaczyli motylka i biegną za nim.

Biegną, biegną, biegną… biegną. Wśród kwiatów jedno obok drugiego.

Aż się zmęczyli i usiedli na trawie.

Naraz pokazują się chmury ogromne.

Czarne chmury zbierają się ze wszystkich stron.

Zaczyna padać deszczyk.

Spadają najpierw wielkie, pojedyncze krople:

(dzieci uderzają jednym palcem z każdej ręki o stolik lub podłogę)

Kap, kap, kap

Potem dużo małych kropelek, prędko jedne po drugich.

(dzieci uderzają szybko wszystkimi palcami o stolik lub podłogę)

A teraz pada mocny deszcz, aż kropelki podskakują.

(dzieci uderzają jednocześnie wszystkimi palcami o stolik lub podłogę)

Słychać jakiś hałas, (dzieci się oglądają)

Czy to wóz jedzie?

A wtem: sssssss!!!

Błyskawica (dzieci rysują palcem wskazującym przed sobą zygzak)

I grzmot (dzieci uderzają o swoje ściśnięte pięści)

I znowu: ssssss!!!

I straszny grzmot.

I jeszcze sssss… grzmot! Sssss… grzmot!

Teraz już słabszy grzmot.

Kończy się burza.

Grzmi jeszcze z daleka,

Przestaje już padać.

Deszczu prawie nie słychać,

Tylko wtedy, gdy duża kropla z liści spada:

Kap, kap.

Zmoknięte, zziębnięte dzieci śpieszą do domu po mokrej ziemi.

Klap, klap, klap (dzieci klapią otwartą dłonią o stół lub podłogę)

Klapią mokre buciki, a mamusia wybiega uradowana z domu

I tylko załamuje ręce, że dzieci zmokły.

c) zabawa dowolna- dziecko: organizuje sobie czas korzystając z zasobów swoich zabawek, spędza czas z rodzicem i rodzeństwem, obdarza uwagą drugą osobę, wypowiada się do innych w kulturalny sposób, stosuje zwroty grzecznościowe.

Temat:  Budzenie wiary w życie wieczne

Zadaniem dla dziecka jest stworzenie w formie plastycznej swojego wyobrażenia Nieba, próbuje odpowiedzieć na pytanie rodzica- „Czym jest niebo”

Zabawy ruchowe

a) Zabawa z piłką – „Tunel” dziecko toczy piłkę pod ustawionym z krzeseł tunelem lub pod nogami członków rodziny

b) Zabawa „Pajacyki” -dziecko: kształtuje zwinność podczas  podskakiwania  10 razy jak pajacyk

Inne:

a)  Czynności higieniczno-porządkowe- dziecko: dba o estetykę ubioru, dokładnie myje i wyciera ręce, samodzielnie korzysta z toalety, dba o estetykę podczas spożywania posiłku, pomaga przy nakrywaniu do stołu

b)Wspólna recytacja wiersza „Pies z ulicy Bałamutów” W. Chotomska treść znajduje się na stronie przedszkola: https://przedszkolekatolickie.pl/szczegoly/18,35,piosenki-i-wierszyki

c)Modlitwa przed i po posiłku - dziękujemy wspólnie z rodziną za możliwość spożywania wspólnie posiłku, za dary, z których został przygotowany nasz posiłek (propozycja modlitwy przed posiłkiem: Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, oraz tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.; propozycja modlitwy po posiłku: Panie Jezu, przyjmij dzięki za te dary z Twojej ręki, za wspólnotę stołu, chleba, zaprowadź nas wszystkich do nieba. Amen).

d) Odpoczynek po obiedzie- dziecko wypoczywa leżąc na plecach i słuchając muzyki klasycznej. Pozwala to dziecku zregenerować się, nabrać sił do dalszej zabawy.

f) Praca indywidualna – „Jesienny obrazek” zadaniem dla dziecka jest wyszukanie różnic na obrazkach, zaznaczenie na dolnym obrazku „x” i pokolorowanie obrazka górnego. Jeżeli nie mają Państwo możliwości wydrukowania to można pokazać dziecku obrazki na komputerze.

Materiały do przeprowadzenia tej zabawy zostaną państwu przesłane w załączniku nr 2 na maila

g) Metoda Krakowska- zadaniem dziecka jest powtarzanie czytanych przez rodzica sylab zamkniętych ze spółgłoską L a także próby samodzielnego czytania sylab: LA, LO, LE, LU, LÓ, LI.  Sylaby można napisać na kartonikach lub po prostu na kartce

h) Autorefleksja dziecka- Najlepiej przed kolacją, a po obiedzie zapytać dziecko, jak się dziś czuło? Jak ocenia swoje zachowanie w poszczególnych częściach dnia? Co je ucieszyło, a co zasmuciło, czy rozzłościło? Czy jest coś za co chciałoby podziękować lub przeprosić?