Boże Ciało

Procesja Bożego Ciała

Drodzy Rodzice

Już po raz ósmy jako wspólnota przedszkolna uczestniczymy w  parafiach w procesji Bożego Ciała.

W tym roku 20 czerwca  także bierzemy udział w  Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi  Chrystusa.

Chętne dzieci do wzięcia udziału w procesji przy parafii Wszystkich Świętych proszę o zgłaszanie do  p. Joli. Zbiórka w przedszkolu o godz. 900.

Natomiast  do  parafii świętego Floriana do p. Izy. Zbiórka w przedszkolu godz. 1000.

Wszystkich prosimy o przynoszenie płatków kwiatów

Boże Ciało to najprościej ujmując, uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni w czwartek, zawsze 60 dni po Wielkanocy, szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

Święto zawdzięczamy błogosławionej Juliannie z Cornillon (1193-1258), przełożonej z klasztoru augustianek w Mont Cornillon koło Liége, która ujrzała jasną tarczę z widoczną ciemną plamą. Pod wpływem tego widzenia miejscowy biskup Robert zarządził świętowanie uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa dla diecezji Liége. Powiernik i spowiednik Julianny, archidiakon Liége, Jacques Pantaleon z Troyes, późniejszy papież Urban IV, bullą "Transiturus" w roku 1264 ustanowił to święto dla całego Kościoła.

Co istotne na papieską decyzję wpłynął także cud związany z Eucharystią we włoskiej miejscowości Bolsena, gdzie w 1263 roku hostia w rękach wątpiącego księdza zaczęła krwawić. Korporał (obrus pod kielich - red.), na który wówczas spadły krople krwi, przechowywany jest do dziś w katedrze w pobliskim Orvieto.

W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto biskup Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 roku. W naszym kraju, ale także w niektórych częściach Włoch czy Ameryki Łacińskiej obchody świętą wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związanej tematycznie z Eucharystią.